Зв'язатися з автором

Мелатонин: інструкція по застосуванню, користь і шкода, відгуки


мелатонин

Нестача мелатонина призводить до порушення сну, провокує безсоння, знижує адаптацію організму до зміни часових поясів. Дефіцит цього гормону епіфізу можливо компенсувати прийомом спеціальних препаратів. Вони не лише нормалізують сон, але і чинять додаткові позитивні дії. Щоб засіб приносив максимальну користь, необхідно заздалегідь ознайомитися з правилами прийому, свідченнями до вживання, можливими побічними ефектами.

Зміст

 • 1 Що таке мелатонин?
 • 2 Характерних особливості гормону
 • 3 Чому і коли необхідно приймати “гормон сну”?
 • 4 Ефекти і корисні властивості
  • 4.1 Значення в спорті
  • 4.2 Дія на лібідо
  • 4.3 Вплив на концентрацію тестостерона
  • 4.4 Взаємозв’язок з пролактіном
  • 4.5 Вплив на гормон росту
  • 4.6 Користь для схуднення
 • 5 Свідчень і протипоказання
 • 6 Інструкція по застосуванню
  • 6.1 Рекомендованих дозувань
  • 6.2 Тривалість курсу
 • 7 В якій формі випускається препарат?
  • 7.1 Препаратів з мелатонином
  • 7.2 Спортивне живлення
 • 8 Мелатонин в продуктах харчування
 • 9 Мелатонин при вагітності
 • 10 Взаємодія з іншими препаратами
 • 11 Побічних ефектів, риски і шкоду
 • 12 Умов продажу і зберігання
 • 13 Аналог мелатонина

Що таке мелатонин?

мелатонин

Мелатонином називають гормон, що відповідає за регулювання циркадного ритму живих організмів, тобто за пильнування і сон. З’єднання допомагає позбавитися від безсоння, що виникає на тлі перевтоми, дратівливості від різкої зміни часового пояса. Завдяки таким особливостям, його нерідко називають “гормон сну”. Мелатонин є похідним серотоніна, що виробляється триптофаном.

Останній є незамінною амінокислотою Л-триптофаном. Найбільша концентрація гормону в крові доводиться на нічний час, а саме з півночі і до п’яти ранку. Найвищий пік досягається о 2 годині ночі. Вдень рівень мелатонина знижується. Іншими словами, коли людина не спить мелатонин знижується, а підвищується під час сну.

Характерні особливості гормону

Продукування мелатонина безпосередньо обумовлене добовим ритмом. На світлу, тобто вдень, вироблення гормону різко знижується. У темний час доби його концентрація навпаки починає підвищуватися. Влітку, коли тривалість світлового дня піднімається, синтез мелатонина значною мірою знижується, а взимку, навпаки, підвищується. Вік теж грає важливу роль.

Чим старше стає людина, тим менше робиться мелатонина. Це стає причиною погіршення засипання. Людину частіше мучить безсоння, що негативно відбивається на фазі глибокого сну. Він стає дратівливішим. Його системи і органи перестають належним чином відновлюватися. Мелатонин призводить до зниження систолічного тиску.

  Ефективний 21-денний комплекс тренувань на 20 хвилин від Джулії Богнар


Чому і коли необхідно приймати “гормон сну”?

мелатонин

Мелатонин вимагається приймати людям в наступних ситуаціях:

 1. Гормон потрібний тим, хто мучиться від безсоння, зазнає труднощі із засипанням унаслідок сильної перевтоми і тривалого пильнування. Якщо підвищити концентрацію мелатонина, проблеми з сном значною мірою зменшаться. Ця речовина робить седативний ефект і заспокійливо діє на нервову систему.
 2. З’єднання потрібно кожній людині, яка випробовує підвищену дратівливість або із-за зміни часового пояса, або графіка роботи. Гормон корисний і для тих, хто займається фізичними навантаженнями, що призводять до м’язової перевтоми. Речовина допомагає розслабитися і краще відновлюватися уві сні.

Речовина допомагає впоратися з втомою після тренувань і перевтоми.

Ефекти і корисні властивості

корисні властивості

Основна функція гормону полягає в поліпшенні якості сну. З’єднання бере активну участь в нормалізації процесів ендокринної системи. Мелатонин знижує емоційну і фізичну активну діяльність, але тільки в той період, коли пильнування стає перешкодою нормальним біоритмам.

Гормон має і побічні позитивні ефекти. Він чинить антистресову, антиоксидантну, імуностимулюючу, протипухлинну дію. Крім того, він знижує швидкість протікання процесів старіння. Разом із загальними властивостями, з’єднання робить і специфічний вплив, залежно від конкретної фізичної діяльності.

Значення в спорті

значення в спорті

Атлети приймають мелатонин, передусім, з метою поліпшення сну. Така дія безпосередньо залежить від швидкості відновних процесів організму після занять спортом. Чим вище інтенсивність тренувань, тим більше дратується нервова система. Така дія негативно відбивається на стан організму.

Якість сну після важкої фізичної активності стає набагато гірша, а відновлення вимагає значно більше часу. Якщо людина випробовує безсоння, значить, у атлета не буде досить сил для виконання конкретних завдань. Сон дозволяє м’язам розслаблятися, а внутрішнім органам і нервовій системі відновлюватися. Чим краще спить атлет, тим швидше він відновлюється, а спортивні результати значною мірою покращуються.

Дія на лібідо

На цю тему проводилася величезна кількість досліджень. Вони показали, що ніякої прямої залежності між концентрацією мелатонина і лібідо не існує. Прийом препаратів, що підвищують рівень цієї речовини, не робить прямого впливу на анаболічні гормони, які відповідають за Емужское лібідо.

  Планка Челлендж від Ганни Цукур : покращуйте своє тіло за 10 хвилин в день!


Вплив на концентрацію тестостерона

Рівень чоловічого гормону позитивно впливає на анаболічні процеси, сексуальний потяг, статеву функцію. Мелатонин, як було виявлено в ході досліджень, безпосередньо впливає на продукування і не пригнічує синтез тестостерона. Негативний вплив на чоловічий гормон робить жіночий, такий, що називається пролактін. Подібна непряма дія можливо виняткова при певних дозуваннях.

Взаємозв’язок з пролактіном

Конкретних певних результатів відносно взаємозв’язку між мелатонином і пролактіном немає. Одні дослідження продемонстрували відсутність якого-небудь впливу на жіночий гормон, але ніяких уточнень відносно терміну і періоду дії не було уточнено.

У молодих людей, які в добу приймали по п’ять міліграм впродовж тридцяти днів, було виявлено підвищення рівня пролактіну. Збільшення жіночого гормону фіксувалося щодня. Збільшення концентрації пролактіну спостерігалося не в денне, а в нічний час, коли рівень мелатонина досягав найвищої концентрації.

Вплив на гормон росту

Соматотропін (гормон росту) знаходиться залежно від мелатонина. “Гормон сну” чинить позитивну дію на ГР, пік концентрації яких доводиться на нічний час. Обидва з’єднання продукуються в період відпочинку. Їх концентрація знижується при проблемах з сном і безсонням, що призводить до зниження вироблення і мелатонина, і соматотропіну.

ГР позитивно відбивається на рості клітин не лише у дітей, але і у дорослих. Він має катаболічну і анаболічну дію, бере участь в обміні вуглеводів, збільшує засвоюваність кальцію кісткової тканини. Соматотропін потрібно не лише в підлітковому віці, але і тим, хто активно займається спортом. Основною властивістю мелатонина є те, що він чинить позитивну дію на якість сну і відновлення. Цей гормон добре впливає на продукування соматотропіну.

Користь для схуднення

який вид спорту краще для схуднення

Немало досліджень присвячені тому, як мелатонин впливає на вагу людини. Гормон стимулює поглинання глюкози і накопичення в м’язових тканинах глікогену. Речовина стимулює збільшення продукування креатинфосфату і енергії, тобто АТФ. Подібна дія дозволяє підвищити енергію при фізичних навантаженнях. Це допомагає збільшити тривалість тренінгу, що, у свою чергу, сприяє більшому спалюванню підшкірного жиру. Ефект жиросжигания рівня інсуліну і глюкози допомагає зменшити понизити масу.

  Армійські підтягування


Свідчення і протипоказання

Мелатонин рекомендовано приймати при порушеннях якості сну. Якщо людину мучить безсоння, він стає дратівливим і починає відчувати стрес, який провокує безсоння.

Приймати препарату з мелатонином не можна тим, хто страждає від цукрового діабету, аутоіммунних захворювань, мієломи, лімфоми, лейкозу, епілептичних припадків. Гормон протипоказаний до вживання дітям, які не досягли дванадцяти років. Підліткам препарати повинен прописувати тільки фахівець.

Інструкція по застосуванню

інструкція по застосуванню

Гормон призначений для прийому вечірньої пори. Краще всього вживати препарат за тридцять хвилин до відходу до сну. Активна речовина починає діяти через 45-60 хвилин. Коли приймають гормон, необхідно уникати прямого контакту з яскравим світлом. Він пригнічує ефект після вживання препарату. Пігулки запивають великою кількістю води.

Рекомендовані дозування

Інструкція і оптимальне добове дозування препарату повністю залежать від того, який БАД або аптечний препарат приймають. Необхідно уважно вивчати те, скільки мелатонина міститься в одній пігулці. Добова оптимальна і безпечна норма активної речовини складає до трьох міліграм. У перші дні рекомендовано приймати один-два міліграма, а потім збільшують дозування. Граничне дозування складає 6 міліграм. Погіршення самопочуття-сигнал про те, що необхідно відмовитися від прийому добавки.

Тривалість курсу

Мелатонин рекомендовано приймати впродовж місяця. Триваліший прийом курсу (до двох місяців) можливий виключно за призначенням лікаря. Далі, обов’язково роблять перерву, рівну тижні. Якщо виникає необхідність, то після тижневої паузи курс знову повторюють. Від трьох місяців і до напівроку приймати препарат можуть прописувати літнім людям, які проходять лікування з метою нормалізації кровоносного тиску.

У якій формі випускається препарат?

Добавку продають у вигляді білих пігулок, які потім запивають водою. Деякі виробники випускають препарат у формі жувальних пігулок.

Препарати з мелатонином

Гормон міститься в наступних добавках:

 1. Вита-мелатонин , у кожної пігулки якого ув’язнені до трьох міліграм активної речовини. Випускається в США. У одну упаковку поміщені 30 пігулок.
 2. Меларитм , що містить аналогічну кількість мелатонина, що і американський препарат. Російська добавка робиться в упаковках по 24 пігулки.
 3. Циркадин , швейцарський препарат, що є. У одній пігулці міститься по два міліграми гормону.
 4. Мелаксен. Ще одна американська добавка. У кожному пігулці ув’язнений по три міліграми речовини.
  Соя користь і шкода для здоров'я, організму


Ці препарати зарекомендували себе як найефективніші і перевірені часом.

Спортивне живлення

спортивне живлення

Людям, які активно займаються спортом, рекомендовано приймати не аптечні препарати, а БАДи. Виробники спортивного живлення розробляють і випускають власні добавки, які позитивно впливають на відновні процеси після тренувань на фазі сну. Вони чинять позитивну антикатаболічну дію тоді, коли людина випробовує емоційну, фізичну напругу. Така дія зробила ці препарати популярними серед ведучих активний спосіб життя людей.

Біологічно активні спортивні добавки з мелатонином рекомендовано приймати на ніч. Крім того, вони рекомендовані до застосування при перельотах, якщо міняється часовий пояс. До польоту слід пити добавку за годину. Не слід пити препарат перед тренуванням. Пригноблення фізичної активності з дезорієнтацією призводить до зниження ефективності від заняття. Не рекомендується пити препарат вранці і впродовж дня.

Кращі виробники і спортивні добавки

 • Optimum Nutrition з 100 пігулками по 3 міліграми.
 • NOW Foods з 60 капсулами по 3 міліграми.
 • Ultimate Nutrition з 60 пігулками по 3 міліграми.
 • Scitec Nutrition з 90 пігулками по 1 міліграм.
 • Universal Nutrition з 60пилюлями по 5 міліграм.

Якщо порівнювати аптечні препарати і спортивні добавки з активною речовиною, то останні набагато вигідніші. Зміст мелатонина в кожній окремій капсулі однаковий, але кількість пігулок у БАДах більша, але при цьому мають нижчу вартість.

Мелатонин в продуктах харчування

мелатонин в продуктах харчування

Найбільше речовини поміщена в рис. Кількість гормону, яка потрапляє в організм разом з їжею, досить мало. Це не дозволяє отримувати достатнє дозування, яке допомогло б отримати позитивні ефекти в плані поліпшення якості сну. Набагато більшу користь приносить вживання продуктів з Л-триптофаном, сприяючим виробництву мелатонина. Щоб посилити отримуваний результат, вимагається доповнити приймати гормон в кількість 1-6 міліграм в день. Такі дозування отримувати із звичайної їжі просто неможливо.

  У яких продуктах міститься магній найбільше


Мелатонин при вагітності

Добавку протипоказано приймати жінкам під час вагітності і годування грудьми. Крім того, не рекомендовано вживати препарат тим жінкам, які планують завагітніти, оскільки гормон має протизаплідну властивість.

Взаємодія з іншими препаратами

Прийом препарату із засобами, які блокують бета-андренорнцепторы, призводить до зниження виробництва гормону. Добавки з мелатонином добре поєднуються з снодійним, таким, що робить синергетичний ефект. Гормон підвищує ефективність Тамоксифену, що має протипухлинну дію. Він посилює антибактеріальну дію изониазида.

Побічні ефекти, риски і шкода

Мелатонин прийнято вважати безпечним для прийому. У деяких людей може бути індивідуальна непереносимість, що виражається у втрати координації, сильної сухості, блювоті, нудоті. У уранішні години деякі люди можуть відчувати підвищену втому і погане самопочуття. Деякі аптечні препарати викликають дратівливість, підвищене серцебиття і збудливість, головний біль, запаморочення, нічну пітливість, втрату концентрації уваги, погіршення зору, мігрень.

Після прийому “гормону сну” не рекомендовано сідати за кермо транспортного засобу. Це обумовлено тим, що мелатонин робить вплив на зниження уваги і концентрації. Не можна давати препарат дітям, оскільки ніяких досліджень на те, яким чином він впливає на них невідомо. Він може уповільнити статевий розвиток. Негативно на організмі позначається і передозування, якщо приймають більше 30 міліграм, коли виникає дезорієнтація, втрачається пам’ять, зменшується тривалість сну.

Умови продажу і зберігання

Препарати відпускають без рецепту навіть в аптеках. Спортивні добавки представлені у вільному продажі. Засоби необхідно зберігати в покупній упаковці, в місці, де температура не перевищує 25 градусів, захищеному від прямих сонячних променів. Зазвичай термін придатності препарату складає до трьох років, але тільки за правильних умов зберігання.

Аналог мелатонина

Триптофан є біологічно активною добавкою, прийом якої в добовому дозуванні 500 міліграм сприяє синтезу серотоніна. Вночі цей гормон радості перетвориться в мелатонин. Крім того, в цьому препараті містяться вітаміни B5, B6.


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ