Зв'язатися з автором

Що таке катаболізм: руйнувати або творити


кетаболизм

У епоху, коли знати про своє тіло усе стало модно, кожен чув такі терміни, як анаболізм, катаболізм і метаболізм. Проте пояснити просто і зрозуміло, що ж це таке здатний далеко не кожен. Треба виправити цю прикру неприємність і розібратися, щоб краще розуміти, що відбувається з тілом в тому або іншому випадку. Пора з’ясувати правду про життєво важливі процеси, що відбуваються в організмі, взаємодії його частин і біохімічних реакцій.

Зміст

 • Суть метаболічних процесів в організмі людини
  • Фізіологія катаболізму : що відбувається в процесі
 • Специфічні і загальні шляхи катаболізму
  • 5 етапів течії катаболізму
  • Що провокує активний катаболізм
 • Основні шляхи уповільнення катаболізму
  • Як це працює
  • Живлення і продукти для уповільнення процесу

Суть метаболічних процесів в організмі людини

Щоб зрозуміти, що таке катаболізм, треба розібратися, що усі процеси в організмі тісно взаємозв’язані. Тому не можна розповісти про одне, не вникаючи в суть іншого. Щоб рости, наше тіло повинне постійно будувати нові клітини, тканини. Це явище називають анаболізмом. Воно є сукупністю деяких біохімічних процесів, при яких синтезуються гормони і протеїни (білок), будуються м’язи, накопичується жирова тканина.

Багато атлетів вважають, що при анаболізмі відбувається виключно нарощування м’язової маси. Проте синтез глікогенів, які потім відкладаються на боках, животі і стегнах у вигляді негарних складок жиру, теж відноситься до цього процесу.

Тому, щоб правильно збудувати своє тіло, треба давати йому більше білку, при меншій кількості вуглеводів. Адже воно повинне перероблятися усю отриману енергію, а не запасати її про запас. Хоча повністю без вуглеводів, тобто без енергії, тілу із спорудженням нових м’язів впоратися вдасться навряд чи. Тому меню атлета має бути максимально збалансованим, тобто поєднувати правильні пропорції протеїнів і усього іншого.

  Масажна щітка від целюліту: повільно, але упевнено


Фізіологія катаболізму : що відбувається в процесі

Після того, як ми розібралися у будові організмом нових тканин і клітин, пора переходити до їх руйнування. Адже ніщо не може рости вічно. Катаболізм є сукупністю процесів, які протилежні до анаболізму. Якщо в першому випадку йдеться про нарощування, будову, створення, то зараз настає пора розщеплюванню складних речовин на простіші, окислення і розпаду. Фактично, це тотальна оптимізація ресурсів, для якіснішого їх використання і виведення. В сукупності усі ці процеси називаються метаболізмом.

м'язи атлета

Організм кожного з нас працює, маятник, що немов розгойдується, постійно руйнуючи вже відпрацьовані матеріали, при цьому вибудовувавши нові тканини. Інтенсивність або швидкість анаболізму і катаболізму безпосередньо регулюється спеціальними гормонами. Їх багато, але для прикладу вистачить усього парочки.

 • Глюкокортикоїди активно розщеплюють амінокислоти і білки, але глюкозу розкладати не дають.
 • В той же час інсулін “зайнятий” якраз її переробкою, активно пригальмовуючи роботу над протеїном.
 • Підстебнути процес катаболізму здатний адреналін.
 • Тестостерон навпаки, гальмує розщеплювання, “підігріваючи” анаболізм, спорудження нових тканин.

Існує думка серед деяких малодосвідчених атлетів, ніби катаболізм протікає із споживанням великої кількості протеїну, при цьому руйнуючи усі ті м’язи, які вони з такою працею нарощували. Насправді відноситися до цього процесу негативно немає ніяких підстав. Проте, саме розщеплюючи усі ці речовини, тілу вдається отримати енергію, для підтримки власного існування. У її відсутність ви просто не мали б сил для тренувань. Крім того, саме катаболізм розщеплює також ліпіди, не даючи нам видужувати без міри.

  Тренування Чарльза Бронсона, програма тренувань у в'язниці


Специфічні і загальні шляхи катаболізму

У процесі можна виділити три основні стадії, про яких непогано було б дізнатися. Так можна наочніше зрозуміти фізіологію і біохімію власного тіла. Перші дві відносяться до специфічних, вони унікальні для метаболізму білків, вуглеводів і жирів. Остання має відношення до загальних.

 • Полімери перетворюються в мономери. Якщо простіше, білки розкладаються на амінокислоти, вуглеводи перетворюються на полісахариди, а ліпіди утворюють жирні кислоти і гліцерин (глицерол). Отримана в результаті реакції енергія розсіюється в простір у вигляді звичайного тепла.
 • Мономери теж не залишаються стабільними, а перетворюються в загальні продукти. В основному це ацетил-КоА. При цьому енергія, частково розсіюючись, все ж зберігається у вигляді відновлених коферментных форм.
 • Третя стадія має на увазі окислення ацетил-КоА до вуглекислоти і води в реакціях так званого циклу Кребса. Кому цікаво може прочитати про це в науковій літературі.

Окислювальні реакції третьої стадії безпосередньо пов’язані з окисленням і диханням тканин. При цьому, трохи менше половини енергії, отриманих під час її, зберігається у вигляді окислювального фосфорилювання.В результаті усіх цих шляхів катаболізму біополімери розщеплюються до вуглекислоти, води і аміаку. Саме їх можна назвати основними продуктами метаболізму загалом.

  Крупа киноа - що це і чим хороша в дієтичному харчуванні?


5 етапів течії катаболізму

урощенная схема катаболізму

Якщо ви не сильні у біохімії, не треба засмучуватися. Адже можна пояснити усі ці явища простіше. Існує п’ять основних етапів, на які можна розділити увесь процес катаболізму.

 1. Стрес.
 2. Руйнування.
 3. Супервідновлення.
 4. Оптимізація.
 5. Підтримка балансу.

Стресом можна вважати практична будь-яка діяльність людини, незалежно її спрямованості. Споживання резервних ресурсів розпочинається саме з нього. Що б ви не робили впродовж дня, навіть займаючись звичайними домашніми справами, ви вводите організм в стресову ситуацію, на яку він повинен відреагувати.

Що провокує активний катаболізм

штангіст

Як ми вже згадували, в ході катаболізму відбувається руйнування запасів енергії, заготовлених про запас. В результаті можуть спостерігатися різні незвичайні і звичні явища. При цьому деякі вчинки, поведінкові ознаки, події, сильніше впливають на активізацію процесу, чим інші.

 • Зменшення часу сну або його порушення, безсоння або навпаки постійна сонливість.
 • Незвичайна або непосильна фізична активність, надмірні навантаження.
 • Різка зміна раціону, режиму або плану живлення.
 • Збільшення вживання стимуляторів адреналінового типу.

При цьому тіло розпочинає з глікогенних запасів, що надійно зберігаються в м’язовій тканині, а потім починає розкладати самі м’язи. Якщо вчасно дати йому підживлення, то запуститься процес супервідновлення.

Коли ж в організмі резервні запаси вичерпалися, а додаткове живлення не отримане вчасно, починається оптимізація. Тоді синтез АТФ і глікогену зупиняється. При цьому тіло скорочує споживання енергії, але вже за рахунок енергоспоживачів, тобто мозку і м’язів. Саме тому людина, страждаючи від недоїдання, втрачає заразом і частина своїх розумових здібностей.

  Таблиця калорійності - хлібобулочні вироби, хліб і борошно


Коли відновні і оптимізаційні процеси завершуються, організм приводить себе до балансу. Увесь цей процес займає приблизно дві доби. Саме тому тим атлетам, які не приймають ніяких анаболічних засобів, зазвичай потрібний відповідний час для повного відновлення.

Основні шляхи уповільнення катаболізму

здоровий сон

Зупинити цей фізіологічний процес неможливо, він є життєво важливим, а зупиняється тільки разом з фізичною смертю організму. Проте зробити його правильно збалансованим, оптимальним все ж можна. Щоб якісно уповільнити катаболізм, енергетичний обмін доведеться зрівняти, а він безпосередньо пов’язаний з обміном речовин.

Як це працює

Багато хто думає, ніби уповільнюючи обміну речовин, ми неминуче прийдемо до активізації катаболізму, а в результаті до надмірної маси тіла, але це не до кінця вірно. Тому потрібно звернути увагу на деякі методи впливу на швидкість обмінних енергетичних процесів нашого тіла.

 • Збільшення часу на протікання процесів анаболізму.

Для того, щоб усе спрацювало, вимагається регулярно робити підживлення енергією, а також “будівельним матеріалом”-білками, вуглеводами і іншими речовинами. Для цього доведеться перейти на їжу, яку важко і довго переварює ШКТ, приміром, збагачені клітковиною складні вуглеводи. Також треба споживати не менше двох грамів білку на кілограм живої маси. Це складний, невдячний, але ефективний шлях.

 • Якісне зменшення стресу.

Добитися такого варіанту розвитку подій дещо простіше, ніж попереднього. Досить більше сидіти, лежати, поменше рухатися, спати, постійно посміхатися і радіти. Посприяти цьому може відпустка біля моря, коли треба тільки валятися на пляжі, блаженно жмурячись на ласкаве сонце. Правда, довго такий метод ніяк не вдасться практикувати-адже доведеться встати і знову йти на роботу.

 • Уповільнення обміну речовин.
  Рейтинг протеиновых батончиків


Тут є два основні шляхи. У першому випадку можна просто багато спати, використовуючи кожну хвилинку для того, щоб задрімати. Від цієї великої шкоди не буде. Але деякі вирішують питання уповільнення обмінних процесів кардинальніше-припиняють їсти, чим наносять собі, іноді непоправна шкода. Так легко можна заробити анорексію, боротися з якою потім дуже важко.

Живлення і продукти для уповільнення процесу

продукти для уповільнення катаболізму

Деякі атлети говорять, що єдиним шляхом збалансувати катаболізм і анаболізм, це приймати спеціальні препараты-анаболики. Насправді це невірний підхід. Навіть не поїдаючи їх тоннами, можна добитися доброго результату, просто скоректувавши свій звичний раціон. Існують продукти, які значно знижують швидкість катаболізму, активізуючи анаболічні процеси.

 • М’ясо.
 • Яйца.
 • Корінь імбиру.
 • Кава.
 • Молоко.
 • Крупи.
 • Макарони.
 • Сочевиця, горох, квасоля.
 • Морквина, буряк і картопля.
 • Гарбуз.
 • Цельнозерновой хліб.

Складні вуглеводи запобігають розщеплюванню м’язів для вивільнення енергії, то ж роблять полинасыщенные Омега-9 кислот. Продукти, насичені “хорошим” холестерином активізують анаболічні процеси, підстібають їх. При цьому рівень руйнування зводиться до нуля.

Повністю позбавитися від катаболізму ні у кого не вийде, та і прагнути до цього досить безглуздо. При його зупинці тіло починає активно робить аномальні ракові клітини, вважаючи, що вони потрібні для супервідновлення втраченого імунітету.

Тому головною метою спортсмена не може бути зупинка або гальмування катаболізму. Краще прагнути не до цього, а до максимального прискорення анаболізму.


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ