Зв'язатися з автором

Як тренуються космонавти The ChallengerГерой Росії, льотчик-космонавт Анатолій Иванишин про те, як виконати свою мрію, якщо не усе виходить з першого разу (спойлер-треба спробувати ще раз), і про те, як займатися спортом в космосі.«душа как такового на мкс нет». как тренируются космонавты. изображение номер 8

Анатолій Иванишин

-В дитинстві я не думав про те, щоб стати космонавтом-хотів бути льотчиком, мріяв літати. Ця моя улюблена справа, і воно залишається таким досі. Тому після школи вирішив поступати в авіаційне училище. Але вперше не вийшло-не пройшов медкомісію по зору. Цілий рік займався спеціальними вправами для очей, щоб поступити з другої спроби. І поступив.

В космонавти теж потрапив не з першого разу. Але тут завадив вже не зір-заважав ріст. Виявився надвисокий-1 метр 82 сантиметри. Таких високих в космонавти не брали. Обмеження зняли тільки через декілька років. Я весь цей час не втрачав надії на те, що коли-небудь все-таки полікую в космос. Спробував пройти комісію знову. І усе вийшло.

25 секунд невагомості

Підготовка космонавта до польоту може розтягнутися надовго. Навіть останній етап, коли ти вже готуєшся у складі екіпажа, з яким повинен летіти, займає близько двох з половиною років. На Землі у космонавта формально звичайний восьмигодинний робочий день. Але мені цього недостатньо. Усім недостатньо, я думаю. Дуже багато що треба вивчити, до багато чого підготуватися. Системи управління, основи навігації, підготовка до роботи на МКС і проведення експериментів (ми адже вчимося навіть робити забори крові для аналізів у самих себе-я одного разу на МКС тільки разу з шостого зміг це зробити). Відробіток навичок поведінки на космічному кораблі і космічній станції. Англійська мова має бути на високому рівні, щоб ти міг безперешкодно спілкуватися з космонавтами з інших країн. Фізична підготовка, звичайно. Я завжди багато займався спортом: легка атлетика, плавання, парашутний спорт-більше 500 стрибків з парашутом. У космонавта до загальних фізичних навантажень додаються ще і спеціалізовані тренування. Наприклад, підготовка до перебування в невагомості. Створити умови невагомості на Землі можна, наприклад, на спеціально пристосованому для цього літаку Ил-76 МДК. Стан вільного польоту в нім досягається за рахунок руху літака по особливій траєкторії і триває приблизно 25 секунд. За один політ такий режим невагомості можна виконати близько десяти разів. При цьому усередині літака абсолютно безпечно-усі стіни обиты м’якими матеріалами.

  Я пішки обійду весь світ. "Челленджер" представляє Сергія Лук'янова


Спеціальні тренування розроблені і на випадок позаштатних ситуацій при приземленні. Космонавти вчаться, що робити, якщо апарат, що спускається, приземлився на воду, як виживати в диких умовах і зуміти дочекатися рятувальників навіть в дуже холодну погоду.

Коли знаходився на МКС, дуже багато тренувався, щоб м’язи працювали. Але відчуття при поверненні на Землю все одно такі, неначе наново вчишся ходити.

Зоряна велодоріжка і гарячі рушники

Фото Анатолія Иванишина, зроблені з борту МКС

Фото Анатолія Иванишина, зроблені з борту МКС

Під час адаптації до невагомості людина випробовує космічну хворобу. Причина в тому, що наш вестибулярний апарат не пристосований до перебування в такому стані. Симптоми космічної хвороби схожі на морську хворобу-нудота, запаморочення, головний біль. Інтенсивність відчуттів різна у кожному конкретному випадку. Комусь доводиться прибігати до медикаментів, я, наприклад, справлявся сам. Вестибулярний апарат довго звикає і до повернення на Землю. Раніше, коли я бачив, що після приземлення люди ледве можуть ступити два кроки, думав, що вони недостатньо тренувалися, поки були на МКС, і тепер їх підводять м’язи. Тому сам я, коли знаходився на Міжнародній космічній станції, до тренувань підходив дуже серйозно-займався багато. Але відчуття при поверненні на Землю все одно такі, неначе наново вчишся ходити. І нічого з цим не зробиш.

  Adidas, Mini Rodini, нова колекція, дитячий одяг, адидас


Вперше я провів в космосі 165 діб, в другій-115. Це досить багато. Коли космонавт довго перебуває в стані невагомості, йому необхідно займатися спортом по декілька годин в день Інакше м’язи не отримують достатнього навантаження. На МКС є бігова доріжка. Щоб займатися на ній, треба зафіксувати себе спеціальними ременями-інакше ви просто перебиратимете ногами в повітрі. Кріплення ж допомагають отримати від тренування ефект, схожий на тренування на Землі. Є велотренажер. А в американському сегменті є ще і силовий тренажер-трансформер, пристосований відразу для декількох видів вправ : жимів, тяги, присідань. Одне з них дуже підступне-підйом на шкарпетки. Там перед виконанням необхідно певним чином закріпити штангу. Усі про це періодично забувають, звичайно. Не допомагає навіть наклейка з попередженням на самому тренажері. Я якось теж забув. Ох, багато сил витратив, коли потім звідти вибирався. Адже на допомогу нікого не покличеш-вентиляція дуже шумна, а станція велика, розміром з футбольне поле. Довелося справлятися самому.

«душа как такового на мкс нет». как тренируются космонавты. изображение номер 11

Заняття на силовому тренажері МКС

  Коли спалюється найбільше калорій


На завершальних етапах польоту ми робимо додаткові вправи. Наприклад, десь за місяць до повернення на Землю, космонавти періодично надівають на себе особливе пристосування: воно схоже на штани і називається “Чайкою”. Це спеціальний костюм навантаження, в якому створюється розрідження, щоб забезпечити відтік крові до ніг. Так ми поступово звикаємо до земних умов.

Ще один “костюм” називається “Пінгвіном”. Він навантажує скелет людини. Для чого це? В умовах невагомості з хребта знімається усе навантаження, природні вигини випрямляються, хребет витягується. І людина в космосі росте-може додати 5-6 сантиметрів. Це не дуже добре, особливо враховуючи, що скафандр і спеціальне сидіння для космічного корабля, в якому космонавт повертатиметься на Землю, виготовлено за індивідуальними мірками. Коли ми носимо “Пінгвін”, спеціальна гумова тяга навантажує хребет і поступово повертає космонавта до його звичайних параметрів.

Звичайно, перед стартом космонавти напружені. Так, усі нештатні ситуації відпрацьовані, усе готово. Але хвилювання все одно є-це ж не на таксі на роботу з’їздити.

Душ після тренування? Можна, звичайно. Тільки як такого душу на МКС немає. Є мило, шампуні і рушник, який просочують гарячою водою. Цей рушник і замінює нам ванну.

  Паста з лососем: рецепт від Катерини Чупахиной


Сконцентруватися на роботі, щоб не боятися

«душа как такового на мкс нет». как тренируются космонавты. изображение номер 12

Мене запитують, що я відчув, коли уперше побачив Землю з ілюмінатора космічного корабля. А я відповідаю, що милуватися було ніколи. У перші години польоту дуже багато роботи. Та і спостерігати Землю з ілюмінатора корабля не рекомендується-це тільки посилить космічну хворобу. Із станції, звичайно, дивився. Особливо на рідний Іркутськ. Багато фотографував під час першої експедиції. Але я не дуже вразлива людина. І думаю, що для космонавта це швидше плюс, ніж мінус. Космос залишає мало можливостей для емоцій-надто багато роботи. Я мріяв про те, що прилечу на МКС і прочитаю там книжку, але навіть на це часу не виявилося. Висипався там легко-після п’ятигодинного сну почував себе бадьорим. Але навіть коли вставав рано, здавалося, що час тече занадто швидко із-за того, як багато було справ.

Те ж саме з передполітним хвилюванням. Звичайно, перед стартом космонавти напружені. Так, на Байконур ми приїжджаємо заздалегідь, за 2-3 тижні, а підготовку, як я вже говорив, взагалі починаємо за декілька років. Так, усі нештатні ситуації відпрацьовані, усе готово. Але хвилювання все одно є-це ж не на таксі на роботу з’їздити. І в такий момент добре сконцентруватися на тому, що тобі треба робити. Це допомагає не піддаватися емоціям.

  Куди поїхати влітку: спортивний табір в горах


Фото, зроблені Анатолієм Иванишиным з борту МКС

Фото, зроблені Анатолієм Иванишиным з борту МКС

Зарядка для космонавта

Невелике кругове тренування від астронавтів NASA. Перед початком рекомендується зробити легку трихвилинну розминку, а закінчити заняття краще всього вправами на розтяжку. Основна частина тренування виконується в три круги.

  • Підтягування-45 секунд;
  • Відпочинок-15 секунд;
  • Присідання-45 секунд;
  • Відпочинок-15 секунд;
  • Стрибки з розведенням ніг в сторони (“джампинг джек”)-45 секунд;
  • Відпочинок-15 секунд;
  • Підтягування-45 секунд;
  • Відпочинок-15 секунд;
  • Випади-45 секунд;
  • Відпочинок-15 секунд.

© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ