Зв'язатися з автором

Монтаж водопроводу із сталевої труби: ціна і способи з’єднання


Монтаж водопроводу із сталевої труби-це комплекс робіт, кінцевою метою яких є доставка води до сантехнічних приладів для їх комфортного використання. Про те, як правильно з’єднати металеві труби водопроводу, наша стаття.

Конструкція і види сталевого водопроводу

водопровід з оцинкованих труб

На фото водопровід з оцинкованих труб

Попри те, що сталевий водопровід є ветераном комунального господарства, своєї популярності він не втратив по сьогоднішній день. Це обумовлено його довговічністю і стійкістю до механічних ушкоджень. При монтажі водопроводу із сталевих труб використовують вироби з чорної, оцинкованої і нержавіючої сталі.

Вироби з чорної сталі широко поширені завдяки своїй доступній ціні, проте їх висока схильність корозії з часом негативно впливає на пропускну спроможність трубопроводу.

Значно менше цей недолік проявляється у водопроводі, виготовленому з нержавіючої сталі. Завдяки додатковій обробці його труби мають гідний зовнішній вигляд і, окрім основного призначення, часто служать в якості декоративних елементів санвузлів. Проте вартість такого водопроводу досить висока, а монтаж складений.

Водопровід з оцинкованої труби займає проміжну позицію між двома попередніми системами. Цинкове напилення надає виробам антикорозійну стійкість, при цьому їх вартість нижча, ніж у нержавіючих труб.

Будь-який водопровід із сталевих труб включає декілька основних елементів. До них відносяться:

 • Джерело води. Це може бути звичайний колодязь або свердловина.
 • Насосна станція. До неї підключають трубу, що проходить від джерела. Ця ділянка магістралі має бути облаштована зворотним клапаном, завдяки якому виключається повернення води насоса назад до водозабору.
 • Гідроакумулятор. Це місткість, що служить для підтримки постійного об’єму закачаної насосом води.
 • Трійник. Цю деталь встановлюють на виході з гідроакумулятора. До неї підключають дві труби. Одна з них призначена для домашнього використання. Іншу трубу застосовують в технічних цілях.

Після водоочисних пристроїв встановлюють ще один трійник для підключення труби з холодною водою і труби з водою, призначеною для нагріву. Холодну воду по трубі підключають до колектора, на якому монтують замочні крани для кожної лінії залежно від споживача. Трубу, що подає воду для нагріву, сполучають з водонагрівачем, а на виході з нього-з колектором гарячої води, що розподіляє її по будинку.

Така система може включати ще ряд додаткових елементів, але послідовність підключення при цьому не міняється, як і типова схема.

  Програма тренування з власною вагою


Вибір методу підключення водопроводу із сталевих труб

Монтаж водопроводу включає декілька послідовних операцій. Це вибір схеми підключення труб і способу їх з’єднання, закупівля необхідних матеріалів і виконання монтажу системи. Тому перед облаштуванням водопроводу із сталевих труб в першу чергу необхідно скласти креслення його прокладення з урахуванням основних елементів: сантехнічних приладів, колектора, насоса, нагрівача і ін. Відстані між ними слід також відобразити на схемі. Це допоможе правильно підрахувати необхідну кількість труб.

Багатьом напевно знайома така ситуація: під час прийняття душу несподівано і мимоволі вода стає нестерпно гарячіше, що буває неприємно і навіть небезпечно. Зазвичай це відбувається, якщо хто-небудь у цей момент відкриває в кухні водопровідний кран або спорожняє бачок унітазу. Таких випадків можна уникнути, якщо правильно визначити діаметр труб, що підводять, і схему їх розводки.

Облаштування водопроводу із сталевих труб можна виконувати по двох варіантах: послідовна схема і колекторне підключення. Розглянемо детальніше кожного з них.

послідовна розводка водопроводу із сталевих труб

Схема послідовної розводки водопроводу із сталевих труб

При послідовній схемі одна труба проходить уздовж усіх водорозбірних пристроїв, які підключаються до неї за допомогою трійників. Якщо одночасно включити відразу декілька споживачів води, найбільш видалений з них не зможе нормально працювати внаслідок низького натиску. До того ж тут може спостерігатися ситуація, яка була описана трохи раніше. Проте, послідовне підключення використовується досить часто для невеликих дачних будиночків на одного-двух чоловік.

колекторна розводка водопроводу із сталевих труб

Схема колекторної розводки водопроводу із сталевих труб

Колекторне підключення має на увазі наявність спеціального водорозподільного вузла-колектора, який з’єднується з основною магістраллю за допомогою труби, оснащеної замикаючим краном. У колекторі розташовується певна кількість труб. Кожна з них поставляє воду для свого споживаючого пристрою і має на виході шаровый вентиль.

Завдяки наявності замикаючих пристроїв в колекторній схемі розводки сталевих труб для водопроводу можна виконувати ремонт будь-якого водорозбірного приладу без збитку роботи інших. Наприклад, при відключенні і ремонті унітазу можна користуватися ванною або миттям на кухні. Колектор забезпечує однаковий тиск усередині труб, тим самим виключає ситуації падіння натиску або раптового перепаду температури води.

  Жовчнокам'яна хвороба (холелітіаз) : причини, симптоми


При виборі способу прокладення труб слід враховувати, що колекторна розводка дорожча за послідовне підключення. Це пов’язано зі збільшенням кількості матеріалів : сталевих труб, замикаючих пристроїв і фітингу. До колектора і його кранів має бути забезпечений вільний доступ для виконання завдань обслуговування системи. Тому у будинку він зажадає додаткового місця, замуровувати в стіни деталі цього вузла не можна.

Підбір сталевих труб для водопроводу

оцинковані труби для водопроводу

На фото оцинковані труби для водопроводу

Правильний вибір діаметру сталевих труб для водопроводу так само важливий, як спосіб їх прокладення. Якщо переріз труби занадто мало, в потоці виникає турбулентність, а це означає, що вода подаватиметься з шумом і надмірно забруднювати стінки труб вапняними відкладеннями.

Прийнята нормами швидкість потоку не повинна перевищувати 2 м/сек. Це є однією з головних умов правильного вибору діаметру труби.

Довжина водопровідної домашньої мережі теж має важливе значення при визначенні потрібного діаметру сталевих труб для водопроводу:

 • труби д. 25 мм можна використати при довжині водопроводу менше 30 м;
 • труби д. 32 мм-більше 30 м відповідно;
 • труби д. 20 мм-менше 10 м.

При колекторній схемі прокладення сталевої труби її діаметр має бути таким, щоб розподільний вузол повноцінно забезпечував водою одночасно усі прилади. Для обчислення діаметру можна виконати простий розрахунок: наприклад, один відкритий кран видає 5-6 л води в хвилину, вважаємо, скільки водорозбірних пристроїв може бути задіяні одночасно з обліком наступного :

 • труба д. 25 мм пропускає 30 л/хв.;
 • труба д. 32 мм-50 л/хв.;
 • труба д. 38 мм-75 л/хв.

Наочніше залежність пропускної спроможності сталевої труби для водопроводу від її діаметру і довжини демонструє нижчеприведена таблиця:

Діаметр труби, мм Призначення Довжина трубопроводу, м Пропускна спроможність л/хв.
15-25 подання води до сантехнічних приладів менше 30 20-30
32 для систем опалювання і стояків більше 30 50
38 для стояків більше 30 75

Якщо у будинку живе велика сім’я, але точок споживання трохи, виникають ситуації, коли користування, наприклад, миттям на кухні, ванні відбувається одночасно. В цьому випадку водоспоживання усіх цих приладів за 1 хвилину треба підсумовувати, від отриманого числа залежатиме переріз труби колектора.

Якщо сім’я складається всього з 2-3 чоловік, а сантехнічних приладів у будинку багато, розрахунок виконується по-іншому. Сумарну витрату води по точках водорозбору треба зменшити на 30-40%.

  Незвичайне і круте: що таке пилатес на реформере


Зазвичай для монтажу побутових водопроводів купити сталеві труби треба такого діаметру:

 • для стояків водопостачання-20 і 25 мм (1 і 3/4″);
 • для подання води до сантехнічних приладів-15 і 10 мм (3/8 і 1/2″).

Основні розміри сталевих труб для водопроводу регламентуються Гостом 3262-75, який встановлює вагу, їх зовнішній діаметр, а також товщину стінок. Розмір труб може позначатися в дюймах, що визначають зовнішній діаметр, і в міліметрах, що вказують на внутрішній діаметр. Один дюйм-це 25 мм.

Способи з’єднання сталевих труб для водопроводу

Сталеві водопровідні труби можна сполучати зварювальним, різьбовим і фланцевим способом. Вибір будь-якого з них залежить від функціональності майбутнього трубопроводу. Зварювальним способом виконують нероз’ємні з’єднання, різьбовим і фланцевим способом-розбірні. Розглянемо кожен метод з’єднання сталевих труб водопроводу окремо.

З’єднання сталевих труб для водопроводу зварюванням

зварювання сталевих труб для водопроводу

На фото зварювання сталевих труб для водопроводу

При такому з’єднанні використовується електрична дуга. Для роботи знадобляться зварювальний апарат, щільний спецодяг, електроди, кутова шліфувальна машинка типу “болгарки”, трубогибочный верстат або вже готові кути.

Перед початком зварювання поверхня сталевих труб для водопроводу в місці стику треба зачистити, а потім знежирити. Торці труб мають бути строго перпендикулярні по відношенню до бічної поверхні. Це допоможе уникнути великих проміжків при стикуванні деталей і заощадить час.

Роботу треба виконувати в два етапи. Спочатку слід зробити декілька прихваток на стику по усьому його колу. Після закріплення і перевірки розташування стыкуемых елементів можна накладати суцільний зварний шов. В процесі цієї роботи з нього періодично треба видаляти шлак простукуванням стику.

Спосіб з’єднання сталевих труб для водопроводу зварюванням займає немало часу, але застосовується часто, адже в результаті створюється практично непорушна конструкція.

Оцинковані труби сполучати зварюванням не рекомендується, оскільки висока температура електричної дуги руйнує цинкове покриття, а це робить трубопровід уразливим по відношенню до корозії. Такі труби краще сполучати фітингом.

З’єднання сталевих труб для водопроводу на різьбленні

фітинг для з'єднання сталевих труб водопроводу

На фото фітинг для з’єднання сталевих труб водопроводу

Гідною альтернативою зварюванню давно стала зборка водопроводу на різьбових з’єднаннях за допомогою фітингу. Використовуючи ці металеві деталі, можна зібрати навіть найскладніший водопровід. Діаметр труб під фітинг має широкий діапазон-від 16 до 110 мм.

  Adidas, adidas by stella_mccartney, нова колекція, екіпіровка


Фітинг д. 16-63 мм застосовують при тиску в системі нижче 10 атмосфер, діаметром 75-110 мм-при тиску 10 атм.

Форми фітингу для з’єднання сталевих труб водопроводу можуть бути різними:

 • хрестовина-служить для з’єднання 4-х труб в один вузол;
 • кут-для повороту ділянки водопроводу на 45 або 90 градусів;
 • трійник-кріпить тритрубне розгалуження;
 • муфта-сполучає прямий стик з 2-х труб.

Перед початком монтажу треба скласти схему майбутнього водопроводу, на якій слід відобразити кількість поворотів труб і їх перетинів. Після цього слід придбати необхідний фітинг, контргайки і герметизуючий матеріал-клоччя або фум-ленту. З інструменту знадобляться розвідний і сантехнічний газовий ключ, плашка у зборі для нарізування трубного різьблення.

На першому етапі зборки труби майбутнього водопроводу потрібно розкласти в потрібному порядку на підлозі. Потім на кінцях кожної з них необхідно нарізувати різьблення за допомогою плашки.

Після цього можна починати монтаж водопроводу із сталевих труб:

 1. На кінець першої труби слід навернути контргайку, потім по вільному різьбленню і її напряму намотати клоччя або фум-стрічку, тобто так, щоб при накручуванні муфти герметизуючий матеріал залишався на різьбленні.
 2. Кінець другої труби, обмотаний так само, треба укрутити у вільний край фітингу.
 3. По ходу зборки готові деталі водопроводу слід фіксувати на стіні за допомогою кронштейнів.

Після закінчення монтажу водопроводу із сталевої труби його необхідно пофарбувати щоб уникнути корозії.

З’єднання сталевих труб водопроводу на фланцях

фланці для з'єднання сталевих труб водопроводу

На фото фланці для з’єднання сталевих труб водопроводу

Фланці-це товстостінні сталеві шайби, по колу яких розташовані отвори, призначені для шпильок або болтів. При зборці водопроводу із сталевих труб фланці треба наварити на торці виробів, що сполучаються. Після цього з щільної гуми необхідно нарізувати прокладення, що відповідають розмірам фітингу, і зробити в них такі ж отвори. Потім, розташовуючи кожне прокладення на стиках труб, усі фланці через неї попарно треба стягнути болтами.

В процесі зборки важливе рівномірне затягування болтів, що протилежать. В майбутньому це запобіжить перекосам прокладень і течі в трубопроводі.

Система труб, зібрана на фланцях, виглядає досить громіздко. Тому в побуті вона використовується рідко. Найбільш відповідне місце для такого трубопроводу-це глухі приміщення, де використання зварювання викликає труднощі.

  Питання: чому треба спати в повній темряві?


Ціна монтажу водопроводу із сталевих труб

Вартість прокладення водопроводу є важливим визначальним чинником для реалізації проекту. Розцінки на монтаж водопроводу із сталевих труб варіюються в широкому діапазоні і залежать від складності системи трубопроводу, його протяжності і технічних параметрів, діаметру труб і способу їх з’єднання, терміновості замовлення і необхідності виготовлення кріплень.

При монтажі оцинкованих елементів вартість зростає. На роботу в обмежених умовах також передбачені коефіцієнти дорожчання.

Окрім цього, розцінки залежать від регіону, де виконуються роботи. У великих містах ціни зазвичай вище на 30%.

Вартість робіт також часто залежить від статусу монтажної організації. Тому при виборі виконавців буде кращий, якщо порівняти пропозиції декількох компаній і визначити для себе оптимальний варіант.

Для порівняння пропонуємо ознайомитися з усередненою вартістю монтажу сталевих труб за 1 метр для Росії і України.

Ціна монтажу водопроводу із сталевих труб в Росії:

Вид роботи Діаметр Ціна монтажу
Прокладення трубопроводу з неоцинкованої труби 15-108 мм 100-460 крб./п. м.
Прокладення трубопроводу з оцинкованої труби 15-108 мм 120-480 крб./п. м.
Фланцеве з’єднання неоцинкованої труби 15-108 мм 1300 крб./точка
Фланцеве з’єднання оцинкованої труби 15-108 мм 1600 крб./точка
Монтаж вентилів, клапанів для сталевих труб до 25 мм 370 крб./шт.
Монтаж вентилів, клапанів для сталевих труб до 100 мм 2180 крб./шт.

Ціна монтажу водопроводу із сталевих труб в Україні:

Вид роботи Діаметр Ціна монтажу
Прокладення трубопроводу з неоцинкованої труби 15-108 мм 45-200 грн./п. м.
Прокладення трубопроводу з оцинкованої труби 15-108 мм 50-210 грн./п. м.
Фланцеве з’єднання неоцинкованої труби 15-108 мм 560 грн./точка
Фланцеве з’єднання оцинкованої труби 15-108 мм 690 грн./точка
Монтаж вентилів, клапанів для сталевих труб до 25 мм 160 грн./шт.
Монтаж вентилів, клапанів для сталевих труб до 100 мм 650 грн./шт.

Як зробити водопровід із сталевих труб-дивитеся на відео:

Підводячи підсумок, можна помітити, що сталеві труби для водопроводу вимагають трудомісткого монтажу. Проте, незважаючи на це, вони на рівних успішно конкурують завдяки своїй надійності з сучасними матеріалами.


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ