Зв'язатися з автором

Як приймати вітамін D, в яких продуктах міститься і що робити, якщо його бракуєМи попросили лікаря-ендокринолога експертної клініки доказової медицини “Світанок”, кандидата медичних наук Марину Свиридонову розповісти найважливіше про вітамін D : як він працює, для чого потрібний, кому і як правильно його отримувати, а також чим може обернутися його надлишок (так-так, таке теж буває).как принимать витамин d, в каких продуктах содержится и что делать, если его не хватает. изображение номер 6

Марина Свиридонова

Що таке вітамін D і звідки він береться

-Вітамін D-це жиророзчинне з’єднання, яке є присутнім в досить обмеженій кількості продуктів. Його багато в морепродуктах і риб’ячому жирі і значно менше в молочних продуктах. Вітамін D може самостійно синтезуватися в шкірі, проте для цього потрібна дія ультрафіолетового випромінювання.

При цьому і що поступає з їжі, і вітамін D, що утворюється в шкірі, неактивний. Для того, щоб він активізувався і почав проявляти свої властивості, в печінці і бруньках повинні статися певні реакції. (Так що стан цих органів для повноцінної роботи вітаміну D теж важливо.)

Навіщо потрібний вітамін D і як він працює

Вітамін D сприяє всмоктуванню кальцію в кишковику і підтримує необхідний рівень кальцію і фосфору в крові (що дозволяє забезпечити потрібну щільність кісткової тканини). Він також задіяний в процесі росту кісток (нестача вітаміну D в дитячому віці призводить до розвитку рахіту). Крім того, дослідження останніх років продемонстрували участь цього вітаміну у безлічі процесів в організмі. Вітамін грає значиму роль в запобіганні онкологічним, аутоіммунним, інфекційним захворюванням, а також деяких хвороб нервової системи. Вітамін D бере участь у більшості обмінних процесів, сприяє нормальній роботі репродуктивної системи.

  Ультимативна інструкція: як стати волонтером


З’явилися дані про те, що на тлі дефіциту вітаміну D збільшується ризик розвитку раку молочної залози, шлунково-кишкового тракту, передміхурової залози, матки, яєчників, сечового міхура і бруньок. Проте робити висновки доки рано-вплив вітаміну D на здоров’я людини вивчатимуть ще довго.

как принимать витамин d, в каких продуктах содержится и что делать, если его не хватает. изображение номер 7

Фото: shutterstock. com

Кому потрібний вітамін D

Результати останніх досліджень показали, що в Україні величезна кількість людей страждає як від нестачі вітаміну D, так і від його дефіциту. В першу чергу це пов’язано з кліматичними умовами і нашим географічним положенням. З листопада по березень в нашій країні кут падіння сонячних променів такий, що вітамін D в крові під їх впливом просто не виробляється. Та і у весняно-літній період у нас теж не так багато сонячних і теплих днів. Таким чином, єдиним джерелом вітаміну D залишаються харчові продукти, в яких його зміст теж, на жаль, невелико.

Так що вітамін D потрібний усім: в профілактичних дозах його дійсно рекомендують кожному. За епідеміологічними даними, мало не 90% літніх жінок страждають від нестачі вітаміну D. При цьому серед молодих людей така проблема теж широко поширена.

  Старість в радість: як пройшов благодійний забіг "Перемога"


Кому треба перевірити рівень вітаміну D

Найчастіше основою для дослідження рівня вітаміну D в організмі є вже встановлені чинники ризику : захворювання кісткової тканини, остеопороз, переломи, ожиріння, хронічні захворювання печінки, бруньок, шлунково-кишкового тракту, вагітність, темний відтінок шкіри. Симптоми дефіциту вітаміну D з’являються не у усіх, але увагу варто звернути на болі в кістках, слабкість м’язів і схильність до падінь. У лабораторії досить сказати, що ви хочете здати аналіз на рівень вітаміну D, і вам призначать відповідний.

как принимать витамин d, в каких продуктах содержится и что делать, если его не хватает. изображение номер 8

Фото: shutterstock. com

Які препарати містять вітамін D

У Україні в якості лікарських засобів зареєстровані тільки розчини вітаміну D. Найбільш поширені “Аквадетрим” і “Вігантол”, водний і масляний розчини вітаміну D відповідно. Ці препарати приймають в краплях з додаванням невеликої кількості рідині. Вітамін D в капсулах і пігулках, які можна зустріти в наших аптеках, це, як правило, біологічно активні добавки. Істотну різницю в ефективності розчинів і БА-добавок вітаміну D не помічено, тому кожен може підібрати найбільш зручний для себе варіант.

Як правильно приймати вітамін D

Як було сказано вище, досить додати краплі вітаміну D до невеликої кількості рідини і випити. Для дітей можна додавати вітамін D в молочну суміш. Капсули з вітаміном частіше рекомендують приймати під час їжі. Проте нічого страшного, якщо ви приймете їх у будь-який інший час-це краще, ніж ніяк.

  Домашня локшина рецепт, локшина рецепт з фото, рецепт локшини з овочами


Профілактична доза вітаміну D-це в середньому близько 800 МЕ (1-2 краплі розчину в день). При вагітності і в літньому віці доза підвищується до 1 000-1 500 МЕ (2-3 краплі розчину в день).

Треба враховувати масу тіла-людям з надмірною вагою і ожирінням іноді потрібно більш високі дози, щоб підтримувати нормальний рівень вітаміну в крові (6 000-10 000 МЕ або 12-20 крапель в день). До категорії людей, яким може вимагатися більш висока доза, відносяться пацієнти з порушеннями травлення, цукровим діабетом, багатьма іншими хронічними захворюваннями.

У разі дефіциту вітаміну D необхідна доза препарату істотно зростає. Тому якщо при обстеженні у вас була виявлена нестача вітаміну, то вибрати і призначити дозу повинен лікар. На перші два місяці, як правило, рекомендуються дози вітаміну D, що “насичують”, після чого вимірюють його рівень в крові і у разі досягнення нормальних значень переходять на профілактичні дозування.

как принимать витамин d, в каких продуктах содержится и что делать, если его не хватает. изображение номер 9

Фото: shutterstock. com

У яких поєднаннях найчастіше призначають вітамін D

Оскільки вітамін D має безпосереднє відношення до обміну кальцію, те достатнє споживання цього мікроелемента потрібне для реалізації його потенціалу. Якщо з тієї або іншої причини (це часто спостерігається в літньому віці) споживання кальцію або його всмоктування страждають, то доцільно приймати одночасно вітамін D і кальцій.

  Білі плями на нігтях рук : причини і як позбавиться


Останніми роками наростає увага до омега-3 жирним кислотам. Внаслідок того, що вітамін D є жиророзчинним, він непогано поєднується і з ними. Існують і спеціальні комплекси, в яких містяться і вітамін D, і омега-3 жирних кислоти.

У яких продуктах міститься вітамін D

В першу чергу вітамін D міститься в морепродуктах. Проте їх вартість і доступність обмежені-щодня включати у свій раціон морську рибу можуть не усі. Варто відмітити, що вміст вітаміну D в рибі, вирощеній в штучних умовах, істотно нижче, ніж в диких сортах. Про кількість вітаміну D в інших продуктах, у тому числі молочних, говорити не доводиться-його там мало.

как принимать витамин d, в каких продуктах содержится и что делать, если его не хватает. изображение номер 10

Фото: shutterstock. com

Що треба знати про надлишок вітаміну D

На жаль, з ростом популярності вітаміну D все частіше доводиться стикатися з гіпервітамінозом D. Багато хто кинувся вирішувати проблему дефіциту самостійно і іноді приймають дійсно високі дози.

Слід застерегти пацієнтів: тривалий прийом високих (відмінних від профілактичних) доз вітаміну D без контролю лікаря небезпечний. Надлишок вітаміну D призводить до підвищення рівня кальцію в крові і відкладення його солей у внутрішніх органах. Найчастіше страждають бруньки-може розвинутися сечокам’яна хвороба. Тому при прийомі високих доз вітаміну D слід звертати особливу увагу на помутніння сечі. Крім того, гіпервітаміноз D може проявлятися порушеннями сну, зниженням апетиту, блювотою, болями в суглобах, порушенням функції нирок і серця.

  Як повернути смак життя, як управляти своїм життям, де знайти натхнення© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ