Зв'язатися з автором

Панкреатит: причини, симптоми і лікуванняу Україні панкреатит-один з найбільш популярних діагнозів. Їм прийнято пояснювати практично будь-який біль в животі, а нерідко його “діагностують” при УЗИ підшлункової залози у людини без яких-небудь симптомів. Розбираємося в тонкощах захворювання разом з до. м. н., гастроентерологом GMS Clinic Олексієм Головенко.панкреатит: причины, симптомы и лечение. изображение номер 7

Олексій Головенко

Що таке панкреатит

-Панкреатит-це запалення підшлункової залози. Цей орган виділяє в 12-перстну кишку (відразу за шлунком) ферменти, що допомагають їжі перетравлюватися : наприклад, амілазу (для розщеплювання вуглеводів) і ліпазу (для розщеплювання жирів). При сильному запаленні підшлункової залози-гострому панкреатиті-клітини її руйнуються і ферменти потрапляють в кров. Тому при будь-якому сильному болі в животі лікарі визначають вміст амілази в крові.

панкреатит: причины, симптомы и лечение. изображение номер 8

Фото: shutterstock. com

Гострий панкреатит-хворобливе і дуже небезпечне захворювання. Симптоми його практично неможливо перетерпіти “на ногах”: це найсильніший біль, що не проходить, під грудьми і під лівим ребром, яка часто віддає в спину (виникає так званий оперізувальний біль). Людина з гострим панкреатитом часто навіть займає особливе положення на ліжку-лежить на лівому боці, щоб не посилювати біль рухами ребер при диханні. У більшості людей з гострим панкреатитом виникає сильна нудота і блювота, будь-яка їда посилює біль: адже підшлункова залоза при їді починає виділяти ферменти, а це посилює кровотік, а значить і біль. У багатьох людей піднімається температура тіла.

  Рецепт дня : лазанья-роллы з цукіні


Діагностика гострого панкреатиту-доля не стільки гастроентерологів, скільки хірургів, оскільки інтенсивність болю може бути такою ж, як при апендициті і іншій “хірургічній” патології.

Як виникає гострий панкреатит

Близько 70% усіх випадків гострого панкреатиту виникають або із-за отруєння алкоголем, або через жовчнокам’яну хворобу. Надмірне вживання алкоголю (навіть без передісторії у вигляді алкоголізму) викликає запалення підшлункової залози. З цієї ж причини люди, що систематично зловживають випивкою, мають усі шанси не лише опинитися в лікарні з важким гострим панкреатитом, але і довгі роки знову відчувати больові напади.

панкреатит: причины, симптомы и лечение. изображение номер 9

Фото: shutterstock. com

Камінь жовчного міхура теж може викликати панкреатит: протока, що виносить жовч з пухиря в 12-перстну кишку, зливається з протокою підшлункової залози. Така ситуація-біліарний панкреатит-вимагає екстреного втручання, наприклад, для розтину великого дуоденального сосочка : це місце впадання проток в кишку.

Гострий панкреатит також може викликати токсичну дію деяких ліків, травма залози при операції або високий вміст жирів в крові. Украй рідко і, як правило, за наявності інших схожих захворювань підшлункова залоза запалюється через надмірну дію на неї імунної системи.

Яка б не була причина початку захворювання, гострий панкреатит завжди супроводжується болем в животі. Припускати цей діагноз, якщо від ліків або якогось продукту з’явилося погіршення здоров’я, не варто.

  Топ-10 професій в індустрії екстриму : подорожуй, катайся і заробляй


З гострим панкреатитом розібралися. А хронічний?

Якщо токсична дія на підшлункову залозу не припиняється (наприклад, людина продовжує зловживати випивкою) або орган був дуже сильно пошкоджений при першому (гострому) епізоді панкреатиту, біль поновлюється знову і знову.

При загостреннях хронічного панкреатиту аналізи крові можуть залишатися нормальними. Зате з часом можуть з’являтися зовнішні ознаки, які лікарі виявляють, обстежуючи підшлункову залозу за допомогою ультразвуку (УЗИ), рентгена (КТ, або комп’ютерна томографія) або магнітно-резонансного дослідження (МРТ). Це звуження проток підшлункової залози, поява в ній ущільнень-кальцинатов, а також виникнення кіст-пляшечок з рідиною на місці загиблої тканини. Обстеження при підозрі на хронічний панкреатит проводять ще з однією важливою метою-не пропустити рак підшлункової залози, який може спочатку супроводжуватися тими ж симптомами.

панкреатит: причины, симптомы и лечение. изображение номер 10

Фото: shutterstock. com

При запаленні підшлункової залози, що постійно поновлюється, з часом порушується її функція-виділення ферментів, що переварюють їжу. В результаті людини турбує постійне здуття живота, діарея, а стілець стає жирним (наприклад, погано змивається з унітазу). Цей стан-внешнесекреторную недостатність-найзручніше виявити, визначаючи зміст панкреатичної еластази (ферменту підшлункової залози) в стільці.

Як лікувати хронічний панкреатит

В цілому сенс лікування хронічного панкреатиту-усунути біль. Для цього використовують протизапальні препарати, наприклад парацетамол. Часто людям з хронічним панкреатитом призначають ферменти. На жаль, це далеко не завжди полегшує больові відчуття. Раніше передбачалося, що додавання в їжу ферментів зменшить навантаження на підшлункову залозу-їй не доведеться виділяти власні ферменти. На ділі усе не так просто: секреторна (видільна) активність залози залежить зовсім від інших речовин-гормонів, наприклад секретину. На їх продукцію більше впливає жирність їжі і регулярність її прийому, чим зміст в кишці ферментів-ліків.

  Вправи для ніг, вправи для сідниць, вправи для сідниць в залі


Проте ферменти при хронічному панкреатиті обов’язково призначають (нерідко довічно), якщо з’явилися ознаки поганої секреції власних ферментів (здуття, рідке випорожнення). Ферменти завжди п’ють безпосередньо разом з їжею: “між ложками”. З цієї ж причини неграмотно призначати прийом ферментів “стільки-то раз на день”. Правильніше попередити людину із захворюванням, що препарат слід носити з собою і приймати при будь-якому вживанні їжі.

панкреатит: причины, симптомы и лечение. изображение номер 11

Фото: shutterstock. com

Дієта при хронічному панкреатиті полегшує перебіг захворювання, хоча точно визначити список можливих продуктів з першого разу складно. Однозначно не можна вживати хіба що алкоголь, проте традиційно рекомендують їсти менше жирної їжі і частіше перекушувати, віддаючи перевагу повільним вуглеводам-фруктам і овочам. Готування виключно на пару-не самий підтверджений спосіб полегшити течію панкреатиту, набагато важливіше не зловживати дуже пряною їжею. Грубо кажучи, від курячої котлети, хай і просмаженої без щедрого додавання приправ, шкоди, швидше за все, не буде.

Головне при лікуванні хронічного панкреатиту-прибрати причину захворювання. Якщо людина страждає алкоголізмом або палить, направити його до нарколога (паління саме по собі не викликає панкреатит, але робить частішим загострення). Якщо панкреатит стався із-за каменів в жовчному міхурі-видалити пухир. Якщо в організмі порушений обмін жирів-проконсультуватися у кардіолога і підібрати лікування препаратами, що знижують рівень ліпопротеїдів і тригліцеридів, підібрати дієту.

  Фестиваль Прорив, екстремальний спорт, дрифт, фристайл


У більшості моїх знайомих поставлений діагноз “панкреатит”, але вони не п’ють спиртне і жодного разу не потрапляли до лікарні з сильним болями. Що не так?

Швидше за все, як і багатьом іншим Украинанам, діагноз панкреатиту в такій ситуації поставили виключно за результатами УЗИ. Грамотний фахівець з ультразвукової діагностики не стане встановлювати діагноз за терапевта, гастроентеролога або хірурга. Він тільки опише зміни і запропонує колезі самому інтерпретувати зміни підшлункової залози. Нерідко так звані дифузні зміни підшлункової залози стають приводом поставити діагноз панкреатиту людині взагалі без яких-небудь симптомів. Це неправильно.

Достовірно судити про панкреатит при УЗИ, строго кажучи, можна тільки виявивши явні ускладнення захворювання-звуження і розширення протоки, кальцинаты, кісти.

Та і у ультразвукового методу, як у будь-якого способу діагностики, можливості не безмежні. При справжньому панкреатиті перевага віддається магнітно-резонансній або ендоскопічною холангиопанкреатографии. При цих методах отримують дуже точне зображення проток підшлункової залози.

Дифузні зміни підшлункової залози найчастіше виявляються досить нешкідливим накопиченням в залозі жирової тканини. За відсутності типових симптомів хронічного панкреатиту-вимотуючого болю після їди у людини, що вже переніс колись гострий панкреатит, така ультразвукова картинка повинна усього лише стати приводом перевірити холестерин і, можливо, активніше боротися з надмірною масою тіла.

  Обгортання ламінарією в домашніх умовах


панкреатит: причины, симптомы и лечение. изображение номер 12

Фото: shutterstock. com

Крім того, дуже часто за хронічний панкреатит приймають найчастіші захворювання в гастроентерології-функціональні розлади, наприклад синдром роздратованого кишковика. Це безпечне, але дуже неприємне захворювання, при якому кишка стає занадто чутлива до розтягування газом і їжею, реагуючи спазмом (кольками). Дуже часто такий функціональний біль (тобто біль, не пов’язаний із запаленням або пухлиною) виникає у людей, що перебувають в постійному стресі. Тому і лікування функціонального болю-це не лише прийом ліків-спазмолітиків і інших гастроентерологічних препаратів, але і робота з психоемоційним станом: когнітивно-поведінкова психотерапія, збільшення фізичної активності і навіть йога.

Не кожен біль в животі-це панкреатит. І це радує.


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ