Зв'язатися з автором

Холестерин – усе, що необхідно знати


Слово “холестерин” часто сприймається мало не як лайливе. Але сам по собі він не так небезпечний, як про нього думають!
холестерин-усе, що необхідно знати

З холестерином у нас суцільна нерозбериха. То він “поганий”, то “хороший”, то викликає атеросклероз (утворення бляшок в просвіті посудини, яке може привести до інфарктів і інсультів), то перешкоджає його розвитку. Насправді холестерин сам по собі ні в чому не винен. Більше того, він бере участь в синтезі статевих гормонів, кортизолу, надає жорсткість мембранам клітин. Тобто потрібний організму. Звідки ж така плутанина?

Парадокси

Почалося усе з того, що російський учений Аничков годував кроликів курячими жовтками і потім виявив в їх посудинах відкладення сирнистої субстанції, яку потім виділили і назвали холестерином.

Холестерин-ароматичний спирт-був основною речовиною атеросклеротичної бляшки, хоч і далеко не єдиним. Лікарі і учені довго сприймали атеросклероз як просте відкладення холестерину на стінках артерій. Вважалося, що, якщо в організмі багато холестерину, буде багато відкладень, мало холестерину-мало відкладень. Проте дуже скоро стали накопичуватися дані, що суперечать цьому виводу. Наприклад, виявилося, що одні люди з високим рівнем холестерину в крові абсолютно не мали атеросклеротичних бляшок, тоді як інші, з низьким холестерином, гинули від серцево-судинних катастроф у молодому віці.

  Рібоксин - склад, форма випуску, інструкція по застосуванню і протипоказання


Як і чому? Подальші дослідження в цій області показали багато усього цікавого.

Він такий несамостійний!

Виявилось, сам по собі холестерин подорожувати по нашому організму не може. Він обов’язково зв’язується з певними білками, формуючи білково-жирові комплекси, які називають липопротеинами. Саме білок у складі цих комплексів визначає, які властивості матимуть частки.

Є два основні типи липопротеинов : низькій щільності (ЛПНП) і високій щільності (ЛПВП). Розрізняються вони ось чим. Білок у складі ЛПВП “упаковує” холестерин щільно і сумлінно. Такі молекули уміють забирати холестерин з відкладень холестеринів в стінках судин і направляти його в печінку па переробку. А в ЛПНП білок інший, і “упаковка” холестерину вже не така щільна. Виходять рихлі молекули, які легко прикріпляються до стінок артерій, особливо пошкоджених, і формують атеросклеротичну бляшку. І не холестерин в цілому винен в розвитку атеросклерозу, а співвідношення ЛПВП і ЛПНП в крові людини. Якщо рівновага зміщена у бік ЛПВП, бляшки не формуватимуться, і навпаки.

Не потрібно його боятися

Зазвичай вважається, що загальний рівень холестерину залежить від того, що ми їмо. Насправді лише 20% холестерину ми отримуємо з їжею-інші 80% виробляє наша власна печінка. Дослідження показали, що найвищі показники холестерину крові-у жителів Індії, Шри-Ланки, Пакистану. І це при тому, що тут найвищий відсоток вегетаріанців (у рослинних продуктах холестерину немає).

  Захлест двома ногами


А від чого залежить співвідношення ЛПВП і ЛПНП?

Передусім від генетики. Проте, навіть якщо з генетикою не повезло, спосіб життя, правильне харчування, і регулярна фізична активність змінюють співвідношення ЛПВП/ ЛПНП в потрібну сторону. Немає необхідності спеціально обмежувати продукти, що містять холестерин. Просто дотримуйтеся рекомендацій по правильному харчуванню, більше рухайтеся, стежте за вагою, після 35 років не рідше за раз в рік перевіряйте рівень холестерину в крові, обчислюючи коефіцієнт атерогенности, стежите за станом серця і посудин і будьте здорові.

Норма ліпідів крові

Кожній дорослій людині треба раз на рік здавати аналізи, щоб знати свій рівень холестерину.

Показник Норма, ммоль/л
Загальний холестерин 3,1-5,2
ЛПВП (у жінок) більше 1,42
ЛПВП (у чоловіків) більше 1,68
ЛПНП менше 3,9
Коефіцієнт атерогенности менше 3

Що не підвищує рівень холестерину?

ЛПВП (липопротеины високої щільності) :

  • Ненасичені жирні кислоти. Містяться в маслиновій льняній олії, риб’ячому жирі, горіхах, морепродуктах. Не забувайте включати їх у свій раціон.
  • Регулярні аеробні навантаження. Активно рухайтеся мінімум 300 хвилин в тиждень: плавайте‚ бігайте‚ катайтеся на лижах, танцюйте, проходьте за день не менше 10 000 кроків.
  • Невеликі дози алкоголю. Ключове слово-“невеликі”: максимум 1 келих вина в день.
  • Клітковина. Їжте фрукти, овочі і продукти з цілісних злаків щодня.
  Creatine pH - X від BioTech


Що підвищує рівень холестерину?

ЛПНП (липопротеины низької щільності) :

  • Насичені жирні кислоти. Містяться в червоному м’ясі, твердих сирах, ковбасі, сапі, вершках і так далі
  • Малорухомий спосіб життя.
  • Надмірна вага, особливо відкладення жиру в ділянці живота.
  • Трансжири. Вони містяться в маргарині і продуктах тваринного походження.

холестерин хороший і поганий

Гальмо для печінки

На рівень холестерину можуть впливати спеціальні препарати, в першу чергу статины. Вони знижують вироблення липопротеинов низької щільності нашою власною печінкою. Плюс зменшують запалення в судинній стінці, яке зараз вважається головною причиною виникнення інсультів і інфарктів. Використання статинов знижує ризик смерті від серцево-судинних захворювань на 40%.


© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ