Зв'язатися з автором

Рододендрон: загальний опис рослини, популярні види і сорти


Рододендрон (Rhododendron) входить до складу великого сімейства Вересові (Ericaceae). Якщо говорити про чисельність роду, то за різними даними вона коливається в діапазоні від 800 до 1300 одиниць, при цьому налічують приблизно 3000 різних садових форм і сортових варіацій. Практично усі вони є вічнозеленими рослинами, проте в роду є як напівлистопадні, так і листопадні різновиди. В основному представники роду мають чагарникову форму зростання, але зрідка приймають деревовидні контури. У природі рододендрони мають поширення в Північній півкулі, на землях, де панує помірний і субтропічний клімат. Проте частина з них росте в південних областях Китаю, в Гімалаях і Японії, не рідкість вони в південно-східних регіонах Азії і навіть на північноамериканському континенті. У південній же півкулі ці рослини розселені на острівних землях Нової Гвінеї і на північному сході Австралії.

Свою назву рододендрон дістав завдяки контурам кольорів, які чимось нагадують розкриті троянди. Тому з’єднавши два грецькі слова “rhodon” і “dendron”, це представник флори іменувався дослівно як “рожеве дерево” або ж “дерево з трояндами”.

Усі види рододендронів досить різноманітні за своїми параметрами висоти. Зустрічаються такі, які не перевищують 30-ти см і набувають форми сланких кущів, але є екземпляри, що досягають 4-х метрової відмітки у вигляді дерев. Є види, які можна вирощувати в приміщеннях (добре відомі багатьом квітникарям азалії і камелії) або придатні для культивування виключно в саду. Ростуть такі рослини дуже повільно, особливо це стосується перших років. Коренева система розташовується близько до поверхні грунту, має компактну форму і її складає велика кількість мочковидных коренів.

Листя дуже рознятися як по розмірах, так і контурам. Листові пластини у рододендронів бувають як багаторічними, так і дворічними або однорічними. Кріпиться до гілок листя, як за допомогою черешків в черговому порядку, так і ростуть сидячими. В основному листя суцільнокрайнє, що зрідка має пилчасту кромку. Форма листя яйцевидна або оберненояйцевидна, на поверхні є присутнім опушування або вони повністю оголені, глянсові. Навіть без кольорів листя є також прикрасою рослини-насиченого яскраво-зеленого кольору, коли листові пластини молоді, що поступово приймають темно-зелене забарвлення.

Проте саме цвітіння є справжнім предметом гордості посадок рододендрона. Квіти утворюються двостатевими вінчиками не занадто правильної форми, що характеризуються. Нерідко в поперечнику вони можуть досягати при повному розкритті 20-ти см Забарвлення пелюсток у вінчику приймає білосніжний, жовтий, рожевуватий, червоний, ліловий або багряно-фіолетові відтінки. Є види, у яких пелюстки двоколірні або на їх поверхні є присутнім візерунчаста з цяток або штришків. Форма вінчика також безпосередньо залежить від виду і сорту, так вона може приймати контури дзвоника, трубчасті або колесовидні. З кольорів збираються щитковидні або гроновидні суцвіття. Рідко бутони на гілках ростуть парно або поодинокий. Нерідко у кольорів може бути чутний приємний аромат.

  Як повернути смак життя, як управляти своїм життям, де знайти натхнення


Після запилення в період з вересня до кінця жовтня, у рододендрона починають визрівати плоди, представлені багатосім’яними коробочками, що характеризуються наявністю п’яти стулок. Коли плоди повністю дозріють, то розкриваються від верху до низу. Забарвлені такі коробочки в іржавинно-залізистий відтінок. Плоди наповнені насінням, довжина якого варіюється в межах 0,5-2 мм. Форму насіння має паличкоподібну.

Ученими проведено умовне розділення усіх видів рододендронів на наступні групи:

Лускаті (Lepidotes чи Lepidote Group), види, що об’єднали, і сортові варіації, характеризуються наявністю дрібних лусочок на листових пластинах, і дрібними розмірами листя. Загостреністю характеризується як верхівка, так і основа. Листя вічнозелене або напіввічнозелене. Буває, що не лише лусочки є присутніми на листі, там же відмічають наявність бахромчатих волосків. Розташування на верхівках втечах листя у таких рододендронів не таке щільне, як у груп, що включають інші різновиди. Прикладом тут можуть служити: рододендрон гренландський (Rhododendron groenlandicum), лапландський (Rhododendron lapponicum), а також Рододендрон малий (Rhododendron minus) і інші.

Elepidotes чи Elepidote Group, у яких лускатості на листі немає, а розміри самих листових пластинів відрізняються великими параметрами. Проте сюди включають і азалії, що не мають великого листя. Наступними видами рододендронів цієї групи можуть виступати: Рододендрон Алабама (Rhododendron alabamense) і білоквітковий (Rhododendron albiflorum), деревовидний (Rhododendron arborescens) і ноготковидный (Rhododendron calendulaceu), а також рододендрон Вазея (Rhododendron vaseyi), клейкий (Rhododendron viscosum) і інші.

Тут є присутнім розділення на:

 1. Клочковато-волосисті що є вічнозеленими різновидами. Листя їх з шкірястою поверхнею, що досягають по довжині 4-30 см Проте у рододендрона сірувато-жовтого (Rhododendron sinogrande Balf. f. Smith) вони ще довші, а бувають і коротше, як у рододендрона Форреста (Rhododendron forrestii Balf. f. ex Diels). Лицьова поверхня листя у таких рододендронів, частенько оголена, глянсова і блискуча, зворотна характеризується повстяним опушуванням або може бути голою. Кромка листя буває нерідко загорнутою. Поряд з клочковатым опушуванням може зустрічатися і залізисте.
 2. Бахромчато-волосисті в основному листопадні види. Листові пластини м’які, по довжині що становлять 2-10 см, при цьому верхня і нижня сторони характеризуються оголеною поверхнею або опушуванням. Листя цих рододендронів також може бути і напіввічнозеленою, тоді її поверхня стає шкірястою, немов пергаментною. Довжина листових пластинів варіюватиметься в межах 0,5-5 см Нерідко на них є присутніми окрім бахромчатих, залізисті волосинки.
  Сонячне затемнення як природне явище


Таке розділення було проведене відомим фахівцем в області вивчення рододендронів і селекціонером Рихардом Кондратовичем (1932-2017). За основу була узята наявність або відсутність опушування на листі. Ученим була використана класифікація А. Гофф, яка лягла в основу вищеописаного угрупування.

Цікаві нотатки про квітку рододендрон

рододендрон цвіте

З давніх пір “дерево з трояндами” було відоме народним лікарям, а сьогодні визнано і офіційною медициною. Є такі сорти різновидів рододендрона (золотистий (Rhododendron aureum), даурський (Rhododendron dauricum), Адамса (Rhododendron adamsii), кавказький (Rhododendron caucasicum)), в яких ученими виявлені наступні активні речовини : андромедотоксин і эриколин, а також арбутин і рододендрин. Листя наповнене аскорбіновою кислотою, при цьому в літній період концентрація її досягає свого піку. Тому частенько з рослини готують препарати, що чинять не лише потогінну і антибактеріальну дію, але і сприяючі знеболенню, зниженню жару і седативні властивості, що мають. Лікарські засоби допомагають виведенню надлишків рідини з організму, усувають набряклість і перепочинок, посилюють діяльність сердечного м’яза, знижують артеріальний тиск (венозне або артеріальне).

При усьому цьому існують і протипоказання для використання препаратів на основі рододендрона, а саме:

 • серйозні захворювання, пов’язані з бруньками;
 • при некрозі тканин;
 • будь-який період вагітності і лактації.

При першому вживання слід проконсультуватися у лікаря.

Важливо! Багато різновидів рододендрона можуть бути отруйними для людини із-за змісту андромедотоксину, який нерідко іменують ацетиландромедол або родотоксин. Тобто ці речовини входять до складу нейротоксинів і здатних спершу сильно збудити нервову систему, а потім привести в її пригнічений стан, довівши до летального результату.

Опис видів і сортів рододендрона

на фото рододендрон даурський

Рододендрон даурський (Rhododendron dahuricum). Ареал природного поширення доводиться на скельні території і хвойні ліси, які властиві регіонам на північному сході Китаю і на сході Сибіру, не рідкість рослина в Приморському краю і Кореї, сюди ж включені і північно-монгольські землі. Характеризується видом вічнозелених кущів, що мають середні параметри висоти. Втечі сильноветвящиеся, що досягають по висоті 20-40 см Кора на гілках сіра, спрямовані вони вгору. Тонкі втечі мають буро-рудий відтінок кори, а ближче до верхівок є присутнім опушування з коротких ворсинок.

  Як здолати мовний бар'єр (ради професіонала)


Листові пластини у рододендрона даурського характеризуються шкірястою поверхнею, при цьому верхня їх сторона здається відполірованою, а зворотна має лускатість. Забарвлення молодого листя ніжно-зелене, таке, що поступово змінюється темно-смарагдовим кольором. З приходом осінніх днів листя приймає зеленувато-червоний або бурий тон. Упродовж зимових місяців може облетіти тільки невелика частина листяної маси.

Процес цвітіння розтягнуть на 20 діб, і відрізняється особливою пишнотою. Квіти розкриваються до того, як починає розгортатися листя. Розмір квітів великий, поперечник при цьому складає 4 см Форма вінчика у рододендрона даурського воронкоподібна. Забарвлення пелюсток рожево-фіолетового відтінку. Зрідка в осінні місяці цвітіння може настати повторно. Вид відрізняється підвищеною стійкістю до зниження температури, відмінно розмноження проводиться за допомогою зелених живців. Є два різновиди рододендрона даурського :

 1. Вічнозелена форма характеризується темно-зеленим кольором листя, пелюстки в кольорах лілово-багряного відтінку;
 2. Садовий ранній гібрид, низькорослий кущик, що є, має пишне цвітіння. Бутони розкриватися починають дуже рано. Поперечник квітки складає 5 см, пелюстки синювато-червоного тону. Проте морозостійкість якщо порівнювати з базовим видом менш низька.

на фото рододендрон адамса

Рододендрон Адамса (Rhododendron adamsii) для зростання в природі віддає перевагу схилам з каменів і гористим лісам, поширеним на Далекому Сході і на північному сході в предгірних районах Тібету. Параметри висоти таких кущів складають приблизно півметра. Гілки сильно розгалужені. На усій їх протяжності є опушування, складене із залізистих ворсинок. У листових пластинок поверхня з матовістю, забарвлення насиченого зеленого кольору. Листя за формою витягнуто-еліптичне, при цьому параметри довжини і ширини складають приблизно 2 см Із зовнішнього боку листя голе, на зворотній-помітні лусочки, що надають їй рудий відтінок.

Цвітіння барвисте, в його процесі формуються щитковидні суцвіття, що налічують 7-15 бутонів. Коли квітка повністю розкривається, його поперечник вимірюється 1,5 см Забарвлення пелюсток приймає самі різні відтінки рожевого кольору. Рослина входить в Червону Книгу Бурятії.

на фото рододендрон японський

Рододендрон японський (Rhododendron japonicum). Видова назва вказує на території природного зростання-Японію, але точніше острів Хонсю. У тих регіонах кущі віддають перевагу добре освітленим сонцем гірським ділянкам. Досить ефектна листопадна рослина, що досягає висоти 2 м. Гілки можуть мати оголену поверхню або на них є присутнім опушування складене сріблястими щетинами. Забарвлення довгасто-ланцетного листя зелене. Лицьова сторона листя глянсова, зворотна з м’яким опушуванням. З приходом осені листя стає червонясто-помаранчевого кольору.

  Буряк - яка користь?


Гроновидні суцвіття у рододендрона японського, можуть в собі містити 3-6 пар кольорів. При цвітінні навкруги поширюється запашний аромат. Вінчик квітки дзвоникоподібний, при цьому його поперечник досягає 8 см Пелюстки з червоно-шарлаховим або помаранчевим відтінком. Характеризується вид високою стійкістю по відношенню до морозів, може розмножуватися як за допомогою насіння, так і живцюванням. Найбільш популярний при культивуванні в середніх широтах.

на фото рододендрон кавказький

Рододендрон кавказький (Rhododendron caucasicum). На територію природного зростання вказує видове найменування-Кавказ. Кущі з вічнозеленим листям. Його висота невелика, оскільки гілки стеляться. На них розгортається шкірясте листя, забарвлене в темно-смарагдовий колір. Листя кріпиться до втеч за допомогою потовщених довгих черешків. Форма листових пластинів довгасто-овальна. Верхня сторона листя оголена, зворотна має рудого забарвлення повстяне опушування.

При цвітінні, на квітконосах з волосистим покриттям утворюються гроновидні суцвіття, в які з’єднуються 4-5 пар квіток. Вони характеризуються запашним ароматом. Вінчик приймає воронкоподібно-дзвоникоподібні контури. Забарвлений він в ніжно-зеленуватий відтінок, внутрішня частина має візерунок із зелених плямочок. Найбільшу популярність мають наступні декоративні форми рододендрона кавказького :

 • рожево-біла що характеризується цвітінням більше раннім, ніж у базового виду;
 • блискуча з темно-рожевим кольором пелюсток в кольорах;
 • золотисто-жовта що відрізняється жовтими пелюстками з крапкою блідо-зеленого кольору;
 • солом’яно-жовта, у якої при цвітінні розкриваються жовті квітки, на поверхні пелюсток з візерунком з плямочок світло-червоного тону.

на фото рододендрон гібридний

Рододендрон гібридний (Rhododendron hibrid) у собі об’єднує сорти-форми і гібридні варіації, що вирощуються садівниками. Його нерідко навіть іменують Рододендроном садовим. Представляємо сорти, які мають найбільшу популярність при культивуванні в умовах відкритого грунту :

 1. Альфред (Alfred)-культивар з німецьким походженням, отриманий при роботах по схрещуванню родендрона кэтевбинского (Rhododendron catawbiense) і сорти Эвверестин (Everestin). Форма чагарникова з вічнозеленим листям, висота гілок рослини не перевищує 120 см Обхват крони може вимірюватися півтора метра. Листя має темно-смарагдове забарвлення і глянсову поверхню. Форма її довгасто-еліптична. При цвітінні формуються густі суцвіття, складені 15-20 бутонами. У розкритих кольорів вінчики в поперечнику вимірюються 6-у див. Забарвлення пелюсток насичений багряний, є присутньою плямочка зеленувато-жовтого кольору.
 2. Блю Петер (Blue Peter) є результатом гібридизації рододендрона понтійського (Rhododendron ponticum). Півтораметрової висоти кущі. Крона красива і розкидиста, може скласти 2 м у своєму поперечнику. Коли квітка повністю розкрита, то діаметр його вінчика досягає 6-ти см Пелюстки квітів лавандово-блакитного відтінку, їх прикрашає гофрована кромка, при цьому прикрасою верхньої пелюстки виступає відмітина темно-багряного кольору.
 3. Джексони (Jackson) був виведений англійськими селекціонерами, як результат гібридних робіт з рододендроном кавказьким (Rhododendron caucasicum) і сортом Ноблеанум (Nobleanum). Форма росту чагарникова, характеризується двометровою висотою, з кроною триметрового діаметру. Існує також і низькоросла форма, гілки якої не перевищать висоти в 0,8 м. Листя згори шкірясте, таке, що мають довгасті контури. Листя смарагдове з матовою поверхнею, з вивороту вона має коричневий відтінок. Цвіте рожевими суцвіттями, які поступово придбавають білясте забарвлення, до того ж одна з пелюсток має жовтувато білу плямочку. Суцвіття складено 4-6 парами бутонів.
 4. Троянд Мари (Rose Marie) є сортом, виведеним чеськими селекціонерами, що схрестили рододендрон прекрасний (Rhododendron decorum) і сорт Пинк Перл (Pink Pearl або Рожева перлина). Розмір кущів досягає 120 см, а розмах крони наближається до 150 см Згори листя шкірясте, пластини мають подовжено-овальні контури. Верхня сторона листя смарагдового кольору, має воскоподібне покриття, з вивороту лист зеленувато-синій, також глянсовий. Кромка пелюсток ніжно-рожевуватого відтінку, який до основи поступово переходить в загальний фон пелюстки насичено-рожевого кольору з багряним відливом. Суцвіття характеризуються стислою формою у вигляді кулі, складеної 3-7 парами кольорів.
 5. Нова Зембла (New Zambla) виведений голландськими селекціонерами при схрещуванні рододендрона кэтевбинского (Rhododendron catawbiense) з сортом Парсонс Глориосу (Parsons Gloriosu). Висота нещільної крони цих кущів досягає 3 м, її обхват наближається до відмітки в 3,5 м. Ріст стебел практично вертикальний. На них черговий розташовуються шкірясті листові пластини з глянсовою поверхнею досить великих розмірів. Суцвіття густі, в собі що налічують 10-12 бутонів. Квіти також великі, при повному розкритті в поперечнику що досягають 6 см Забарвлення пелюсток червоного відтінку, з плямочкою чорного кольору.
 6. Канингемс Вайт (Cunningham’s White) представлений шотландськими селекціонерами і є культиваром виду рододендрона кавказького (Rhododendron caucasicum) таким, що користується великою популярністю. По висоті кущ не перевершує два метри, обхват крони вимірюється приблизно півтора метрами. Листові пластини мають схожу на шкіру поверхню, в довжину що вимірюються близько 6 см при ширині 3 см Суцвіття ущільнені, в собі що несуть десяток бутонів. Пелюстки розкритих квітів сніжно-білого забарвлення, на поверхні є присутньою жовта крапка.
  Adidas Originals, White Mountaineering, нова колекція, адидас


Про правила агротехніки рододендронів на присадибній ділянці, можна упізнати в нашій статті “Рододендрон: ради з посадки і відходу в умовах відкритого грунту”.

Відео про види і сорти рододендрона, рекомендації по вибору їх для саду:

Фотографії рододендрона :

фото рододендрона 1 фото рододендрона 2 фото рододендрона 3 фото рододендрона 4 фото рододендрона 5


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ