Зв'язатися з автором

Грип: симптоми, профілактика і лікуванняЯк зрозуміти, що ви підхопили грип? Чи потрібно робити щеплення? І чим найефективніше лікувати захворювання? Перед початком сезону епідемії розбираємося в усіх цих питаннях разом з кандидатом медичних наук Тетяною Румянцевой.

Клінічні прояви

Грип має найгостріший початок: впродовж декількох годин у хворого з’являється лихоманка, кашель (частіше за суху), головний біль, біль в м’язах і суглобах, слабкість, біль в горлі і нежить. Деяких з цих симптомів може і не бути, проте висока температура і гострий початок захворювання-класичні ознаки хвороби. Іншими словами, якщо ви відчували, що захворюєте, впродовж декількох днів, а потім все ж “звалилися”, то це не грип, а ГРВІ.

Більшість людей видужують впродовж одного тижня без якого-небудь лікування. Але в групах ризику грип може викликати тяжкі наслідки і летальні результати.

Групи ризику

Найбільшу небезпеку у зв’язку з розвитком ускладнень грип представляє для:

 1. Дітей до двох років;
 2. Літніх людей старше 65 років;
 3. Вагітних жінок;
 4. Людей будь-якого віку з хронічними захворюваннями серця, легенів, бруньок, печінки, крові, а також з цукровим діабетом;
 5. Пацієнтів з ослабленим імунітетом (наприклад ВІЛ-інфікованих).
  Цибульне варення: рецепт цибульного варення


грипп: симптомы, профилактика и лечение. изображение номер 6

Фото: parents. com

Шляхи передачі вірусу

Вірус добре передається повітряно-краплинним шляхом, а тому швидко поширюється в школах, дитячих садах, офісах і інших місцях скупчення народу. Найчастіше він поширюється при кашлі/чханні хворої людини, але може передаватися і при рукостисканні (наприклад якщо хвора людина прикривала долонею рот при кашлі, а здорова людина привіталася з ним за руку і потім цією рукою почухав ніс). Тому основні заходи профілактики поширення вірусу-це носіння маски (хворою людиною, а не здоровим) і регулярне миття рук з милом/антисептиком.

Інкубаційний період (проміжок часу від контакту з хворою людиною до появи ознак захворювання) складає 2 діб.

Сезонні епідемії грипу

Сезонні епідемії грипу найчастіше реєструються з грудня по березень з піковою активністю в різні місяці (у один рік пік захворюваності може доводитися на грудень, в іншій-на лютий). Щорічно грипом захворює 5-10% дорослих і 20-30% дітей. Більшість здатні впоратися із захворюванням, проте грип придбаває важку течію у 3-5 мільйонів чоловік щорічно, що призводить до 250-500 тисяч летальних результатів в рік.

  Подарунки на Новий рік 2017, косметика в подарунок


грипп: симптомы, профилактика и лечение. изображение номер 7

Фото: belmarrahealth. com

Профілактика

Існує декілька шляхів профілактики грипу :

 1. Уникайте контактів з хворими людьми.
 2. Не йдіть на роботу, якщо погано себе почуваєте.
 3. Після хвороби залишайтеся удома як мінімум доба після того, як закінчилися які-небудь прояви захворювання.
 4. Якщо ви захворіли, по можливості уникайте контактів з іншими людьми.
 5. Обов’язково закривайте рот і ніс хусткою (паперовим одноразовим) при чханні і кашлі.
 6. Як можна частіше мийте руки з милом. Якщо немає можливості вимити руки, використайте антисептики (санитайзеры) гелів.
 7. Не доторкайтеся до очей, носа і рота, особливо при відвідуванні громадських місць.

Але найефективніший метод профілактики-це вакцинація. Вакцинація від грипу ефективна і безпечна; вона застосовується у багатьох країнах більше 60 років. Вакцинація дорослого населення допоможе уникнути захворювання, пропуску роботи і зараження близьких. Але є групи населення, для яких вакцинація абсолютно потрібна із-за ризику розвитку ускладнень або украй високого ризику інфікування.

грипп: симптомы, профилактика и лечение. изображение номер 8

Фото: urgentcarefloridakeys. com

ВООЗ рекомендує щорічну вакцинацію від грипу в обов’язковому порядку для:

 1. Вагітних жінок на будь-якому терміні вагітності;
 2. Дітей від 6 місяців до 5 років;
 3. Літніх людей (у віці 65 і більше років);
 4. Пацієнтів з хронічними захворюваннями;
 5. Співробітників сфери охорони здоров’я.
  Рудольф Нуреев, балет, Нуреев, Нуреев фото, Нуреев відео, Жизель, Лебедине озеро, Корсар, Попелюшка, Спляча красуня, Юнак і Смерть


Вакцинація проти грипу включена в Національний календар профілактичних щеплень Росії наказом № 51 від 31.01.2011 року.

Існує 3 типи вірусу грипу : A, B і C. Віруси типу А далі класифікуються в підтипи залежно від комбінацій поверхневих білків. Серед різноманіття вірусів грипу в даний момент найбільш поширені віруси субтипу A(H1N1) і A(H3N2). Знання домінуючих типів/субтипів вірусу актуально для вибору вакцини до початку епідемії грипу.

Найефективніше прищеплюватися тією вакциною, яка захищає від типів вірусу, циркуляція яких передбачається в прийдешньому сезоні. Щорічно осінню ВООЗ і Роспотребнадзор публікують інформацію про типи вірусу, домінування яких передбачається на найближчу зиму. До цього, в лютому, ВООЗ публікує список типів вірусу, які мають бути включені у вакцини, що розробляються, наступного року. На 2016/2017 эпидсезон ВООЗ передбачає циркуляцію наступних типів вірусу :

 1. A/California/7/2009 (H1N1) pdm09;
 2. A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2);
 3. B/Brisbane/60/2008.

Відповідно, ці типи мають бути охоплені вакцинами, якими прищеплюватимуть населення в 2016-му (тобто восени 2016 року). Виробники вакцин щорічно оновлюють їх склад відповідно до вимог ВООЗ.

  Картопля рецепти з фото, рецепти з картоплі, картопля з яйцем


грипп: симптомы, профилактика и лечение. изображение номер 9

Фото: express-careclinic. com

Існують протипоказання до проведення вакцинації, проте їх зовсім небагато:

 1. Вік менше 6 місяців.
 2. Важкі алергічні реакції на попереднє введення вакцини або на будь-який її інгредієнт (якщо у вас коли-небудь виникала важка алергічна реакція на будь-який препарат або продукт харчування, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем при виборі вакцини).
 3. При гострій стадії будь-якого захворювання вакцинацію варто відкласти до одужання, але не відміняти.

За наявності хронічних захворювань проконсультуйтеся з лікарем про можливість проведення вакцинації.

Звертаємо увагу, що вагітність і лактація не є протипоказанням до проведення вакцинації. Сучасні вакцини не містять вірусів, здатних зашкодити плоду під час вагітності або дитині під час лактації. Навпаки, важливий захист мами, щоб уникнути важкого захворювання під час вагітності або зараження новонародженого.

грипп: симптомы, профилактика и лечение. изображение номер 10

Фото: alluremedia. com. au

Лікування

У більшості випадків специфічне лікування не потрібно. При захворюванні грипом украй важливо вживати велику кількість рідини, щоб уникнути обезводнення (і у багатьох випадках це основне лікування). Інші заходи включають застосування препаратів, що знімають симптоми захворювання (жарознижуючі препарати, судинозвужувальні краплі/спреи в ніс та ін.).

  Як приготувати качку, як запекти качку, рецепт запеченої качки


Існують противірусні препарати (амантадин, римантадин, осельтамивир), але приймати їх необхідно тільки за призначенням лікаря. Ефективність досягається при початку лікування в перші 48 годин від появи симптомів захворювання.

Варто пам’ятати, що вже існує стійкість вірусу грипу до цих препаратів, а тому краще займатися профілактикою захворювання, чим його лікуванням.

Ніякі “імуностимулятори” і “імуномодулятори” не мають відношення до лікування грипу. Ні їх ефективність, ні їх безпека не була доведена в адекватних дослідженнях. Антибіотики також не повинні застосовуватися в лікуванні неускладненого грипу (оскільки антибіотики борються з бактеріями, а не з вірусами).


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ