Зв'язатися з автором

Як після свят прийти в себе і знову почати працюватиСвята пройшли, нас упіймали будні. Розповідаємо, як впоратися з поствідпускною депресією.

Усі подарунки вручені, фільми проглянуті, салати з’їдені. Бенгальські вогні відгорали, вечірки відшуміли, літаки приземлилися. Немає нічого дивовижного, що повернення до забутого за десять днів нестримних веселощів звичному ритму буде, м’яко кажучи, непростим, адже одна тільки перспектива вставати знову щодня в непроглядній пітьмі і плентатися під час пік на роботу вже завдає мало не фізичний біль. Cовокупность відчуттів, які випробовує людина в перший робочий тиждень, була названа психологами “поствідпускною депресією”, або “поствідпускним синдромом”. Для цього стану характерні наступні ознаки:

  • Втома і занепокоєння-ви нервуєте і не можете ні на чому зосередитися.
  • Відсутність апетиту або навпаки-його посилення.
  • Апатія-у вас поганий настрій, ви можете заплакати без видимої для цього причини.
  • Ностальгія-ви постійно переглядаєте фотографії і подумки повертаєтеся до пережитих за канікули моментам, намагаючись пригадати усе до найдрібніших подробиць.
  • Відсутність тонусу-ви не можете змусити себе перемкнутися і зайнятися повсякденними справами.
  • Гнів-вас дратують ваші колеги, люди в громадському транспорті, черги в магазині. Вас дратують усі, і виводить з себе в принципі усе, що продовжує існувати в колишньому режимі, як ні в чому не бувало.

Якщо ви знайшли у себе ці ознаки, то спершу видихніть-це абсолютно нормально. Просто спробуйте сприймати свій стан не як вселенський крах, а як природну потребу організму адаптуватися і перемкнутися з одного ритму на інший. Поствідпускна депресія триває зазвичай від двох до п’яти днів, так що перший тиждень після виходу на роботу буде апріорі не найприємнішим і не найпродуктивнішим. А щоб процес “повернення” пройшов як можна менш хворобливо і травматично, ми склали цей список:

  Школа I Love Skiing відкриває новий лижний сезон


1. Продовжте собі канікули

как после праздников прийти в себя и снова начать работать. изображение номер 7

Фото: shutterstock. com

Ні, це не означає, що треба терміново брати лікарняний і усіма можливими способами намагатися відстрочити вихід на роботу. Свята-це, по суті, стан душі, цей настрій. Ви можете продовжити це відчуття, причому не лише продовжити, але і інтегрувати його у своє повсякденне життя. Якщо ви провели канікули в довгожданих подорожах, вбираючи побут і культуру іншої країни, то спробуйте якось “оживити” отриманий досвід. Наприклад, замість того щоб без кінця переглядати мільйон фотографій з відпустки, виберіть 20 самих класних і зробіть з них мудборд (до речі, ті черепашки, яких ви збирали на пляжі перед від’їздом, якраз стануть прекрасним декоративним елементом). Чи спробуйте згадати, яке блюдо місцевої кухні вам сподобалося найбільше, знайдіть його рецепт і приготуйте собі на вечерю. А ще крутіше-влаштуйте тематичну вечірку по хвилях вашої подорожі і покличте усіх друзів. Так ви не лише весело проведете час і відволікнетеся від нав’язливої думки “там добре, тут погано”, але і продовжите щасливі емоції, які вже будуть пов’язані з життям після поїздки.

  Фарбування стін під мармур


2. Проаналізуйте, чому вас навчила відпустка

как после праздников прийти в себя и снова начать работать. изображение номер 8

Фото: shutterstock. com

Незнайоме середовище вимагає нових умінь і рішень. Так, подорожі можуть відкрити в нас ті якості, про існування яких ми навіть не підозрювали. Наприклад, під час поїздок через різницю (через величезну різницю) в курсах валют ми не просто стаємо більше бережливими, ми в принципі усвідомлюємо, що можемо без багато чого обійтися, а деякі речі насправді нам просто не потрібні (ні, мова не про десерт-хоча він вам теж не особливо потрібний). Ви розумієте, що можете жити скромніше і витрачати менше, при цьому дорогий серцю комфорт від цього особливо не страждає. І зверніть увагу, що телефон під час подорожі вам був потрібний тільки для того, щоб фотографувати і шукати інформацію (карта міста, найближче кафе, як на тайському буде “спасибі”, де купити кокосову олію)-ви не сиділи годинами і не дивилися стрічку инстаграма і фейсбука (так, вам, по суті, було все одно, що там викладають ваші френды), ви використали Інтернет для пошуку необхідних даних, а не для того, щоб убити час. Непогано б почастіше згадувати про це в повсякденному житті. Плюс в поїздках ми часто знайомимося з новими друзями, які іноді зовсім несхожі на людей з нашого звичного кола спілкування. Якщо ви знайшли в іншій країні людини, близької вам по духу, то чом би не продовжити спілкуватися з ним вже після повернення додому, благо сучасні технології це дозволяють, до того ж мовна практика ніколи не буває зайвою.

  Як вибрати маслинову олію


3. Поділіться своїми спогадами

как после праздников прийти в себя и снова начать работать. изображение номер 9

Фото: shutterstock. com

І тут йдеться не стільки про фотографії морського прибою і ваших ніг, що ретушуються, на його фоні, скільки про невеликі дорожні замітки. Не треба писати фундаментальну працю і в деталях описувати кожну з’їдену креветку-це нікому не цікаво, а ось згадати найцікавіші і яскравіші моменти-зовсім іншу справу. Зробіть в тому ж фейсбуке альбом під кодовою назвою “Евпатория-2007”, завантажте туди не більше 20 фотографій і супроводжуватимете кожен знімок короткою, але місткою розповіддю. Це такий візуальний щоденник вашої подорожі, такі віртуальні “святкові листівки”. Тільки не перегинайте палицю і переконайтеся, що не написали нічого суперособистого-все-таки щось треба залишати собі і тільки собі.

4. Діліться своїм досвідом

как после праздников прийти в себя и снова начать работать. изображение номер 10

Фото: shutterstock. com

Якщо підготовка до поїздки приносить задоволення, вам подобається шукати зручні варіанти перельотів, недорогі хостелы, цікаві місця для прогулянок, затишні кафе з місцевою кухнею або незвичайні музеї, то чом би вам не поділитися своїми знаннями з іншими туристами? Ваш досвід-це не просто джерело спогадів, це інформація, причому дуже і дуже корисна. Зареєструйтеся на популярних туристичних форумах і сайтах або вступіть в аналогічні групи в соцсетях і напишіть свій відгук про поїздку. Продумайте структуру-ваша “рецензія” має бути максимальна інформативна і критична. Так ви допоможете багатьом людям не вчинити якісь помилки або, навпаки, не пропустити щось воістину цікаве. Плюс якщо ви не можете часто їздити в подорожі, то подорожі можуть приїхати до вас. Самий час згадати про старий добрий каучсерфинг і влаштувати щось на кшталт “Подорожей італійців в Україні”. Приймати у себе іноземних гостей і виступати для них гідом-це не лише корисно з точки зору особового росту (вам належить згадати і іноземну мову, і історію власного міста), але це ще неймовірно весело. А головне-ви можете обзавестися справжніми друзями і вже в наступну відпустку відправитися до них з візитом у відповідь.

  Рідка зелена кава ExtraGreen для схуднення: інструкція, ціна


5. Почніть планувати наступну поїздку

как после праздников прийти в себя и снова начать работать. изображение номер 11

Фото: shutterstock. com

Вірний спосіб впоратися з поствідпускним смутком-це почати готуватися до наступної відпустки. Причому для цього необов’язково відразу кидатися купувати квитки і бронювати гостинці, досить зайнятися вибором нової точки призначення. Припустимо, якщо ви завжди мріяли відправитися в похід в гори або, нарешті, упізнати “це дивне місце-Камчатка”, то ви можете вже зараз почати копити гроші, зайнятися трекінгом і прочитати всілякі відгуки, щоб зробити свою майбутню подорож максимально бюджетною (наскільки це, звичайно, можливо, якщо йдеться про Камчатку). Маючи мету в майбутньому, в сьогоденні ви будете економніші у своїх витратах і перед тим, як щось купити, двадцять разів подумаєте, чи дійсно вам це треба.

6. Проаналізуйте власне життя

как после праздников прийти в себя и снова начать работать. изображение номер 12

Фото: shutterstock. com

Перше, що зазвичай хочеться зробити після відпустки, це звільнитися. Подібне бажання теж цілком природно, особливо якщо уявити, що людина до цього десять насичених днів взагалі не згадував про роботу. Але якщо думка про звільнення наполегливо крутиться в голові, і ви випробовуєте мало не фізичну відразу, виконуючи звичні доручення і завдання, то самий час замислитися. Можливо, ваша відпустка-це свого роду сигнал до пробудження: у вас була можливість на деякий час виринути з повсякденної рутини і дистанціюватися від неї, а тепер ви дивитеся на ваше життя з боку і розумієте, що вона зовсім не така, як ви б її хотіли бачити. Може, ви страждаєте зовсім не від “поствідпускної депресії”, а від усвідомлення, що в цій повсякденності ви нещасні, що вона більше не для вас? І доки ви тільки стоїте на старті і ще не пірнули в роботу з головою, у вас є можливість щось поміняти. Але пам’ятаєте-перед тим, як приймати рішення, дайте собі час на роздумі (не менше п’яти днів), зважте усе за і проти, прислухайтеся до себе. Зазвичай коли людина приймає вірне для себе рішення, йому відразу легшає. Так, можливо, вас чекають труднощі і горезвісний вихід з “зони комфорту”, але будь-яка подорож-це і є вихід з такої зони. А ви адже любите подорожувати.

  На Дорогомиловском ринку стартував тиждень Food For Change© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ