Зв'язатися з автором

Біполярний розлад: симптоми, причини, лікуванняПсихотерапевт Єлизавета Мешкова клініки “Світанок” пояснює, що таке біполярний розлад і чим воно відрізняється від звичайних стрибків настрою, чому його потрібно контролювати. А ще розповідає, як близькі можуть допомогти людині з розладом і чому люди повинні перестати боятися говорити про свій діагноз.биполярное расстройство: симптомы, причины, лечение. изображение номер 8

Єлизавета Мешкова

-Біполярний афективний розлад (БАР; раніше відоме як маніакально-депресивний психоз)-це психічне захворювання, що протікає з вираженими, частенько незвичайними змінами настрою. Періоди гарного настрою, “підйому” (маніакальні епізоди) чергуються з періодами пригніченого, пригніченого стану, знижується загальний рівень активності, пропадає енергія (депресивні епізоди). Менш виражені маніакальні епізоди, при яких немає сильних підйомів настрою і симптомів психозу (марення, галюцинацій), називають гіпоманією.

На відміну від нормальних стрибків настрою, властивих кожній людині, при біполярному розладі перепади настільки яскраво проявляються, що відбиваються на усьому повсякденному житті людини, на його здатність працювати, вчитися, спілкуватися.

Під час депресивних і маніакальних епізодів люди, що страждають БАР, можуть здійснювати необдумані і навіть фатальні вчинки: втрачати сім’ю, здійснювати спроби суїциду. При біполярному розладі зміна настрою циклічна, часто ці перепади сезонні і не пов’язані із зовнішніми обставинами.

биполярное расстройство: симптомы, причины, лечение. изображение номер 9

Фото: shutterstock. com

Згідно американської класифікації психічних захворювань DSM5, існує два варіанти протікання біполярного розладу : БАР 1 і БАР 2. Перший характеризується як мінімум одним маніакальним епізодом, який триває не менше семи днів. Депресивні епізоди тривають не менше двох тижнів. При БАР 2 епізоди гіпоманії, що тривають не менше чотирьох днів, змінюються епізодами “великої” депресії.

  Суші роллы, як їсти роллы


БАР розвивається у молодому віці. Середній вік маніфестації захворювання-25 років. Біполярний розлад нерідко зустрічається і в дитячому, підлітковому віці.

Згідно зі світовою статистикою, біполярним розладом страждають 1-3% людей. у Україні-близько двох мільйонів чоловік. Кількість чоловіків і жінок з ПАНІВ приблизно однаково.

Фази біполярного розладу

биполярное расстройство: симптомы, причины, лечение. изображение номер 10

Фото: shutterstock. com

У біполярного розладу є дві фази: манія і депресія. Манія характеризується піднесеним, часто дратівливим настроєм. Зменшується потреба уві сні (людина може спати 2-3 години в добу, при цьому уранці почувати себе таким, що виспалося), прискорюється мова, в голові “скаче” багато думок і ідей (“мова не устигає за думками”), з’являється занепокоєння і ажитация (хвилювання, збуджений стан.-Прим. ред. ).

У маніакальній фазі люди, що страждають БАР, частенько здійснюють дивні, імпульсивні, необдумані вчинки: програють гроші, продають нерухомість, різко міняють місце проживання, заводять багато випадкових знайомих.

Часто під час маніакальних епізодів люди зловживають психоактивними речовинами, алкоголем і схильні до імпульсивних суицидам. Манія може провокувати справжній психоз, повну втрату зв’язку з реальністю. Людина може чути голоси, транслювати маячні ідеї, які відповідають його піднесеному настрою. Найчастіше це думки про власну велич і могутність.

  7 тренувань для інтровертів


биполярное расстройство: симптомы, причины, лечение. изображение номер 11

Фото: shutterstock. com

Манія-важкий стан, що вимагає госпіталізації в психіатричну клініку. Депресія-цей поганий настрій, почуття печалі, дратівливості або злості, втрата інтересу до колись улюблених занять, ірраціональне відчуття провини, безнадійності, проблеми з концентрацією уваги, зниження або підвищення апетиту (“заїдання туги”), виражені проблеми з сном, відсутність почуття бадьорості, думки про смерть і самогубство. У депресії люди перестають виходити на вулицю, стежити за собою, зустрічатися з друзями, спілкуватися з рідними. У важких випадках під час депресії теж спостерігаються симптоми психозу у вигляді галюцинацій і марення.

Сучасний погляд на БАР має на увазі наявність “змішаних” епізодів, при яких одночасно є симптоми і манії, і депресії. Наприклад, людина може мати думки про власну велич, що перемежаються з відчуттям провини і думками про самогубство. Змішані епізоди вважаються чинником найбільшого ризику суїциїдального і парасуицидального поведінки (самоушкоджень, порізів).

Причини і діагностика

биполярное расстройство: симптомы, причины, лечение. изображение номер 12

Фото: shutterstock. com

До кінця незрозуміло, чому виникає біполярний розлад. Сучасні дослідники сходяться на тому, що на розвиток цього захворювання сильно впливають генетичні чинники-близько 85% випадків ПАНІВ мають саме генетичну природу. До чинників ризику ще відноситься насильство в дитячому віці і тривалий стрес.

  Десерти, рецепти десертів, смачні десерти, швидкий десерт


БАР-повністю клінічний діагноз. Це означає, що спеціальних лабораторних або інструментальних досліджень, що допомагають в діагностиці, не існує. Основний інструмент лікаря-детальний збір анамнезу і симптомів захворювання. Найбільш ефективним методом розпізнавання ПАНІВ виявляється розмова не лише з людиною, у якої підозрюється розлад, але і з його рідними і близькими, які можуть вказати на інші симптоми. Діагноз визначається згідно з діагностичними критеріями класифікації хвороб, в цьому можуть допомогти оцінні шкали і тести.

Лікування

биполярное расстройство: симптомы, причины, лечение. изображение номер 13

Фото: shutterstock. com

БАР вважається хронічним розладом. Не існує методу, який допоможе повністю вилікувати це захворювання. Чому так, світова медицина теж досі не знає.

Щоб контролювати симптоми ПАНІВ і передусім вирівнювати настрій, застосовують три групи препаратів : нормотимики (найчастіше це препарати для лікування епілепсії і літій), нейролептики (препарати, використовувані для купірування психотичних симптомів) і антидепресанти. Частенько потрібно призначення усіх трьох груп препаратів-для кращого контролю захворювання.

Побічні ефекти є у усіх груп ліків, і вони можуть досить яскраво проявлятися. Завдання лікаря-підібрати схему терапії так, щоб у пацієнта виникло якомога менше побічних дій і при цьому ефективність терапії не постраждала. Це вимагає багато часу, терпіння і довіри пацієнта своєму лікареві.

  Розтяжка, домашня розтяжка, гнучкість, розтяжка м'язів


У всьому світі золотим стандартом для людини на ПАНІВ зважає когнітивно-поведінкова психотерапія, де його учать усвідомлювати свої проблеми і правильно відноситися до хвороби, що теж допомагає її контролювати. У Європі і США є групи підтримки для людей з біполярним розладом, де вони отримують консультації, матеріали по хворобі, контакти психіатрів і психотерапевтів.

Якщо БАР знаходиться під медикаментозним і психотерапевтичним контролем, ніяких особливих обмежень в повсякденному житті людини немає. Виключення складає прийом препаратів, які впливають на управління транспортними засобами.

Що робити близьким людям людини з ПАНІВ

биполярное расстройство: симптомы, причины, лечение. изображение номер 14

Фото: shutterstock. com

Передусім рідні повинні усвідомлювати, що людина хвора. Не пояснювати його поведінку, наприклад, лінню або поганим вихованням, а чітко розуміти, що це захворювання і воно вимагає лікування. Тому дуже важливе психонавчання-лікар повинен розповісти про хворобу, методи її контролю, прогнози. Необхідно відстежувати зміни в стані людини з ПАНІВ і повідомляти про них фахівцям, які з ним працюють.

Але не завжди людина з біполярним розладом усвідомлює свою хворобу і звертається до фахівців. Це досить поширена проблема, ніде у світі ще не навчилися її вирішувати на 100%. Інформація-ось що допомагає прийняти реальність. Тому якщо близькі люди підозрюють у людини психічний розлад, їм треба більше розповідати про це захворювання, щоб людина знала про її існування, щоб він розумів, що БАР-це не міф, а реальна проблема, з якою можна жити і справлятися. Велике значення має і поведінку лікарів. Необхідно чесно і відкрито розповідати пацієнтам про їх діагноз, говорити про прогнози, давати посилання на якісну літературу, на групи підтримки.

  Суп рецепт, холодні супи, холодні супи рецепти


У російському суспільстві існує досить серйозна стигматизация багатьох хвороб, і тут психічні хвороби, на мою думку, коштують на першому місці. “Псих”, “ідіот”, “даун” вже давно стали лайливими словами. Признатися людям в тому, що страждаєш психічною хворобою, означає стать ізгоєм. Але неможливо усунути цю стигму, не почавши говорити про те, що психічні захворювання-це дуже поширені розлади. Багато людей живуть з ПАНІВ, депресією, шизофренією. Їм потрібна допомога, а щоб отримати цю допомогу, про неї потрібно попросити і відкрито розповісти про проблему.


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ