Зв'язатися з автором

Циркадные ритмиЧи замислювалися ви коли-небудь про те, чому в певні години ви почуваєте себе мегаактивним, а в інші-дуже втомленим і виснаженим? Уся справа в циркадных ритмах. Про те, чи дійсно деякі люди жайворонки, а деякі сови, ми зараз і розповімо.

Земля робить один поворот навколо своєї осі зазвичай за 24 години (цей час може скорочуватися із-за різних умов). Ми звикли жити в добі, в якій 24 години. Циркадные ритми також міцно пов’язані з цією цифрою: вони підвладні 24-годинному циклу і зміні дня і ночі. Можна помітити, що із заходом сонця ми починаємо активно позіхати, а як тільки з’являються його перші промені, ми готові на нові подвиги. Усе це залежить від циркадных ритмів. Без використання складних і спеціальних термінів (інакше можна загубитися в “наукових” нетрях) їх можна охарактеризувати так: циркадные ритми-це внутрішній, або біологічний годинник людини, який впливає на сон, пильнування, емоційний і фізичний стан і здоров’я.

что такое циркадные ритмы. изображение номер 6

Фото: flickr. com

Як працюють циркадные ритми

За усі наші дії відповідальний головний мозок, і цей випадок не виключення. Але якщо бути максимально точним, то за роботою циркадных ритмів стежить скупчення нейронів, розташованих в гіпоталамусі. Таке скупчення називається “Супрахиазмальное ядро”. На жаль, учені недостатньо просунулися в дослідженнях про те, як же саме працюють наші внутрішній годинник.

  Місячні моря і кратери


Костянтин Іванов

Кандидат медичних наук, що теле-і радіоведе

-Після проведення великого “відкритого” дослідження учені зробили головний висновок: для нормального функціонування організму “годинниковий механізм” (тобто циркадные ритми людини) має бути справний і працювати чітко і злагоджено.

что такое циркадные ритмы. изображение номер 7

Фото: flickr. com

Ученим відомо, коли і чому ми бажаємо спати або не спати. Уся справа в мелатонине-гормоні сну і регуляторі добових ритмів. Коли на вулиці темно, очі це, поза сумнівом, уловлюють, і сигнал переходить до супрахиазмальному ядра гіпоталамуса. Звідти сигнал йде до шишковидного тіла-органу, який виконує ендокринну функцію і розташовується в центрі мозку. В результаті виробітку мелатонина збільшується. У зимову пору року, коли зовсім рано темніє, ми можемо захотіти спати раніше звичайного. Причина цього тепер абсолютно зрозуміла. З ранку ж, коли сонячне світло всюди, наші очі знову реагують на цю зміну і посилають ланцюжок сигналів про те, що вироблення мелатонина слід скоротити, внаслідок чого активність мозку і усього організму підвищується. У зимову пору року, коли на роботу і навчання доводиться вставати в шість, сім, вісім, а то і в п’ять ранку, про сонячне світло на вулиці говорити не доводиться. В цьому випадку спрацьовують інші сигнали.

  Мо Фара виграв марафон Чикаго


Костянтин Іванов

Кандидат медичних наук, що теле-і радіоведе

-В регулюванні циклу “сон-пильнування” беруть участь і інші систематично використовувані нами блага цивілізації. Наприклад дзвінок будильника, прийняття душу, уранішня кава і т. д.

что такое циркадные ритмы. изображение номер 8

Фото: flickr. com

Годинник активності і втоми

Шляхом багатьох досліджень і експериментів було виявлено, що пік розумової активності людини доводиться на дев’ять ранку і дев’ять вечора, а фізичною-на одинадцять ранку і сім вечора. Повністю життєві сили нас покидають о 3-4 годині ранку : смерть людей з природних причин найчастіше відбувається саме в ці години. Взимку втома, загальмованість і измотанность турбуватиме нас мало не щодня із-за раннього настання темряви.

Жайворонки, сови і голуби

что такое циркадные ритмы. изображение номер 9

Фото: flickr. com

Нерідко ми ставимо питання, чому одні люди-“жайворонки”, а інші-“сови”. Відповідь криється в цих же циркадных ритмах людини. Деякі учені вважають, що циркадные ритми закладаються на генетичному рівні, тому якщо ви схильні лягати спати і прокидатися пізно, то усі питання варто обернути саме до генетики (тобто до батьків). Але важливу роль тут грає і рід вашої діяльності.

  Марафон Чикаго, Гален Рапп, Тирунеш Дибаба, забіги 2017


Костянтин Іванов

Кандидат медичних наук, що теле-і радіоведе

-Службовці у більшості випадків є “жайворонками”. Люди, що вибрали розумову працю,-“сови”. Цей факт можу підтвердити особисто. Найчастіше ваш покірний слуга пише огляди і статті далеко за північ. Ну а люди фізичної праці-“голуби”.

Вже передбачаємо ваше питання: а чи можна змінити свій хронотип і стати “жайворонком” замість “сови”? Конкретного та або ні із цього приводу не існує. Певний циркадный ритм заданий вже з самого народження людини, і якщо ритм налагоджений так само: відхід до сну відбувається далеко за північ, а під’їм-не раніше 11 ранку, значить, так краще всього для вашого самопочуття. Але якщо звернути увагу на те, що рід діяльності впливає на час сну і пильнування, то регулювання циркадных ритмів все-таки можливе. Щоб стати “жайворонком” (а частенько багато хто хоче стати саме ним), треба привчити себе лягати спати відразу ж після заходу. У зимовий час цей буде важко виконати, тому оптимальний годинник “відбою”-не пізніше 11 вечора. Бажання стати “совою” врачи-сомнологи навряд чи схвалять-такий ритм життя далекий від ідеального, оскільки залежить не від природних сигналів (світанок і захід), а від власних. Це, у свою чергу, заважає правильній роботі супрахиазмального ядра.

  У Києві і Санкт-Петербурзі пройдуть акції на підтримку пацієнтів із запальними захворюваннями кишковика


Порушення циркадных ритмів і наслідку

что такое циркадные ритмы. изображение номер 10

Фото: flickr. com

Збій циркадных ритмів може виникнути з різних причин: тривалі перельоти, часта зміна часових поясів, робота по змінах, вагітність, прийом медикаментів і т. д. Після збою відбувається порушення сну і настрою, погіршення фізичного стану і здоров’я в цілому, погіршується апетит, може почати скакати тиск, з’явиться постійне почуття втоми і апатії до усього. До того ж недавнє дослідження, яке провели учені з Массачусетського технологічного інституту, підтвердило, що порушення циркадных ритмів безпосередньо впливає на швидкість старіння, а це спричиняє за собою ранню появу серйозних захворювань.

Костянтин Іванов

Кандидат медичних наук, що теле-і радіоведе

-Дозволю собі дати декілька порад. Якщо ви збираєтеся летіти зі сходу на захід, то прийнятніше вибирати рейс в уранішні години, а із заходу на схід-у вечірні. За п’ять днів перед польотом на захід треба лягати спати на 2-3 години пізніше, на схід-на 2-3 раніше. Якщо ви працюєте по змінах або з якихось інших причин не висипаєтеся, вам слід отримувати свою “порцію” сну наступного дня. Не відтягуйте до вихідних. Четырех-пятидневный недосип неможливо заповнити у вихідні. Часто формується ілюзорна думка, що втоми немає, і ночі безперервно ви реалізуєте “наполеонівські” плани. На самій же справі ви на порозі хронічної бессоницы і повного збою циркадных ритмів. Не можна доводити свій організм до такого стану, випробовувати його на міцність. Наслідку усього цього можуть бути украй сумними.

  Як тренувати середній пучок дельт?


Головне-це прислухатися до себе, своєму організму і своїм відчуттям і ніколи не нехтувати сном.


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ