Зв'язатися з автором

Тестостерон: його роль в організмі


калинчев олексій, лікар-ендокринолог, нутрициолог, дієтолог

Яка роль тестостерона для формування чоловічої фігури? Чи правда, що при його рівні, близькому до нижньої межі, активно збільшується жирова маса і майже не росте м’язова? Як підвищити тестостерон без препаратів-який тренінг і режим харчування максимально ефективні для цього? Чи дають ефект бустери тестостерона з магазинів спортивного живлення?

Відповідає Калинчев Олексій, лікар-ендокринолог, дієтолог, нутрициолог :

Принципова відмінність між чоловіком і жінкою полягає не в якісному складі гормонів, а тільки в їх кількості. Іншими словами, і у чоловіків, і у жінок є і чоловічі статеві гормони, і жіночі. Звідси відразу стає зрозумілою важливість рівня тестостерона для формування чоловічої фігури, міри вираженості вторинних статевих ознак, чоловічого характеру. Рівень тестостерона визначатиме характер обволосіння (вираженість рослинності на обличчі, грудях, спині), тембр голосу, характер, особливості поведінки і, у тому числі, жадану м’язову масу.

Людині, що страждає віковим гіпогонадизмом (зниження рівня тестостерона), не складає труднощів запідозрити такий діагноз навіть по телефонній розмові, я вже не говорю про особисте спілкування. При низькому рівні тестостерона в чоловіку залишається дуже мало чоловічого, він стає плаксивим, запальним, навіть істеричним, у нього поганий сон, змінюється склад тіла, істотно зменшується кількість м’язової маси, якщо її взагалі коли-небудь була раніше. Про падіння інтересу до протилежної статі навіть не говорю, усім і так це зрозуміло. Відбувається відкладення жиру за жіночим типом.

  Як вибрати хороший протеїн?


Вас цікавить, як це виглядатиме в крайньому випадку? Представте фігуру євнухів. Життя у них було сите, але коротке. Так, так, коротка, оскільки з гіпогонадизмом довго не живуть. Його супроводить рак простати, який виникає саме на тлі низького рівня тестостерона. Часто матиме місце абдомінальне ожиріння, порушена толерантність до глюкози аж до цукрового діабету 2-го типу, підвищений ризик атеросклеротичного ураження посудин, ранній інфаркт і так далі

Гіпогонадизму може супроводити і дефіцит гормону росту. Це, до речі, типова помилка багатих людей. У певних кругах прийнято рано починати прийом гормону росту, це дорого, мало кому по кишені, а значить і круто. Але, насправді, дефіцит гормону росту зазвичай виникає пізніше, після 50 років. А ось гіпогонадизм у чоловіків має місце бути після 35-40 років. Тому потрібно спершу компенсувати дефіцит тестостерона, а вже потім займатися діагностикою дефіциту гормону росту.

Яка ж правильна тактика? У ідеалі, звернутися до лікаря і пройти обстеження. У реальності, вас можуть без штанів залишити непотрібними аналізами. Досить піти в лабораторію і зробити аналіз крові на загальний тестостерон. При його рівні нижче 12 нмоль/л ставиться діагноз гіпогонадизму. Після цього потрібно йти до лікаря вже для отримання наступних призначень на аналізи, які допоможуть уточнити його причину. Самим нічого здавати не потрібно. Природно, аналіз на загальний тестостерон буде розумно повторити для остаточного підтвердження.

  Присідання на одній нозі (вправа пістолет)


Яка зараз лікувальна тактика? Тактика може бути тільки одна-це похід до лікаря. Ніякого самолікування, тільки витрата часу і грошей на різну нісенітницю.

Бустери типу Трибулюса підійдуть здоровим і молодим для невеликої стимуляції вироблення власного тестостерона. Вреда від них здоровим людям не буде, тому вони і продаються в магазинах спортивного живлення.

Живленням і фізичною активністю тестостерон піднімати не потрібно. Це в корені невірний підхід. Якщо після якої їди або физупражнений у кого і підніметься щось, то це дуже індивідуально. Велику роль може зіграти особа тренера і дівчата, що поруч займаються. Потрібно розуміти, що серйозні спортивні навантаження навпаки призводять до виснаження власних резервів, перетренованій і часто вимагають лікарської допомоги. Я говорю про любителів. Для них немає поняття допінга. Якщо людині 40+років, у нього віковий гіпогонадизм, то він має повне право ЛЕГАЛЬНО і за МЕДИЧНИМИ показаннями отримувати андроген замісну терапію. Йому нічого соромитися і приховувати.

А професіоналами нехай лікарі збірних займаються, ним навіть безрецептурные препарати заборонені, оскільки вони можуть приховувати застосування заборонених препаратів або давати перехресні реакції з ними. Я пишу для простих любителів, для професіоналів існують інші підходи.

  Історія жіночого фитнеса : як тренувалися дівчата в XX столітті


Удачі вам, і не потрібно затягувати з діагностикою цього неминучого для усіх чоловіків, що дожили, діагнозу.


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ