Зв'язатися з автором

Вигрібна яма без дна своїми руками


Вигрібна яма без дна-це найбільш проста домашня каналізація, яка не потребує щотижневого відкачування побутових відходів. Незважаючи на це, її експлуатація вимагає дотримання усіх санітарних і гігієнічних вимог. Про те, як побудувати технічний колодязь такого типу, наша тема сьогодні.

Облаштування вигрібної ями без дна

вигрібна яма без дна з бетонних кілець

Конструктивно зливна яма без дна є колодязем до 3-х метрів глибиною, виготовлений з бетонних кілець, глиняної цеглини або вантажних автопокришок. Днищем такої споруди служить грунт або фільтр, що складається з пошарової засипки піском і щебенем.

Стінки колодязя, що фільтрує, мають безліч дренажних отворів, через них рідка фракція стоків йде в зовнішній грунт, де проходить грунтову доочистку. Аналогічну функцію має донний фільтр. Нерозчинні фракції нечистот залишаються в зливній ямі і відкачуються асенізаторською технікою пару разів за рік.

Такий вигріб годиться для утилізації стоків на дачі в теплий період року або в сільському будинку, в якому живуть постійно 1-2 людини.

При більшій кількості людей ефективність ями, що фільтрує, буде недостатньої у зв’язку зі збільшенням кількості води, що споживаної для господарських потреб і підлягає скиданню в автономну каналізацію. Якщо такий вигріб переповниться, стоки можуть викликати зараження грунту, це порушить екологічну безпеку усієї ділянки. Виходом з цієї ситуації може служити спорудження септика, що складається з 2-3 камер.

Плюси і мінуси вигрібної ями, що фільтрує

вигрібна

Той, що конструктивно фільтрує вигріб відрізняється від герметичної споруди можливістю дренажу стоків через донний фільтр і стінки. Така функціональність має свої позитивні і негативні сторони.

До достоїнств каналізаційного колодязя без дна відноситься наступне:

 • Низька собівартість споруди у зв’язку з відсутністю необхідності облаштування опалубки і бетонування при його будівництві.
 • Компактність. Об’єм резервуару, що фільтрує, зазвичай не перевищує 2 м3, тому автономна каналізація, створена на його основі, займає на ділянці мало місця.
 • Здатність до очищення рідких відходів природним чином. Це найвагоміший плюс такої конструкції. За рахунок того, що частина стоків фільтрується через стінки і дно резервуару і йде углиб грунти, послуги асенізаторів потрібно рідше. Економічний ефект тут в наявності.
  Перший курс метану соло для новачка


Недоліки вигрібної ями без дна:

 • Видалене розташування. По СНиПу, що фільтрують зливні ями наказано облаштовувати набагато далі від джерел води або житла, чим аналогічні спорудження закритого типу. Причиною цьому служить ризик зараження грунту у разі проникнення в неї нечистот. Звичайну віддаленість від об’єкту для таких колодязів збільшують до 20 м.
 • Екологічна небезпека. Якщо неочищені стоки потраплять у водоносний горизонт грунту, вони можуть швидко поширитися на багато кілометрів, отруюючи землю і тим самим знижуючи її родючість. Тому про високий урожай з городу або саду в цьому випадку говорити навіть не доведеться.
 • Обмеження в об’ємі колодязя. Для великої сім’ї невеликого выгреба, що фільтрує, буде недостатньо. Робити більше його об’єм безглуздо, оскільки це абсолютно не вплине на гігроскопічність днища резервуару. Адже фільтрація-це тривалий процес, який може завершитися із застоєм стоків при збільшенні дозволених розмірів такого выгреба.

Розрахункові норми будівництва выгреба

риття котловану під вигрібну яму

Грамотний розрахунок об’єму зливної ями, що фільтрує,-ця неодмінна умова її правильної роботи. В першу чергу треба знати, що таку яму не можна будувати на ділянці з високим заляганням водоносного горизонту. Основа резервуару повинна розташовуватися вище УГВ мінімум як на 1 м.

Зразковий розрахунок об’єму каналізаційного колодязя без дна можна зробити, враховуючи середній норматив: по 0,5 м3 на людину при його сезонному або цілорічному проживанні у будинку. Середня глибина споруди складає 2-3 м. Глибшим колодязь робити не рекомендується, оскільки асенізаторська техніка такі выгребы не обслуговує.

  Вправи для сідниць: кращі вправи з еластичною стрічкою


При виконанні розрахунків слід враховувати таку обставину: відкачування нечистот з вигрібної ями виконують при її заповненні не до верху, а на 2/3. Тому робочий об’єм резервуару бажано робити кратним об’єму цистерни асенізаторського автомобіля. Це допоможе заощадити засоби, оскільки подібні послуги оплачуються тільки за виїзд, а не кількість відкачаних відходів. Інакше доведеться витратитися за вивезення невеликого залишку стоків за повною ціною.

Розташування ями, що фільтрує, повинне відповідати прийнятим нормативам. Згідно СНиПу, подібні споруди будуються не ближче 5 м від житлової будови і 20-25 м від колодязя або свердловини з питною водою.

Це продиктовано можливістю ризику зараження стоками грунту або джерела. Найчастіше така небезпека виникає навесні в сезон паводків або в результаті помилок, допущених при монтажі каналізації.

Чим велику гігроскопічність має грунт, тим інтенсивніше в нього вбираються стоки. Ця обставина у свою чергу посилює вимоги нормативів, яких необхідно дотримуватися, проектуючи технічний колодязь.

На питання, чи можна робити вигрібну яму без дна в глинистому грунті, відповідь однозначна-не можна. Це пов’язано з низькою здатністю грунту такого виду, що фільтрує.

При монтажі колодязя, що фільтрує, в глинистому піску швидкість проникнення рідини в грунт можна збільшити, використовуючи перфоровані кільця. В цьому випадку вийде варіант місткості без дна, але з проникним корпусом.

Якщо для відкачування стоків з выгреба планується використати асенізаторський автомобіль з цистерною, при проектуванні споруди слід передбачити до нього зручний під’їзд колісної техніки. Між автомобілем і зливною ямою допускається відстань не більше 4-х метрів. Чим воно менше, тим швидше і простіше асенізаторам виконуватиме свою роботу.

Матеріали для негерметичного выгреба

старі покришки для негерметичного выгреба

Матеріалами для негерметичного каналізаційного колодязя можуть служити бетон і вироби, виготовлені з нього, дерево, пластик, старі автопокришки, цеглина і ін.

  Компульсивне переїдання: що це, як позбавитися, небезпека


Кладка цегляного выгреба займає багато часу і виходить недешево. Такий варіант можна розглянути, якщо хазяїн ділянки має у своєму розпорядженні потрібну кількість матеріалу, який не планується використати на інші потреби.

Звичайно, краса кладки стінок ями особливого значення не має, але повністю браковану цеглину використати все ж не варто. Адже кладка працюватиме в умовах агресивного середовища стоків, що чинять на стінки руйнівну дію.

Замість цеглини годяться газосилікатні блоки . Вони по розмірах більше, тому роботу можна буде виконати швидше.

Дерево з тієї ж причини є не кращим вибором для будівництва колодязя, що фільтрує. Дощатий вигріб доведеться ремонтувати щорічно.

Конструкція з монолітного бетону відрізняється високою надійністю. Для її створення на початковому етапі знадобиться опалубка і арматура. У основі монолітного колодязя залишають вільну порожнину для облаштування донного фільтру з піску і щебеня.

Найбільш популярним матеріалом для выгреба є заводські бетонні кільця . Але вони мають бути якісними. Сколы і тріщини на таких виробах неприйнятні. Якщо у вигрібній ямі з бетонних кілець без дна заплановані проникні стінки, можна узяти перфоровані вироби. Такі бетонні кільця теж надходять у продаж.

Пластикові резервуари зазвичай використовують для установки герметичних зливних ям. Проте якщо виготовити в такій місткості отвір для фільтру, її можна потім використати в якості технічного колодязя без дна. У зв’язку з тим, що пластик великою вагою не відрізняється, встановлену місткість рекомендується обважнювати або прикріпити до якоря-бетонної заготівлі. Тоді взимку порожній резервуар не витіснить грунт, що назовні промерз, а навесні він не спливе в паводок.

Зовсім простий варіант-це колодязь з старих автопокришок . Для його споруди потрібно буде викопати яму потрібного розміру і укласти в неї стопкою відпрацьовані шини. Вони обережуть земляну виїмку від обвалення, а зовнішній грунт-від проникнення в нього стічної води. Покришки треба з’єднати скобами між собою. Стики між виробами закладаються сантехнічним герметиком. На дні отриманого колодязя слід виготовити піщано-щебеневий фільтр. Сама по собі робота нескладна, але необхідно знати про недовгий термін служби такої ями і її високої проникності.

  Emilio Pucci, взуття Emilio Pucci, Кросовки світу


Технологія монтажу вигрібної ями без дна

монтаж вигрібної ями без дна

Оскільки яма, що фільтрує, з бетонних кілець-найбільш популярний варіант подібних споруд, є сенс вивчити його детальніше.

Загальний план дій такий:

 1. Зробити розмітку ями;
 2. Вирити котлован;
 3. Змонтувати кільця;
 4. Вивести до колодязя каналізаційну трубу;
 5. Виготовити вхідний отвір і ввести через нього частину труби в ємність;
 6. Зробити герметизацію усіх стиків;
 7. Виконати гідроізоляцію поверхонь колодязя;
 8. Встановити на дні фільтр;
 9. Зробити зворотну засипку пазух виїмки грунтом;
 10. Встановити згори перекриття і кришку;
 11. Задекорировать верх споруди.

Для ручної копки котловану під вигріб знадобиться совкова і штикова лопата, для виїмки грунту-відро з мотузком і помічник вгорі для того, щоб піднімати вийнятий грунт. Перше кільце треба встановити по розмітці, залізти в нього і копати зсередини. В процесі роботи кільце поступово опускатиметься до потрібної відмітки. Інші вироби треба монтувати автокраном у міру поглиблення колодязя. Якщо виконувати земляні роботи за допомогою екскаватора, їх швидкість збільшиться в рази, хоча це обійдеться дорожче.

Траншею, призначену для укладання каналізаційної труби, необхідно рити з невеликим ухилом 2-3 см/п. м. у бік вигрібної ями для забезпечення зливу відходів самопливно.

Якщо грунт взимку промерзає, трубу треба обов’язково утеплити щоб уникнути утворення крижаних пробок.

Вхідний отвір для неї слід пробивати в стінці резервуару після укладання труби в траншею. Якщо отвір виготовити заздалегідь, можна помилитися у входженні труби по висоті.

  Ягоды годжи для схуднення і здоров'я


При облаштуванні вигрібної ями без дна стики кілець і місце введення труби слід закласти розчином, а потім усю поверхню споруди покрити обмазувальною гідроізоляцією. Вона захистить конструкцію від зовнішньої і внутрішньої дії води і продовжить термін служби споруди.

Для виготовлення донного фільтру знадобиться річковий пісок, щебінь або гравій. Спочатку дно колодязя треба засипати на 300 мм піском, потім-двома шарами щебеня тієї ж товщини. Велика фракція засипки має бути згори, дрібна-знизу.

Після цього можна приступати до монтажу перекриття. Для цієї мети підійде бетонна плита відповідної конфігурації. Плита має бути оснащена отвором розміром достатнім не лише для шланга асенізаційного насоса, але і для проникнення всередину місткості людини на предмет дослідження її стану після спорожнення.

Оглядовий люк треба закривати кришкою. Тоді сморід не турбуватиме оточення. Якщо кришку виготовити подвійною, вона зможе захистити ділянку від непотрібних запахів і каналізаційні стоки взимку від замерзання.

Для того, щоб зберегти ландшафт ділянки, перекриття рекомендується засипати грунтом, залишаючи його кришку вільній. Її висота над рівнем землі повинна складати 300 мм.

При експлуатації готової зливної ями треба тільки періодично спостерігати за збільшенням рівня стоків і вчасно їх відкачувати. Якщо розрахунки і монтаж споруди зроблені сумлінно, її очищення знадобиться лише 2 рази за рік.

При технічному обслуговуванні такого выгреба виконується промивання або заміна донного фільтру. Такі роботи небезпечні, тому страховка виконавця в особі напарника, що постійно знаходиться вгорі, обов’язкова.

Як зробити вигрібну яму-дивитеся на відео:

Незалежно від того, чи виготовлена вигрібна яма без дна з бочки, покришок, цеглини або бетонних кілець, у будь-якому випадку ця корисна споруда. При його будівництві важливо дотримуватися технології, а при експлуатації-санітарних норм.


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ