Зв'язатися з автором

Родиола: правила посадки і відходу в умовах відкритого грунту


Родиола (Rhodiola) відноситься до сімейства Товстолисті (Crassulaceae), що містить близько 39-ти пологів. Усі такі рослини дводольні, тобто у зародку є присутньою пара протилежно розміщених сім’ядоль. Сам же рід родиолы в собі об’єднав приблизно 90 різновидів. В основному рідний ареал зростання цих представників флори доводиться на високогірні і холодні зони, розташовані в північній півкулі. 55 з видів зустрічаються в Китаї, при цьому 16 з цього переліку є ендеміками цих земель, тобто більше ніде у світі в природних умовах їх не знаходять.

Найменування сімейства Товстолисті
Період зростання Багаторічний
Вегетаційна форма Трав’яниста
Розмножується родиола Насінням або вегетативно (розділяючи корінь)
Терміни пересадки у відкритий грунт Частинки висаджують восени, розсаду-в червні
Правила посадки Між сіянцями має бути 15 см, міжряддя не менше 45 см При посадці частинок-20х45 см
Грунт Легкий, піщаний
Значення кислотності грунту, pH 6,5-7 (нейтральна)
Рівень освітленості Сонячне місце, захищене від вітру
Рівень вологості Поливши в посушливий період
Особливі правила відходу Обов’язкові добрива і мульчування на зиму
Параметри висоти В межах 10-40 см
Період цвітіння Червень-липень
Тип суцвіть або кольорів Щитковидні, гроновидні або голівчато-щитковидні
Забарвлення кольорів у родиолы Жовтий або зеленувато-жовтий, кремовий, білувато-рожевий або червоний
Вид плодів Прямі листівки
Забарвлення плодів Зелений, а при визріванні темно-коричневий
Терміни визрівання плодів Липень-серпень
Період декоративності Весняно-літній
Застосування в ландшафтному дизайні Як лікарську рослину, в альпінаріях і рокаріях, на квіткових клумбах
USDA-зона 3-7

Назва роду було присвоєно завдяки словам на грецькій мові “rhodia” або “rhodon”, що переводиться як “троянда” і “рожевий” або ж якщо узяти дослівний переклад-“маленька троянда”. Усе через те, що люди помітили, коли надрізається корінь цього представника зеленого світу, то поширюється аромат, що нагадує запах троянди. Цей термін і був використаний Карлом Линнеем (1741-1783) систематиком флори, при описі рослини в 1755 році. Проте, якщо говорити про найпершу згадку про родиоле, то воно належить старогрецькому лікареві Діоскориду, що надало опис в I столітті до нашої ери.

У російській же мові закріпилося найменування “золотий корінь”, оскільки молоде кореневище має забарвлення схожим з відтінком тьмяного золота, перламутровим відблиском, що характеризується. У міру того, як кореневище старіє це забарвлення міняється на буро-бронзове. Якщо зрізувати верхню шкірку, то внутрішня частина має лимонно-жовтий колір.

Важливо! Російською мовою багато хто невірно називає родиолу, роблячи наголос не на той (третьому) склад-коректним є, коли звукове виділення доводиться на літеру “и”.

Усі види родиолы є багаторічниками, що мають потужне дерев’янисте кореневище. Воно відрізняється хорошим розгалуженням і є многоглавый стержнем. Стебла рослини не мають розгалужень, ростуть прямостоячими або можуть мати несильний вигин. Кущ складений численними втечами, але іноді їх кількість невелика (1-3 штуки), буває, що залишаються деякі торішні стебла. Висота рослини варіюється в діапазоні 10-40 см

Листові пластини на стеблах ростуть скупчено, розташовуючись притиснутими до них в черговому порядку. Листя у родиолы плоске, набуваюче практично циліндричної форми. Буває, що листя зредуковане (сильно зменшена). Довжина тоді її може складати 1 см Листя має вигляд трикутника або вони ростуть напівкруглими. Забарвлення листяної маси коричневе або буре, саме листя перетинкове.

При цвітінні, яке доводиться на червень-липень, формуються суцвіття, що приймають щитковидні, гроновидні або голівчато-щитковидні контури. Вінчик кольорів може бути четырех-або пятичленный, в окремих випадках він з шістьма пелюстками. В основному квіти родиолы дводомні (тільки жіночі або чоловічі кольори на рослині), в окремих випадках утворюючись двостатевими. Чашка квітки, що залишається після цвітіння. Забарвлення вінчика приймає жовтий або зеленувато-жовтий відтінок, але буває, що пелюстки мають кремовий, білувато-рожевий або червоний колір.

  Харчова алергія у дорослих: причини, симптоми, лікування


Плодом родиолы виступає листівка прямої форми. Вона може мати носик або буває його позбавлена. Наповнені плоди великою кількістю дрібного насіння. Визрівання доводиться на період липня-серпня.

Рослина не відрізняється вимогливістю у відході і, дотримуючись нескладних рекомендацій, можна вирощувати в саду цей лікарський представник флори. В основному в садах застосовують різновид Родиолы рожевою (Rhodiola rosea) і усі правила, які вказані нижче справедливі як для неї, так і для інших видів.

Родиола-посадка і відхід на присадибній ділянці

родиола цвіте

 1. Місце для посадки “золотого кореня” переважно підібрати на добре освітленій ділянці, при цьому рекомендується, щоб був забезпечений захист від вітру і протягу.
 2. Грунт для родиолы рекомендується підбирати легкий і бажано піщаний. Проте якщо буде забезпечений якісний дренаж і хороший догляд, то рослина себе комфортно почуватиме і в перезволоженому садовому субстраті. Після 20 липня проводиться перекопування вибраної для посадки ділянки на глибину приблизно 30 см При цьому з грунту треба видалити усі бур’яни і вирівняти її поверхню. Після цього вносяться добрива, а потім знову потрібно перекопування. Ділянку належить злегка утрамбувати і провести розмітку, застосовуючи шнур. Коли грунт на ділянці щільний, то його рекомендується перекопати знову, знімаючи 20 см верхнього шару. Потім на грядку, де планується вирощування родиолы насипається пласт цегляної крихти або річкового піску (приблизно 4-5 см) і повертається зняту частину субстрату. При підвищених показниках кислотності грунту, вимагається довести її до нормальних (pH6,5-7). Для цього підмішується в грунт доломітове борошно або гашене вапно з розрахунку на 1м2 береться 450 грам. Деякі садівники в грунт додають хвойний опад.
 3. Посадка родиолы. Цей час безпосередньо залежить від того, що висаджуватиметься на підготовлену грядку в саду. Для сіянців переважно початок літа, у кінці серпня або початку осені можна поміщати в квітник частинки. Схема посадки описана в розділі “Рекомендації по розмноженню родиолы”. У будь-якому випадку потрібно буде забезпечити саджанцям притінення на перших порах, а також відхід (поливши і прополку). У перший рік після пересадки швидкість зростання сіянців буде дуже повільною, і висота їх стебел знаходитиметься в межах 6-12 см В природних умовах перше цвітіння “золотого кореня” почнеться тільки, коли рослини досягнуть 12-20 літнього віку, а нерідко і пізніше. Але якщо відхід при садовому вирощуванні буде правильним, то можна квіти побачити вже після закінчення трьох років. При посадці родиолы витримується відступ між лунками до півметра, і з міжряддям 70 см Саджанець в лунці розташовується так, щоб бруньки відновлення виявилися на одному рівні з грунтом. Після посадки проводиться полив і через день виконується мульчування.
 4. Поливши при вирощуванні родиолы виконується в травні-липні, коли коштує жарка і суха погода. Важливо не допускати затоки грунту, що може спричинити гниття кореневої системи.
 5. Загальні ради з відходу. У міру підростання куща кореневище починає випинати над поверхнею грунту, тоді необхідно буде виконувати те, що регулярне, що підсипає субстрату. Також слід постійно проводити прополку кущів родиолы від бур’янів. Щоб зимівля пройшла успішно необхідно виконати восени, після усихання надземної частини мульчування кореневищ торф’яною крихтою або перегноєм.
 6. Добрива при вирощуванні родиолы потрібні для підтримки росту. Для цього на 1м2 вимагається використати 2 відра гною, що добре перепрів, або компосту. До нього підмішують: аміачну селітру, калійну сіль (чи сильвініт), вапно і гранульований суперфосфат, узяті в співвідношенні 15:20:30:23 усе в грамах. При подальшому догляді також необхідно не забувати про підгодівлі. Для цього садівниками застосовується рідкий гній. Такому розчину дають 5 діб переграти і потім розбавляють в співвідношенні 1:4 з водою. Полив проводиться по зволоженому грунту в міжряддях. Оскільки сіянці набирають ріст досить повільно, то підгодівлю проводять тільки, коли довжина листя досягне 5 см
 7. Заготівля родиолы проводиться як насіння, так і кореневищ. Рослина наповниться цілющою силою після посадки тільки після 5-6 років. Тоді можна займатися збором насіння. Якщо розмноження виконувалося шляхом розділення кореневища, то викопувати їх буде можливість для використання, коли пройде 3 роки. Кореневища “золотого кореня” викопують тільки після того, як процес цвітіння закінчиться (влітку). Їх витягають з грунту, промивають в проточній воді і потім просушують, після нарізки на частини. Готовий матеріал придбаває красивий рожевий відтінок і на його основі можна готувати настоянки, зазвичай на спирту.
 8. Застосування родиолы в ландшафтному дизайні. Хоч рослина є лікарською і його частенько вирощують на лікарській грядці, але також застосування воно знайшло і в квітниках. Непогано “золотий корінь” виглядатиме в альпінаріях, рокаріях або на клумбах. Проте з приходом липня-серпня уся краса цього представника флори пропаде, оскільки він почне відмирати. Краще всього у такому разі поруч розміщувати такі рослини, які мають зелену масу до самих заморозків і що утворюється від родиолы порожнеча буде замаскована.
  Де краще купувати продукти: на ринку або в супермаркеті


Важливо! Сусідами повинні виступати рослини, які так само, як і родиола не потребують занадто зволоженого грунту, інакше корені останньою при поливі інших кольорів почнуть поступово загнивати.

Хорошим поєднанням поруч виступлять бадан і папороть, звіробій, чебрець і перстач, едельвейси і барвінки, ехінацея і диморфотека, аліссум і армерия, тобто рослини, що прекрасно виглядають серед каменів.

Рекомендації по розмноженню родиолы

родиола в грунті

Для того, щоб отримати нові кущі “золотого кореня” слід застосовувати як насінний, так і вегетативний методи. Останній є розділенням кореневища.

Розмноження родиолы шляхом висівання насіння. Цей спосіб дозволить не лише отримати в майбутньому при культивуванні корисні кореневища, але і мати посівний матеріал. Саме в процесі такого вирощування з’являться як чоловічі, так і жіночі рослини, а оскільки цей представник флори є дводомним, то без такої пари квіти обпилені не будуть. З жіночих рослин пізніше і можна буде зібрати насіння, через 2-3 роки від моменту посіву. Насінний матеріал закладають в грунт в осінній або весняний період. Можна посів проводити відразу на грядку або вирощувати розсаду.

Якщо висівання виконується восени, то насіння просто розподіляється по поверхні грунту, злегка припудрює їх тим же субстратом і прикриває агроволокном (підійде лутрасил або спанбонд). При вирощуванні розсади, посадочний ящик наповнюється поживною почвосмесью, що складається з пропареного дернового субстрату, торфу, що розкислює, і піску. Насіння розсипають по поверхні, не заглиблюючи. Потім місткість занурюють в грунт по самі борти і так залишають на зимівлю. Коли настане весна, розсадний ящик виймають і поміщають в місце, яке добре прогріватиметься сонячними променями. Там знову проводять його заглиблення.

  Рецепти вегетаріанських блюд, які ви полюбите


При посіві насіння родиолы у весняний період необхідно виконати передпосадкову підготовку і стратифікацію :

 • витримати насінний матеріал в розчині стимулятора (наприклад, Эпине) впродовж доби;
 • насіння кладе у вологу тирсу і поміщає на нижню полицю холодильника, там матеріал знаходитиметься 1-1,5 місяця. Температура повинна не виходити за межі-5 градусів;
 • у розсадний ящик насипається почвосмесь з торфу і піску (частини рівного об’єму) і по поверхні грунту розсівають насіння родиолы, які заздалегідь перемішують з річковим піском.

Місткість після посіву прикривають плівкою або шматком скла. При відході періодично укриття знімається, щоб видалити конденсат. Коли з’являться перші сіянці, то плівку (стекло) знімають, щоб не було загрози появи “чорної ніжки” (грибкового захворювання від високої вологості). Слабкі паростки треба відразу видалити, а растеньицам забезпечити провітрювання і хороше освітлення.

Як тільки сіянці родиолы, досягнуть 3-х місяців, то їх висаджують на підготовлену грядку або в квітник. При пересадці земляна грудка, що оточує кореневу систему рослини не руйнують, використовують так званий метод перевалки. Посадка проводиться сіянців на відстані 15-ти см друга від друга з міжряддям 45 см Якщо ділянка волога, то рекомендується виконувати висадку на “гребені” з грунту, але при цьому витримуючи відстань 7-10 см між лунками. Після пересадки такі саджанці рекомендується притіняти, полив проводиться помірний.

Розмноження родиолы частинами кореневища. Це метод дасть можливість отримання результату в два рази швидше. Також буває, що літо занадто жарке і сухе, тоді схожість у насіння падає, а сіянці якщо і з’являються, то відрізняються щуплими і слабкими характеристиками. Купівлю саджанців краще робити в осінній період, а якщо на ділянці вже є такі кущі, то ділення виконують після того, як відімре уся надземна частина (серпень-вересень)-саме в цей час відбувається приріст підземної складової. Розрізають корені добре заточеним ножем так, щоб кожна з частинок володіла не менше, ніж парою бруньок відновлення. Усі місця зрізів на живцях родиолы ретельно обробляються товченим деревним вугіллям і залишають підсохнути. Тривалість процесу сушки закінчують, коли частинки трохи підв’яляться. Посадка потім виконується на глибину не більше 1,5 см

При посадці частинок родиолы слід витримувати схему-20х45 см, при цьому глибина заділу повинна складати не більше 7-10 см Бруньки відновлення мають бути прикриті шаром грунту в 2-3 см За два подальші роки культивування коренева частина може дати приріст на 80-230 грам.

Як боротися з хворобами і шкідниками при садовому вирощуванні родиолы?

родиола росте

Рослина відрізняється стійкістю по відношенню як до захворювань, властивим багатьом садовим представникам флори, так і до шкідників. Проте деякі неприємності можуть доставляти довгоносики (бадановый і седумный). У першому випадку комаха з’являється на ділянці разом з кореневою системою родиолы, яка до цього росла в природних умовах. Шкідник вражає кореневище, яке є найбільш цінною частиною і застосовується в лікарських цілях. Тому рекомендується при купівлі саджанців проводити ретельний огляд, але якщо були виявлені личинки шкідника після принесення додому, то слід замочити такі корені на 10 хвилин в соляному розчині або ж скористатися марганцівкою, тоді час замочування буде 15 хвилин.

Седумный довгоносик ушкоджує частини рослин, що знаходяться над землею. Визначити присутність шкідника можна по наявності дрібних дірочок на листових пластинах родиолы, і подальшим пожовтінні листя. Личинки довгоносика також псують і стебла, вигризаючи в них ходи. Для боротьби рекомендується струшувати комах на матеріал, який покривається склеювальною субстанцією. Ці маніпуляції проводять як навесні, так і з приходом осені.

  Смузи рецепти, коктейль смузи, як приготувати смузи, смузи фото


Цікаві нотатки про родиоле

цвітіння родиолы

В основному в лікарських цілях прийнято використати різновид родиолы рожевою (Rhodiola rosea). Цей представник флори стоїть на одній сходинці з такою відомою лікарською рослиною як женьшень. На Алтаї і в Сибіру цілителі іменували його не інакше як “сибірський женьшень”. Вони обоє виступають адаптогенами, тобто сприяють підвищенню опірності організму до будь-яких негативних дій довкілля. Застосовуються для медичних цілей зазвичай як частина, що росте над поверхнею грунту, так і кореневище.

Усі надземні частини “золотого кореня” використовуються в народній медицині для приготування відварів або примочок, які потрібні для лікування трахоми (інфекційного захворювання що вражає очі). Кореневища родиолы незмінно користувалися успіхом у лікарів при лікуванні хвороб ШКТ, серцево-судинних або шкірних. За допомогою таких препаратів можна було позбавитися від туберкульозу легенів, прискорити зрощення кісток при переломах і усувати багато інших захворювань.

У офіційній медицині має місце застосування екстракту родиолы рожевої на спиртовій основі. Цей препарат чинить стимулюючу дію на центральну нервову систему, прописується при станах викликаних неврастенією або астенією, при сильній перевтомі і зниженні працездатності. Рекомендується для застосування при проблемах, пов’язаних з вегетососудистой дистонією, може робити благотворний вплив на організм в процесі реабілітації після інфекційних або соматичних захворювань, а також при функціональних проблемах в роботі нервової системи.

Заготівлею сировини для лікарських препаратів слід займатися, поки не закінчився період цвітіння і повністю не визріли плоди родиолы. Кореневище треба викопати з грунту, очистити від залишків грунти і ретельно промити під проточною водою. Потім проводиться огляд, і усі підгнилі частини видаляють, після чого сам корінь розрізають на частинки. Сушка повинна проводитися при температурі 50-60 градусів. Після того, як корені висушені (ознакою буде їх ламкість), то зберігати таку сировину можна в темному місці, склавши в паперові пакети.

Також частини родиолы можна вводити в чаї, які допоможуть :

 • стимуляції розумової діяльності;
 • поліпшенню пам’яті і підвищенню уваги;
 • сприяють активізації функцій печінки;
 • нормалізують сон і кров’яний тиск, відбувається поліпшення апетиту.

Проте при усьому цьому існує і ряд протипоказань :

 • не варто вживати засоби, приготовані з “золотого кореня” вечірньої пори;
 • перевищувати наказане лікарем дозування, інакше це загрожує безсонням і появою дратівливості;
 • при гіпертонічних кризах;
 • надмірному збудженні;
 • хронічному або короткочасному безсонню;
 • у будь-якому триместрі вагітності.

Виды родиолы

на фото родиола рожева

Родиола рожева (Rhodiola rosea). Рослина входить в список представників флори, віднесених до Червоної книги Російської Федерації. У природі вважає за краще території, де переважає помірний або холодний клімат (сюди включають північноамериканські території, а також Ірландію і Великобританію, альпійські луги в горах).

Багаторічник, представлений сукулентом з трав’янистою формою зростання. Кореневище потужне, в грунті розташоване горизонтально, таке, що має витончене додаткове коріння. Стебел налічується трохи (всього 10-15 штук), ростуть вони прямими, розгалуження позбавлені. Висота їх у родиолы рожевою може варіюватися в межах 10-40 см В окремих випадках екземпляри зустрічаються з єдиним стеблом. Листя на стеблах росте черговий, без черешків (сидяча). Контури листових пластинів можуть бути еліптичними, довгасто-яйцевидними або загостреними. Зазвичай листя суцільнокрайнє або у верхній частині є присутньою пилчаста зубчастість. Забарвлене листя в насичений яскраво-зелений або смарагдовий відтінок.

  Рецепт дня : курячий крем-суп


При цвітінні, яке доводиться у родиолы рожевій на літні місяці (червень-липень), розпускаються дводомні квіточки. Вони збираються в суцвіття щитковидних контурів, бутонів в яких налічується велика кількість. Квіти одностатеві, забарвлені їх пелюстки в жовтий колір. Складені квіти зазвичай з чотирьох членів, але в окремих випадках це число досягає п’яти. Після цвітіння (приблизно у липні-серпні), починають визрівати плоди, представлені прямостоячими многолистовками зеленуватого відтінку.

на фото родиола кирилова

Родиола Кирилова (Rhodiola kirilowii). Корені прямі і потовщені, поперечник каудекса 1,5-2,5 см Верхівка каудекса покрита листям, що нагадує лусочки, вони характеризуються ланцетними, яйцевидними або трикутними контурами. Стебел-квітконосів трохи, параметри їх (10-) 15-60 (-90) см х 4-6 мм, ростуть густолистими. Стеблове листя чергується або росте сидячим. Їх форма міняється від лінійної до лінійно-ланцетної. Розміри листя (1,5-) 4-6 х 0,2-1,5 см Кромка листя редкопильчатая, зрідка цілісна, рідко з дрібними зубцями.

При цвітінні (з травня до вересня) розкриваються одностатеві квітки, і тільки окремих випадках двостатеві-нерівномірно 4-або 5-членные. Чашолистки набувають лінійної, довгастої або трикутної форми. Їх довжина 1,5-3 мм, вершина із загостренням. Забарвлення пелюсток в кольорах родиолы Кирилова зелене, зеленувато-жовте або ж червоне. Контури їх лінійно-ланцетні, можуть бути назад-ланцетні, довгасто-ланцетні, широко довгасті або яйцевидні, 3-4 х 0,8 мм. Тичинки 8 або 10, володіють розміром 2-2,5 (-5) мм, рівні або трохи довше за пелюстки; нитки і пильовики жовті. Листівки ланцетні, 7-8 мм в довжину, дзьоб на верхівці зігнутий, короткий. Насіння довгасто-ланцетне, довжина близько 1,5 мм.

Природне поширення доводиться на територію Тібету, а також не рідкість на Тянь-шані, Алтаї і в північно-західних областях Китаю.

на фото родиола линейнолистная

Родиола линейнолистная (Rhodiola linearifolia). Росте в природних умовах на лісових лугах у верхньої межі лісів, на скелях і по берегах струмків в Джунгарском Алатау, Киргизькому Алатау. Схожа з видом родиолы Кирилова, але її розміри дрібніші. Багаторічник, з трав’янистою формою зростання. Каудекс потовщений, у верхній частині є присутнім листя, що нагадує луски трикутних контурів, із загостреннями на верхівці. Розміри їх 0,6х0, 5 мм. Стебел невелика кількість (1-3 штук), при цьому висота варіюється в межах 2-30 см Стеблове листя родиолы линейнолистной розташоване черговий, форма їх лінійно-ланцетна, до основи є розширення, розмір 2-5х3-7 мм. Таке листя майже суцільнокрайнє, сидяче, із загостреною верхівкою.

Цвітіння доводиться на весняно-літній період (травень-червень). Суцвіття утворюється щитковидного типу, з великої кількості квіток, відрізняється щільністю. Звичайне суцвіття облиствене, розмір його 1,5-5х1, 5 см Квіти дводомні, іноді двостатеві, 4-5-членные. Кріпляться бутони у родиолы линейнолистной до коротких квітконіжок, які коротше за квітку. Чашолистки лінійні, загострені, в 2,5 разу менше по довжині пелюсток, зеленуваті. Пелюстки лінійно-ланцетні, довжина їх 4 мм, тупуваті, цегляно-червоні. Тичинки в 1,5 разу перевершують пелюстки, з червоними нитками і пильовиками яскраво-жовтого відтінку. Нектарні залозки в поперечному перерізі практично квадратні, виїмчасті, їх довжина в два рази коротша за плодолистки. Чоловічі суцвіття мають яскравий цегляно-червоний колір, дуже ефектні. Плодики в 1,5-2 рази перевищують пелюстки, довжина складає 6-8 мм, носик укорочений.

Рідний ареал зростання доводиться на гірські і лугові області Середньої Азії. Використовується для озеленення квітників і кам’яних гірок.

Відео про вирощування і застосування родиолы на присадибній ділянці:

Фотографії родиолы :

фото родиолы 1 фото родиолы 2 фото родиолы 3 фото родиолы 4 фото родиолы 5


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ