П’ятниця, 17 Травень 2019 10 +   Підписка на оновлення RSS  Написати автору
20:48, 02 Серпня 2017

Передозування вітамінів! Чим небезпечний гіпервітаміноз?


передозування вітамінів! чим небезпечний гіпервітаміноз

Надлишок вітамінів

Безконтрольний прийом вітамінів, а особливо спортивних вітамінів (де дози завищені і розраховані на професійних спортсменів), може привести до їх надлишку, і нанести величезний ущерб здоров’ю. Збої в роботі організму, до яких привів надлишок вітамінів, в медицині іменують гіпервітамінозом.

Зазвичай виділяють два види гіпервітамінозу :

  • гострий, до виникнення якого призводять одноразові прийоми завищених доз вітаміну або вітамінів. Відрізняється симптомами схожими на отруєння.

  • хронічний, проявляючий себе при довготривалому вживанні певного вітаміну, в об’ємах трохи вище за нормальних. Симптоми менш гострі.

Головні причини гіпервітамінозу – вживання препаратів без дотримання рекомендованих норм, або поєднання незбалансованого меню, багатого певним вітаміном і додаткового вживання вітамінів.

Лікування гіпервітамінозу необхідно проводити під спостереженням лікаря. В першу чергу, припиняється застосування препаратів, що містять відповідний вітамін, і коригується живлення. У важчих випадках гіпервітамінозу – проводять заходи як при отруєннях.

Які вітаміни небезпечні?

Вважається, що надлишок жиророзчинних вітамінів робить серйозніший негативний ефект на організм людини. Лікування гіпервітамінозу ускладнюється із-за властивості цих вітамінів накопичуватися в організмі довгий період часу. Найнебезпечнішими в цьому плані є вітаміни А, D, До, Е.

Надлишок водорозчинних вітамінів не так небезпечний, оскільки вони виводиться з сечею з організму. Тому поява побічних ефектів таких як нудота, кропив’янка, діарея – можуть сигналізувати про величезний надлишок вітамінів. Ці симптоми швидко пропадають, якщо відкоригувати раціон, або припинити приймати препарати, що викликали гіпервітаміноз.

Гіпервітаміноз вітаміну А

Прояви гіпервітамінозу вітаміну А у дорослих: висипання на шкірі, шкірні лущення, поява шпор, випадання волосся, млявість і сонливість, головні болі і запаморочення, поганий апетит, втрата ваги. Надлишок цього вітаміну призводить до підвищення холестерину, порушує функціонування сечостатевої системи і бруньок.

Гострий гіпервітаміноз А у дітей проявляється в різкому підвищенні внутрішньочерепного тиску, випинанні джерельця, підвищенні температура тіла, появі блювоти і сонливості.

Симптомами хронічного гіпервітамінозу А у дітей являються зниження апетиту, порушення функції шкіри, появі себорей, випаданні волосся, кровоточивість ясен.

Ще:  Як працюють BCAA - скільки і навіщо їх приймати

Лікуванням гіпервітамінозу А полягає у відміні препаратів, що містять ретинол, з одночасним обмеженням вживання їжі з високим його вмістом, особливо молочних продуктів, морських тварин і риби

Гіпервітаміноз вітаміну групи В

Найчастіше гіпервітаміноз проявляється при надмірному прийомі вітамінів В6, В5 і В9. Загальними для них симптомами інтоксикації є головний біль, нудота, почастішання серцебиття, безсоння і збудження.

Специфічні симптоми передозування :

  • В6: порушення координації руху, трудності пересування, колення в ногах, оніміння рук.

  • В5: обезводнення організму.

  • В1: підвищення артеріального тиску, перебої в роботі печінки, може провокувати розвиток атеросклерозу.

Для дітей гіпервітаміноз В небезпечний розвитком алергічних реакції.

Усунення симптомів гіпервітамінозу В: відмовитися від прийому препаратів, що містять цю групу вітамінів, звернутися до лікаря.

Гіпервітаміноз вітаміну C

Зазвичай надлишок вітаміну С виводиться бруньками. Але тривале вживання вітаміну С в кількості вище за норму, призводить до почервоніння шкіри, зниження проникності капілярів, погіршення зору, запаморочень і головного болю, занепокоєння, безсоння, порушення роботи бруньок і підшлункової залози.

Надлишок вітаміну С провокує появу сечокам’яної хвороби, зменшує здатності згущуватися крові, підвищення тиску і призводить до збою обміну речовин.

Більшість методів лікування гіпервітамінозу вітаміну C спрямовано на усунення симптоматики і відбувається під спостереженням лікаря. Фахівець зможе оцінити рівень порушень, викликаних інтоксикацією, призначить здачу аналізів, а за їх результатами і необхідністю випише препарати.

Гіпервітаміноз вітамінів D

Великі дози вітаміну D токсичні для нашого організму. Провокують: втрату апетиту, нудоту, блювоту, головні болі і болі в суглобах, спазми судин, можливі замки і інші розлади травлення

Тривале передозування веде до розвитку остеопорозу, а також сприяє відкладенню кальцію в стінках судин, в першу чергу бруньок, серця і легенів.

Дуже небезпечний гіпервітаміноз для дітей. Інтоксикація організму, обумовлена прийомом великих доз вітаміну D, може спровокувати розвиток хронічного пієлонефриту, хронічної ниркової недостатності, а це вже інвалідність.

Лікування гіпервітамінозу вітаміну D включає відміну препаратів, що містять цей мікроелемент, і інсоляції, призначення вітамінів А, Е, внутрішньовенне введення рідини у поєднанні з сечогінними препаратами. У важких випадках призначається короткий курс преднізолону.

Ще:  Комплекс вправ для дельтовидних м'язів

Гіпервітаміноз вітаміну Е

Експерименти показали, що перевищення дози вітаміну Е порушує засвоюваність інших жиророзчинних вітамінів, таких як D, А і До.

Надлишок вітаміну Е найчастіше виводиться з організму з жовчю. Тривале вживання цього вітаміну призводить до гіпертригліцеридемії, підвищення кров’яного тиску. Японські дослідники вважають, що надлишок вітаміну Е веде до остеопорозу.

До симптомів гіпервітамінозу вітаміну Е відносять головні болі, підвищену стомлюваність, двоїння в очах і діарею.

Лікування гіпервітамінозу вітаміну Е припускає відміну препаратів, що містять цей вітамін, і виключення з раціону продуктів з його високим вмістом, таких як олія, печінка, яловичина, молочні продукти, яйця, оселедець, бобові і злакові культури.

Як довго можна пити вітаміни?

Тут думки рознятися, американські дієтологи радять пити мультивитаминные комплекси на постійній основі, а європейські – не зловживати синтетичними вітамінами, приймаючи їх в міру необхідності декілька тижнів з обов’язковою перервою в 2-3 місяцями.

В якості профілактики гіповітамінозу в зимово-весняний період фахівці рекомендують приймати вітамінні комплекси 2-3 курсами тривалістю 1-2 місяці впродовж року.

Тривале вживання полівітамінних комплексів може бути рекомендоване людям з високим інтелектуальним і фізичним навантаженням, працівникам шкідливих виробництв, особам, що проживають у важких кліматичних умовах. Якщо комплекс містить велику кількість жиророзчинних вітамінів (А, D, До, Е), варто обмежити тривалість такого курсу 3 тижнями.

Звідна таблиця:

Вітамін

Коротко про вітамін

Як довго можна пити вітамін

Симптоми гіпервітамінозу

Як лікувати гіпервітаміноз

A

жиророзчинний вітамін, синтезується з рослинних каротиноїдів і тваринних ретиноїдів. Норма для чоловіків – 900 мкг, жінок – 700 мкг.

Не більше 3 тижнів підряд.

Порушення шкіри (висипання, лущення), поява шпор, випадання волосся, сонливість, млявість, головний біль, запаморочення, втрата апетиту, зниження маси тіла.

Виключення препаратів і продуктів, що містять цей вітамін.

B

Група водорозчинних вітамінів, що відповідає за роботу нервової системи, вироблення гормонів і стан шкірних покривів. Добова норма для дорослої людини в межах 50-300 мкг.

Не накопичується в організмі, тому пити можна постійно, не перевищуючи добову норму.

Нудота

головний біль, почастішання серцебиття, безсоння

порушення координації рухів

підвищення артеріального тиску.

Припинення застосування препаратів групи В.

C

Водорозчинний вітамін, необхідний для нормального функціонування сполучної і кісткової тканини, антиоксидант і імуностимулятор.

Добова норма для дорослого – 50-60 міліграм.

Краще вживати продукти, багаті цим вітаміном, а готовий комплекс застосовувати в якості профілактики курсами 1-2 місяці 2-3 рази в рік.

Почервоніння шкіри, погіршення зору, запаморочення і головні болі, занепокоєння, безсоння, затримка менструального циклу у жінок, утворення каменів в нирках

підвищення артеріального тиску.

Виключення продуктів і препаратів, що містять вітамін С.

D

Жиророзчинний вітамін, “вітамін сонця”. Добова норма для дітей – 400 МЕ, для дорослого – 600 МЕ.

Для дітей до 3-х років в якості профілактики рекомендують щодня приймати по 1 краплі Аквадетрима в період з жовтня по травень. Для дорослих – рекомендується вживати в осінньо-зимовий період, коли організм особливо випробовується дефіцит сонячного світла.

Слабкість

втрата апетиту

головний біль

болі в суглобах

спазми в животі, розлад травлення

нудота і блювота.

Відміна вітаміну D і інсоляції, призначення вітамінів А, Е, внутрішньовенне введення рідини у поєднанні з сечогінними препаратами. У важких випадках призначається короткий курс преднізолону.

E

Жиророзчинний вітамін. Добова норма: 10-20 міліграм.

Приймається курсами не більше 1 місяця. Не рекомендується приймати синтетичні препарати без призначення лікаря.

Головний біль

підвищена стомлюваність

розлади роботи шлунково-кишкового тракту, двоїння в очах.

Припинити застосовувати препарати, що містять вітамін.

Ще:  Що їли і як тренувалися Римські гладіатори?

Style Підсумок

Надлишок вітамінів робить негативний вплив на наш організм. Вживання вітамінних комплексів слід погоджувати з лікарем, щоб не довелося займатися лікуванням гіпервітамінозу.

гіпервітаміноз (2)

Будьте уважні до свого здоров’я і самопочуття. Не варто захоплюватися синтетичними препаратами, краще споживайте більше продуктів, багатих природними вітамінами.


© 2019 Фітнес / Кроссфіт / Схуднення
При повному або частковому відтворенні інформації заборонено.