Зв'язатися з автором

Сезонна осіння депресія – що це таке і як від неї позбавитися?


сезонна депресія post image

Що таке осіння депресія?

Осіння депресія (чи “сезонний афективний розлад”)-це психічне захворювання, що розвивається в зимовий і осінній час у людей, що проживають в країнах з низьким рівнем сонячного світла. Росія, Канада, США і країни Європи відносяться до типових регіонів, що потрапляють в зону ризику.

Наукові дослідження говорять про те, що близько 10% жителів вищезгаданих країн в якій-небудь мірі випробовують сезонну депресію(1). Її симптомами, в першу чергу, являється поганий настрій, низький рівень енергії і підвищена тяга до вуглеводів, що викликає набирання зайвої ваги.

У якій позі треба спати, щоб висипатися швидше-на боці, на животі або на спині? Усе про те, як спати правильно.

Ознаки осінньої депресії

  1. Недолік енергії і постійна млявість . Одним з найбільш яскравих симптомів осінньої депресії є нездатність виспатися навіть при досить великій кількості сну. Організм немов не може відновитися і заповнити свої сили, змушуючи людину проводити в ліжку більше 8 або навіть 9 годин.
  2. Різке зниження мотивації . Як і у випадку із звичайною депресією, що призводить до розвитку пасивності, появи почуття безглуздя життя і окремих дій, осіння депресія також украй негативно впливає на мотивацію. Особливо помітно це проявляється в небажанні займатися яким-небудь спортом.
  3. Дратівливість і поганий настрій . Осіння депресія досить часто характеризується підвищенням рівня стресового гормону кортизолу, що призводить як до порушення поведінки (людина стає агресивною), так і негативно впливає на метаболізм, провокуючи відкладення жиру в ділянки живота.
  4. Набирання зайвої ваги . Окрім вищезгаданого порушення метаболізму через високий рівень гормону кортизолу, сезонна депресія зазвичай пов’язана із спробами “підвищити настрій” за допомогою мороженого, шоколаду і інших висококалорійних солодощів. А це, зрештою, призводить до набирання зайвої ваги.
  Як відростити бороду швидко і правильно - головні поради


Сезонна депресія: причини розвитку

Сучасні психологи вважають, що однією з головних причин розвитку сезонної депресії є закладений на генетичному рівні режим “сплячки”. Оскільки восени і зимою доступ до їжі був найчастіший обмежений, так само організм людини навчився “берегти сили”.

Головним механізмом регуляції цього режиму (принаймні, у тварин) є підвищена секреція гормону сну мелатонина (не плутати з меланіном). Роль грає і те, що нестача яскравого сонячного світла в осінній і зимовий час також впливають на підвищення рівня цього гормону.

Вплив світла на здоров’я

Дослідження говорять про те, що для підтримки здоров’я людині необхідно як мінімум 30-60 хвилин в день знаходитися при освітленні силою в 2,5-10 тис. люкс(2). Для порівняння: ясний сонячний день влітку-це 10-25 тис. люкс, полудень в грудні-5 тис., похмурий літній день-1 тис. люкс.

При цьому будь-яке штучне освітлення в приміщеннях набагато нижче названих цифр-в офісі ви отримуєте максимум 300-500 люкс, удома-не більше 50. Іншими словами, причиною осінньої депресії є банальна нестача сонця, не здатна заповнюватися світлом звичайних ламп.

  Програма вправ на верхню частину тіла - гід для новачка


Що таке серотонін і яким чином він впливає на настрій? Добавки для підвищення рівня серотоніна і боротьби з депресією.

Методи лікування осінньої депресії

Найбільш ефективним і доступним методом лікування сезонної депресії є светотерапия, що полягає в знаходженні на яскравому світі як мінімум 30 хвилин в день. Штучними джерелами подібного світла можуть служити як спеціальні високопотужні лампи, так і солярій.

Окрім іншого, відвідування солярію в зимовий час примушує організм виробляти вітамін D. Відмітимо, що нестача цього вітаміну є однією з ключових причин розвитку не лише осінньої, але і звичайної депресії. Іншим способом заповнення цього вітаміну являється його прийом в капсулах.

Лампи для светотерапии

Спеціальні лампи для светотерапии дозволяють добитися рівня освітлення в 5-10 тис. люкс, повторюючи при цьому спектр сонячного світла. По суті, це обманює мозок, примушуючи його думати, що він бачить літнє денне світло-що у буквальному розумінні заряджає людину енергією.

Проте знаходження над яскравим штучним світлом є досить неприємним-для порівняння, рівень освітлення в телестудії складає приблизно 1 тыс люкс. Саме тому регулярне відвідування солярію в зимовий час найчастіше визнається докторами як найдоступніший варіант.

  Алергія на лактозу - що не можна їсти? Зміст лактози в продуктах: таблиця


***

Сезонна депресія-психологічний розлад, типовий для людей, що проживають в регіонах з нестачею сонячного світла в осінньо-зимовий час. Найбільш простим способом боротьби з подібною депресією є прийом вітаміну D в капсулах і регулярне відвідування солярію.

Наукові джерела:

  1. Brought on by Darkness, Disorder Needs Light, source
  2. Seasonal affective disorder (SAD), source

© 2019 ФІТНЕС / КРОССФІТ / СХУДНЕННЯ