Зв'язатися з автором

Мелатонин, мелатонин інструкція по застосуванню


Учені встановили, що малорухомий спосіб життя здатний постарити ваш організм на біологічному рівні майже на 10 років.

мелатонин: инструкция по применению «гормона сна». изображение номер 6

Фото: Олександр Калинкин

Функції мелатонина

-В 1958 році, коли мелатонин був відкритий, його назвали “гормоном сну”, оскільки у момент засипання його концентрація різко збільшується і росте до часа-двух ночі, а потім поступово починає знижуватися і близько п’яти годин ранку різко падає. Саме тому мелатонин був проголошений головним гормоном, що визначає сон людини. Але насправді це не зовсім так. Правильніша назва мелатонина-це “гормон ночі”, оскільки його головна функція-синхронізувати роботу нашого організму з сонячним світлом. Тобто коли світло (сонячний або штучний, наприклад від екранів телевізорів і телефонів) потрапляє на сітківку ока, концентрація мелатонина різко знижується і впродовж усього дня залишається на низькому рівні. А увечері, коли освітленість поступово зменшується (знову ж таки якщо не є присутнім яскраве штучне освітлення), кількість мелатонина, навпаки, зростає. Тобто вироблення “гормону ночі” безпосередньо залежить від міри освітленості.

Мелатонин виробляється шишковидною залозою, яка знаходиться в центрі головного мозку. Цікаво, що у новонароджених дітей концентрація мелатонина в декілька сотень разів більша, ніж у літніх людей. Це пов’язано з тим, що з віком здатність організму до синтезу мелатонина падає. Саме тому у немовлят міцний і довгий сон, на відміну від людей старшого віку.

  "У космосі немає політики": 10 питань до дівчини, яка "полетить" на місяць


Окрім шишковидної залози, цей гормон виробляється і іншими тканинами. Наприклад, його концентрація в шлунково-кишковому тракті в 400 разів більше, ніж в самій залозі. Навіщо він там потрібний, поки до кінця невідомо, але вже встановлено, що виконує він не ендокринну, а паракринну функцію-тобто впливає на клітини, які знаходяться поруч, і при цьому не працює як гормон. Також мелатонин може вироблятися і у бруньках, і в печінці, але зараз в основному усі дослідження пов’язані саме з тим мелатонином, який робить шишковидна залоза.

мелатонин: инструкция по применению «гормона сна». изображение номер 7

Фото: chronobiology. com

Одне з головних завдань “гормону ночі” полягає в тому, щоб сигналізувати організму про настання ночі, тому механізм його вироблення безпосередньо пов’язаний з “біологічним годинником”, який знаходиться в передній частині гіпоталамуса, а саме з так званими супрахиазматическими ядрами. Через них-від сітківки ока, через шийний відділ спинного мозку-проходить сигнал до шишковидної залози. Вже давно відомо, що кожна клітина в організмі, де б вона не знаходилася-в головному мозку, в кістках або в м’язовій тканині,-має свій “годинник”. Але цей “годинник” працює по своєму циферблату, і їх цикл може відрізнятися від звичайного, 24-годинного. Так от, мелатонин якраз повідомляє усі “годинники” в кожній клітині організму про те, що настала ніч, а значить можна запускати процеси, зв’язані саме з нічним часом.

  Що приготувати швидко і смачно: три прості рецепти


Щоб процес синтезу мелатонина проходив без збоїв, людина повинна спати. Саме сон сприяє правильному виробленню цього гормону. Якщо він прокидається вночі і включає лампу, то світло, що потрапляє на сітківку ока, призводить до того, що концентрація гормону різко падає. І тепер все частіше багато патологій зв’язують саме з надмірною освітленістю. Загальне світло в приміщеннях, світло на вулиці, світло від всіляких гаджетів-усе це затримує вироблення мелатонина і призводить до безпосереднього погіршення якості сну і появи різних проблем із здоров’ям, аж до розвитку серцево-судинних і онкологічних захворювань.

мелатонин: инструкция по применению «гормона сна». изображение номер 8

Фото: openwalls. com

Застосування мелатонина

Передусім треба пам’ятати, що мелатонин-це “гормон ночі”, а не снодійний препарат. І у нього є чіткі показання до застосування. Найчастіше препарат мелатонина використовують при різкій зміні часових поясів для синхронізації біологічних ритмів з тим місцем, куди приїхала людина. Також останніми роками мелатонин стали призначати людям старшої вікової групи, адже як вже було сказано раніше, з роками його концентрація падає, і тому прийом “гормону ночі” в літньому віці допомагає поліпшити якості сну і запобігти розвитку різних захворювань.

  Наш вибір: сайт, де зібрані анонімні історії людей з ментальними проблемами


Оскільки мелатонин виконує імуномодулюючу функцію, його не рекомендують використати при різних аутоіммунних захворюваннях (наприклад, це стосується людей з цукровим діабетом I типу). Так, при правильній регуляції імунної системи мелатонин може попереджати можливі мікроушкодження і побічно впливати на процеси старіння. Але на жаль, все частіше саме ця його властивість стає головним прецедентом для спекуляцій і аргументом в закликах приймати препарат цього гормону постійно і без призначення лікаря, а це в корені неправильно і просто небезпечно. Наприклад, дітям, у яких концентрація мелатонина і така висока, пити цей гормон додатково не треба. Плюс мелатонин використовують для того, щоб регулювати цикл пильнування і сну, тому вдень і тим більше в уранішні години його прийом може привести до негативних наслідків. Поки немає досліджень, які дозволили б говорити, що вживаючи мелатонин, ви подовжуєте собі життя. Додатковий “гормону ночі” може несподіваним чином відіб’ється на здоров’ї людини.

Зараз учені намагаються розширити сферу застосування цього гормону і активно вивчають його властивості. Наприклад, його пробують використати при больових синдромах і навіть для лікування онкологічних захворювань. Але поки що це усе гіпотези, які не мають під собою достатньої доказової бази.

  Зумба, зумба відео, зумба фитнес відео, зумба для схуднення


мелатонин: инструкция по применению «гормона сна». изображение номер 9

Фото: health. com

Якщо ви погано спите, то ні в якому разі не можна займатися самолікуванням і призначати самому собі пігулки мелатонина. Краще всього звернутися до фахівця, до врачу-сомнологу-він допоможе виявити істинну причину порушення сну і усунути її. До того ж якщо людина відчуває стрес або у нього гостре безсоння, то немає сенсу приймати “гормон ночі”-в таких ситуаціях він просто безсилий. Так, при вахтовій роботі мелатонин допомагає швидше засинати, але це лише тимчасовий ефект. Робота то в нічне, то в денний час украй негативно позначається на здоров’ї людини.

Пам’ятайте: у мелатонина є чіткі показання до застосування, при інших проблемах з сном його використання не лише невиправдано, але і шкідливо-він може викликати різке погіршення зору.

Кожен повинен усвідомлювати те, що повноцінний сон є головним чинником, що визначає тривалість життя. І якщо людина хоче бути здоровою і жити довго і щасливо, йому необхідно збудувати свій розпорядок дня так, щоб негативний вплив на сон був мінімальним. Він повинен спати стільки, скільки йому призначено природою-індивідуальна норма може варіюватися, але в середньому для дорослого вона складає сім-дев’ять годин. Плюс-працездатність (як розумова, так і фізична) людини, що виспалася, істотно вище, ніж у того, хто погано спав. Тому головне завдання-стежити за тим, щоб ваш сон ні в якому разі не скорочувався за часом.

  "Ветерани - це не лише дідусі в медалях, але і молоді активні діти". Катерина Круглова - про фонд для ветеранів "Пам'ять поколінь"


мелатонин: инструкция по применению «гормона сна». изображение номер 10

Фото: bloomberg. com


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ