Зв'язатися з автором

Цинк – один з фундаментів, що підтримують організм людини


Місце цинку в організмі

Зміст статті

  • Місце цинку в організмі
  • Цинк в спорті
    • Біологічна роль цинку
    • Наслідки дефіциту цинку
    • Чому спостерігається дефіцит цинку
    • Необхідна кількість цинку

Цинк є елементом, необхідним для усіх організмів. Його зміст в організмі людини складає всього біля 2-3 р., але і вони грають дуже важливу роль. Цинк є компонентом ста ферментів, а також білків, що грають захисну функцію. Найбільша його кількість міститься в м’язовій, нервовій, кістковій тканинах і в паренхіматозних органах-таких як бруньки, печінку, залози.

Цинк в спорті

zink-v-sporte Для нарощування величезної м’язової маси культуристи часто приймаю різні харчові добавки. Такі речовини, як HMB, моногідрат креатину, L-глютамин і цинк є важливими доповненнями для будь-якого спортсмена.

Проте деяких харчових добавок, як показали дослідження, частенько буває занадто мало для тренованих людей (і взагалі для будь-якого організму). Цинк є одним з них. Багато експертів говорять, що його дефіцит-проблема для багатьох спортсменів. Тому переконаєтеся, що ви отримуєте достатню кількість цинку для забезпечення безпечного і безперебійного росту м’язів.

  Як тренуватися для схуднення


Біологічна роль цинку

Цинк виконує декілька біологічних функцій. У складі ферментів він впливає на метаболізм білків, вуглеводів і жирів. Це важливий компонент ферменту карбоангідрази, від якого частково залежить кислотно-лужна рівновага в організмі. Без цинку також не обходяться окислювально-відновні процеси.

Одним з головних завдань цього мікроелемента є його участь в експресії генів. Це складний процес прочитування інформації, закодованої в ДНК, транскрипції у вигляді РНК і перетворення його в готовий продукт-білок. Цинк бере участь в розшифровці інформації, що зберігається в молекулах ДНК. Тому він пов’язаний з декількома процесами-внутрішньоклітинним діленням клітин і запрограмованою загибеллю клітин (апоптозом). Цей мікроелемент потрібний для фізичного, інтелектуального, статевого розвитку і підтримки імунної системи.

Цинк також впливає на метаболізм вітаміну А-ретинолу і його похідних. Вони потрібні для функціонування візуальних рецепторів. Саме тому погіршення зору в темряві зв’язують з дефіцитом цинку.

Ще цинк пов’язаний з білками крові-наприклад, альбуміном і трансферином, які містять інші важливі метали, зокрема, залізо і мідь. Його споживання може вплинути на всмоктування інших металів. Так, 50 міліграм цинку щодня інгібірують абсорбцію заліза і міді. А прийом більшої кількості заліза пригнічує поглинання цинку і так далі

  Жим ногами


Рекомендована добова норма цього мікроелемента для жінок складає близько 8, для чоловіків-11 міліграм. Приймати цинк можна перорально, через їжу. Найвищий його вміст спостерігається в м’ясі, печінці, і це проблема для вегетаріанців. Їм рекомендуються інші цінні джерела цинку-зернові, боби, кунжут, соняшник, насіння гарбуза, волоські горіхи, мигдаль. У деяких з вищезгаданих продуктах міститься фитат, який погіршує всмоктування мінеральних речовин. Насправді, перші випадки дефіциту цинку пов’язані з присутністю великої кількості фитиновой кислоти в їжі. Нині доступні і продукти харчування, збагачені цинком і іншими мікроелементами.

Рівень цинку в організмі, як правило, визначають по його концентрації в плазмі. На жаль, ця інформація не дозволяє правильно оцінити кількість цинку в організмі.

polza-cinka-organizmu-cheloveka

Наслідки дефіциту цинку

Враховуючи важливу біологічну роль цинку, можна здогадатися, що його дефіцит робитиме вплив на багато систем організму. Симптоми, які свідчать про дефіцит цинку, не є специфічними, тому його важко діагностувати.

Скарги пов’язані з порушеннями синтезу не лише білків (наприклад, колагену і пептиду), але і стероїдних гормонів, а також проблемами імунної системи. До них відносяться вугри, рани, що важко гояться, потовщення, зміни в кольорі і товщині шкіри, розтяжки, ламкі нігті, випадання волосся, діарея, порушення пам’яті, м’язова слабкість, втома, затримка росту, фізичного і статевого розвитку.

  Розминка перед бігом


Цинк грає особливу роль в сексуальній функції у чоловіків і жінок. Ознаки гіпогонадизму можуть проявлятися у обох підлог-пригнічення лібідо, еректильна дисфункція, порушення менструального циклу. Порушення сперматогенезу призводять до безпліддя. Ослаблений імунітет сприйнятливий до інфекцій і алергії. Катаракта, макулярна дегенерація, аномалії рефракції (короткозорість) також пов’язані з дефіцитом цинку. Також міняються апетити, смаки, нюх. Поєднання усіх цих особливостей спостерігається при важкій недостатності цинку. Генетичні особливості транспортування мікроелементів також можуть привести до дефіциту цього мікроелемента.

Чому спостерігається дефіцит цинку

Причиною недостатності цинку є відсутність необхідної кількості їжі, неправильно складений раціон і/або дієта, а також невелика концентрація мікроелемента в самих продуктах. Інша причина полягає порушуючи всмоктування різних його джерел, пов’язаному із захворюваннями підшлункової залози і/або печінки. Зловживання алкоголем також впливає на кількість цинку в організмі далеко не позитивним чином. Серед тих, хто більше усіх ризикують постраждати від цинкової недостатності-діти і підлітки, а також вагітні і годуючі жінки.

Необхідна кількість цинку

Нормальна добова доза цинку для дорослих складає близько 40 міліграма, дітям і підліткам треба навіть менше. Проте деякі люди вживають його у великих концентраціях-наприклад, спортсмени-культуристи. Адже цинк сприяє збільшенню м’язової маси, а під час тренувань його витрачається дуже багато, і в спеціальній дієті цього мікроелемента недостатньо. Тому тим, хто займається бодібілдінгом, фахівці рекомендують приймати спеціальні добавки і вітамінно-мінеральні комплекси.

  План живлення для эктоморфов для набору м'язової маси : від худорлявого тіла до мускулистого© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ