Зв'язатися з автором

Мито Мелитонян : яким має бути ідеальний спортзалМи попросили Мито Мелитоняна, архітектора і спортсмена, розповісти про те, яким має бути спортзал, щоб називатися кращим, і чому створення єдиної системи оцінки фитнес-клубов допоможе істотно поліпшити якість їх функціонування.мито мелитонян: каким должен быть идеальный спортзал. изображение номер 9

Фото: Мито Мелитонян

У чому секрет хорошого спортзалу

-Основа основ будь-якого приміщення-і спортзал тут не виключення-це грамотне функціональне зонування. Оскільки в основному я займаюся саме проектуванням інтер’єрів, моє основне завдання полягає в тому, щоб врахувати усі початкові характеристики і зробити простір максимально зручним для тих цілей, які воно покликане виконувати. Хороший спортзал розпочинається з грамотної логістики. Тут важливо усе: як люди приходять, як вони йдуть в гардероб, як вони роздягаються, де їм віддають ключі і повертають карти. Завжди треба пам’ятати: чим коротше шлях від входу в спортзал до зони тренування, тим краще. Усе повинно бути скомпоновано, а зайві рухи тіла виключені.

Ну і, звичайно, локація! Чим ближче метро і чим більше рядом офісів і житлових будинків, тим краще. Так, поряд з метро оренда виходить дорожче, зате у вас ніколи не буде простою. Звичайно, є виключення, коли люди готові їхати за тридев’ять земель виряджай персональних тренувань з крутим тренером. І тут неважливо, де саме знаходиться зал. Але якщо йдеться про звичайний зал, то його місце розташування має бути зручним як для людей, що користуються особистим транспортом, так і для тих, хто віддає перевагу громадському.

мито мелитонян: каким должен быть идеальный спортзал. изображение номер 10

Фото: Клуб Єдиноборств №1

Коли я аналізував, які зали можна назвати кращими, а які гіршими, я зрозумів, що людський чинник грає в цьому питанні мало не головну роль. Якщо згадати спортзали 90-х, які у більшості своїй розташовувалися в підвалах житлових будинків, назвати ці приміщення комфортними і зручними мова не обернеться, але проте з них виходили чемпіони. І було неважливо, яке покриття в залі і скільки там бігових доріжок (їх взагалі не було)-тренувалися в основному з гирями і штангами, але це нікому не заважало домагатися своїх цілей. Тому я не перестаю говорити, що грамотний менеджмент-це так само важливо, як і правильне планування простору. Так, це не торкається архітектури, але я як архітектор завжди розглядаю свої об’єкти з позиції відвідувача-чи захочу я займатися в цьому залі. Фитнес-клуб може бути абсолютно фантастичним, в нього можуть бути вкладені колосальні кошти, але якщо керівник не розуміє, як треба вибудовувати стосунки зі своїм персоналом, а персонал не знає, як спілкуватися з клієнтами, то усі праці, у тому числі і мої як архітектора, підуть нанівець.

  Чай, рецепти, Palais des Thés, кулінарний набір, Дельмас


Дуже багато що залежить від людей, які приходять в спортзал. Ви можете розраховувати на одну вікову категорію, а приходять люди або старше, або молодше. Саме тому я завжди залишаю можливість для зміни і розширення-намагаюся нічого не робити стаціонарного, оскільки в цій справі важливо бути гнучким і уміти адаптуватися до тих, що міняються умовами. Звичайно, не завжди і не з усіма речами це виходить, наприклад, боксерський ринг не переставиш-для нього спочатку треба вибрати правильне місце.

мито мелитонян: каким должен быть идеальный спортзал. изображение номер 11

Фото: Клуб Єдиноборств №1

Я став серйозно займатися спортом, коли почав проектувати клуб єдиноборств-мені було цікаво зрозуміти, наскільки правильно я мислю як архітектор. І вже в подальші проекти я привносив (і привношу) не лише свої знання і уміння, але і особистий досвід в якості відвідувача і користувача.

Я переконаний, що більшість московських фитнес-клубов, а саме те, як вони себе позиціонують, не відповідає якості послуг, які вони пропонують. У залі головне-це мета, з якою людина туди приходить, тому важливо, щоб там були створені усі умови для її досягнення. А більшість спортивних залів просто незручна. Нестача устаткування-найчастіша проблема. Кожна людина хоч би раз в житті стикався з тим, що під час виконання якої-небудь вправи на тренажері до нього підходить інший відвідувач і запитує, скільки йому ще залишилося зробити підходів. Про що це говорить? Тільки про одне: спортивний зал неправильно збалансований. Наприклад, власники закупили всілякі блокові тренажери, а зону вільних вагів не продумали. Це пов’язано з тим, що власники фітнес-центрів дивляться, як організований простір в інших клубах-які там коштують тренажери, скільки бігових доріжок-і використовують у своєму залі той же набір. Таким чином, вони бездумно множать помилки інших власників замість того, щоб орієнтуватися на потреби власних клієнтів. Щоб бізнес вистрілив, треба діяти нетривіально-бути досить сміливим, щоб зробити по-своєму. Треба пробувати.

  Екомаркет, Коньково, День Іспанії, ярмарок, паэлья, сальса, бачата


мито мелитонян: каким должен быть идеальный спортзал. изображение номер 12

Фото: Клуб Єдиноборств №1

Що робить хороший спортзал кращим

Багато власників забувають про те, що зовнішній вигляд фитнес-клуба так само важливий, як і його “начинка”. Я вважаю, що спортзал повинен був брутальним-людина повинна почувати себе в напрузі. Розслаблена атмосфера не стимулює працювати над собою-у людини повинне виникати відчуття змагання, виклику. Яскраві насичені кольори, відкриті конструкції, агресивна музика в якості фону, граффіті, локальне освітлення, спеціальні матеріали для створення відчуття вулиці-усе це підстібає людей домагатися результатів, незважаючи на втому і лінь. А в’ялий, безликий інтер’єр, як, наприклад, у багатьох фітнес-центрах середньої руки, навпаки, вбиває усю динаміку. Фотографії бійців вже тисячу років нікому не цікаві і нікого не стимулюють.

Другий важливий момент-це матеріал. Від того, які матеріали укладені на підлогу, залежатиме якість тренувань. На мій погляд, не існує універсального покриття-якщо це зал для кроссфита, то потрібні чотирьохсантиметрові гумові мати, якщо для боротьби, то килим. І будьте обережні, вибираючи темні підлогові покриття-на них дуже добре видно бруд, який не завжди своєчасно вичищають.

У оформленні стін і виборі загальної колірної гамми не слід використати зовсім строкаті поєднання-вони тільки відволікатимуть і дратуватимуть. Кращі кольори-це червоний, теракотовий, помаранчевий, коричневий. Іншими словами, усі земельні відтінки. Непогано працює темно-сірий і чорний у поєднанні з яскравими кольорами. Але переборщувати з цим не варто, вибирайте не більше чотирьох кольорів-два основних і два допоміжних. І не забувайте: там, де багато денного світла, краще використати приглушені кольори, а якщо вікон мало або взагалі немає, то, навпаки, стіни треба зробити яскравими. Вибір кольору багато в чому залежить і від розмірів приміщення-для маленького залу потрібні спокійні кольори, для великого-яскраві.

  Дієтичні десерти без цукру: 10 рецептів


мито мелитонян: каким должен быть идеальный спортзал. изображение номер 13

Фото: Клуб Єдиноборств №1

Дзеркала розширюють простір і є швидше функціональним елементом-людина повинна контролювати правильність виконання вправ. Але дзеркала не створюють настрій, тому переборщувати з ними не варто. Те ж саме торкається і освітлення-існують певна норма освітленості, нижче якої опускатися не можна, але необов’язково використати суцільне заливне світло, можна спробувати локальний над тренажерами. До речі, це відмінний прийом зонування простору. Свєта повинно бути досить, але він не має бути яскравим і бити в очі.

Ну і, звичайно, вентиляція-про неї ні в якому разі не можна забувати. Іноді в залі просто неможливо знаходитися, не то що займатися-до того там жарко і задушливо! Температура повинна варіюватися-в залі для інтенсивних тренувань бути нижче, а в залі для йоги трохи вище. Проте температура завжди має бути комфортною, а повітря в приміщенні повинне постійно циркулювати. Ідеальний варіант-система кондиціонування, вбудована у вентиляцію, але багато власників з бажання заощадити вибирають дешевші варіанти. Але навіть якщо ви вирішили встановити звичайні кондиціонери, розмістите їх настільки високо, наскільки дозволяють стелі, а грати встановите так, щоб кондиціонер не “сифонив” на тих, що займаються.

мито мелитонян: каким должен быть идеальный спортзал. изображение номер 14

Фото: Клуб Єдиноборств №1

Я періодично стикаюся з необхідністю створення в залі окремих зон. Часто це пов’язано з тим, що люди соромляться себе, вони не готові тренуватися у усіх на видноті. Я вважаю, що обов’язково треба відділяти зону вільних вагів від зони тренажерів і робити окреме місце для розтяжки. При цьому подібне зонування можливо і в невеликих залах-для цього існують різні прийоми, такі як перегородки, щільні штори, гра з освітленням. Будь-яке завдання можна вирішити. Але проте не слід цим захоплюватися-на мій погляд, чим більше повітря, тим краще. Я прибічник розділяти простір функціонально, але не конструктивно. Якщо у вас є велика площа, не має сенсу ділити її на 10 кімнаток. До речі, правильне функціональне зонування цілком може стати і візуальним, наприклад, використовуючи акустичні матеріали і м’які покриття, ви зменшите загальний шум-вийде, що у вас досить просторе open space, в якому тихо, затишно і комфортно.

  Золота осінь, Московські сезони, фестиваль, ярмарок


Чому рейтинги вирішують усе

Коли я приступив до проектування свого першого залу-клубу єдиноборств, я зіткнувся з питанням: а які критерії оцінки клубів, які готують бійців. Після тривало пошуку інформації із цього приводу я з’ясував, що їх просто немає. Немає єдиного стандарту, як, наприклад, у випадку з готелями і ресторанами, коли є вимоги, яким повинен відповідати готель, щоб мати певний рейтинг. На сьогодні моє бажання-створити подібну систему оцінки для фитнес-клубов і спортивних залів. Як я вже говорив, багато клубів, а саме їх цінова політика і позиціонування, не відповідають рівню тих послуг, які вони пропонують відвідувачам. Моя мета якраз в тому, щоб когось повернути з небес на землю, а когось, навпаки, підняти. Річ у тому, що люди, які роками працюють у сфері спорту і фитнеса, мислять шаблонно-їх чуття притупляється, вони у меншій мірі готові до нових ідей. Саме тому я вважаю, що в створенні рейтингу повинні брати участь не лише професіонали, які багато років в цьому бізнесі, але і люди, що є професіоналами в інших областях. Наприклад, мої знання архітектора допоможуть побачити і врахувати ті аспекти і тонкощі, які інші люди розпізнати не в силах. Хочеться побачити об’єктивну картину-перевірити розрекламовані мережеві фитнес-клубы і дізнатися, чи так виправдана їх популярність або це просто грамотний маркетинг.

  Україна любить футбол, Лужники, футбольний турнір, киберфутбол


Зрозуміло, що порівнювати можна чисто технічно, адже відчуття-абсолютно суб’єктивна ситуація. Але це як з мишленовскими зірками: так, смачно і несмачно-поняття умовні, але технологія приготування їжі повинна відповідати визначеним критеріями. Так, завжди будуть ті, хто не захоче проходити відкритий і чесний аудит, але власники таких клубів повинні будуть розуміти, що у такому разі високого рейтингу ним не видно.

мито мелитонян: каким должен быть идеальный спортзал. изображение номер 15

Фото: Клуб Єдиноборств №1

Я помітив, що багато людей вкладаються в інтер’єр, не вкладаючись в саму суть. Тобто зробив красиво-значить, усе, до тебе тепер піде народ. Зараз не так. Ну класний інтер’єр, і що далі? Для людей важлива якість послуги, а якість послуг-це комплекс. Наприклад, часто власники клубів зовсім забувають про сайт, а такого не повинно бути. Сайт має бути максимально корисним-детальна інформація про тренерів, 3D-экскурсии по залах, відгуки. Погодьтеся, перш ніж зайти в кафе, ми завжди залізаємо в Інтернет і шукаємо інформацію про нього. Так що грамотна архітектура інформаційного поля теж частина комплексу послуг, які надає клуб, тому вона обов’язково входитиме в рейтинг як один з критеріїв оцінки.

Якщо створити рейтинг, то власники клубів зрозуміють, що необхідно давати більше початкових даних клієнтам, необхідно бути відкритішими. Наприклад, мало хто розміщує у себе на сайті фотографії роздягалень, тому що у більшості своїй вони просто жахливі. Але якщо ти хочеш отримати високий бал і бути в топі, то ти переглянеш своє відношення і розщедришся на невеликий ремонт. На мій погляд, створення подібного рейтингу допоможе істотно поліпшити якість послуг, що продаються. А коли у тебе є 20 кращих клубів (по-справжньому кращих), то і інші підтягнуться.

мито мелитонян: каким должен быть идеальный спортзал. изображение номер 16

Фото: Клуб Єдиноборств №1

МИТО МЕЛИТОНЯН : ЯК ЗРОБИТИ ІДЕАЛЬНУ ФІГУРУ ВСЬОГО ЗА ДВА МІСЯЦІ


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ